Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αρχιτέκτονες σε περίοδο κρίσης


Recommended Posts

Ακούστε λίγο: 

Εκτός το κτιριακού, όταν στήνεται ένα μουσείο, πρέπει να υπάρχει ένας ειδικός ο οποίος θα πει ΤΙ είδους εκθέματα θα μπουν στο μουσείο αναλόγως την ιστορία, τον τόπο κλπ ΠΩΣ θα τοποθετηθούν, ΠΩΣ θα φωτιστούν, ΠΩΣ θα συντηρούνται, ΠΟΙΟΣ θα είναι υπεύθυνος για την συντήρησή τους και άλλο πολλά. Αυτό είανι η μουσειολογική μελέτη από όσα έχω καταλάβει.

Τις συγκεκριμένες μελέτες μπορούν να εκπονήσουν συνήθως:

- αρχαιολόγοι με συγκεκριμένη εξειδίκευση

- αρχιτέκτονες >>       >>               >>

- ιστορικοί τέχνης >>    >>             >>

και δεν ξέρω ποιοι άλλοι.....

 

Το ερώτημα που είναι και παραμένει είναι αν υπάρχει κάποια διάταξη με βάση το νόμο που να καθορίζει συγκεκριμένα ΠΟΙΟΙ είναι αυτοί που έχουν το δικαίωμα να συντάξουν τις εν λόγω μελέτες.

Ξαναλέω ότι ο νόμος περί ίδρυσης και αναγνώρισης μουσείων θεωρεί ως προαπαιτούμενο την ύπαρξη μουσειολογικής μελέτης, ενώ τα διάφορα προγράμματα ΕΣΠΑ που επιδοτούν νέα μουσεία ή αναπαλαιώσεις υφισταμένων, επίσης απαιτούν την ύπαρξη της συγκεκριμένης μελέτης.

Εικάζω ότι πρέπει να είσαι τουλάχιστον μέλος του συλλόγου Ελλήνων μουσειολόγων αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι είναι και απαραίτητο.... 

Link to comment
Share on other sites

με κίνδυνο να ξεφύγω από το θέμα

έχω πλήρη και κατηγορηματική αντίθεση σε τέτοιου είδους "ειδικότητες"

η επιλογή της εξειδίκευσης σε κάποιον τομέα του επαγγέλματος και όχι της επιστήμης (οι λέξεις έχουν ετυμολογική και ουσιαστική σημασία) αφορά τον καθένα που έχει την πλήρη επιστημονική κατάρτιση (διπλωματούχο) και επιλέγει να εντρυφήσει νωρίς ή αργότερα στον επαγγελματικό του βίο σε κάποια "πτυχή" της ευρύτητας των γνώσεων που ήδη έχει.

η ένταξή του ή μη σε κάποιο "σύλλογο" δεν μπορεί να είναι υποχρεωτική (για να μην ψάχνουμε μακριά, πόσοι εδώ είναι ταμειακά εντάξει στους επαγγελματικούς τους συλλόγους ?)

οι "σύλλογοι" που περιχαρακώνουν επαγγελματικά δικαιώματα για τα μέλη τους είναι μεσαιωνικά κατάλοιπα ή αναγεννώμενα ζόμπι των συντεχνιών

άλλο η "προηγούμενη εμπειρία" που δεν μπορεί ωστόσο να αποκλείει νέους θιασώτες της μελέτης ενός αντικειμένου και άλλο η εξειδίκευση βάσει δήθεν σεμιναρίων ή εξαμηνιαίων "μαθημάτων" ή πολύ χειρότερα η ταυτότητα μέλους κάποιου συλλόγου

στα ερωτήματά σου Γιάννη -δεν νομίζω ότι διαφωνούμε επι της ουσίας, απλά το βλέπω από λίγο διαφορετική οπτική- η απάντηση είναι Neufert σελ.234-235 (τελευταία ελληνική έκδοση) και αρκετή σε όγκο παγκόσμια βιβλιογραφία

αλλά και το ότι η δημοπραττούσα αρχή πρέπει να έχει άποψη επί των εκθεμάτων και του τρόπου έκθεσης (ο "ειδικός" που ψάχνεις οφείλει να είναι ο "διευθυντής" του εκάστοτε μουσείου)

...

υπάρχει και μια τράπεζα που εξειδικεύεται στη δημιουργία-χρηματοδότηση μουσείων. μήπως χρηματοδοτεί και τις "εξειδικεύσεις";

Edited by imhotep
Link to comment
Share on other sites

ΥΓ (επειδή μεσολάβησε η μεσημεριανή σιέστα και δεν μπορώ να επεξεργαστώ το ως άνω)

για να μην παρεξηγηθώ

ΔΕΝ είμαι αντίθετος σε επιστημονικές "εξειδικεύσεις" που διευρύνουν το πεδίο της αρχικής γνώσης

(π.χ. αρχιτέκτονας-πολεοδόμος, συγκοινωνιολόγος κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Για ιστορικούς λόγους απλά να αναφέρω οτι υπήρχε (?) αντίστοιχο ΤΕΙ

 "Μουσειολογία Μουσειογραφία και Σχεδιασμό Εκθέσεων "¨(ΤΕΙ Πάτρας - Πύργος

Με το σχέδιο ΑΘΗΝΑ νομίζω συγχωνεύθηκε και άλλαξε ονομασία σε "Διοίκηση Τουριστικών και Πολιτισμικών μοναδων"

 

Το ερώτημα που είναι και παραμένει είναι αν υπάρχει κάποια διάταξη με βάση το νόμο που να καθορίζει συγκεκριμένα ΠΟΙΟΙ είναι αυτοί που έχουν το δικαίωμα να συντάξουν τις εν λόγω μελέτες

 

Χωρις να είμαι 100% σίγουρος το θεωρώ απίθανό όπως  δεν υπάρχει πχ αντίστοιχη  διαταξη για τις περιβαλλοντικές μελέτες.

Edited by ZaXoYs
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Επειδή σας βλέπω ότι ζορίζεστε http://www.arch.auth.gr/greek/spoudes/diatmhmatika-metaptuxiaka/mouseiologia.html

 

Μια φορά είχα στείλει τα χαρτιά μου για μια προκύρηξη (φυσικα και δεν με πήραν) της ΙΣΤ' εφορείας που ζητούσαν Αρχιτέκτονα μηχανικό με εξειδίκευση στη μεταφορά αρχαίων αντικειμένων!!!!!! και για του λόγου το αληθες: http://static.diavgeia.gov.gr/doc/4ΑΣΔΓ-ΑΕ2 γενικά όλες αυτες οι θέσεις είναι πολύ βιζματικές και όπως είπε και κάποιος συνάδελφος παραπάνω, ανακυκλώνονται οι ίδιοι και οι ίδιοι συνέχεια! πριν από 2 χρόνια με ειχε πιάσει και εμενα ο πυρετος με τις εφορείες αρχαιοτήτων αλλά σε 5 προκυρήξεις που είχα στείλει ερχόμουν πάντα δευτερος και μαλιστα σε 2 από αυτές ο πρώτος ήταν το ίδιο άτομο!!! όταν πήρα τηλ να ρωτήσω για ποιο λόγο έγινε αυτό, η υπάλληλος μου είπε ότι αν έχω πρόβλημα να κάνω ένσταση.. (στην ενσταση πρέπει να πληρώσεις 50 ευρώ) όταν έκανα ένσταση η απάντηση τους ήταν ότι ακυρώθηκε η πρώτη θέση. Αν ήθελα να το συνεχίσω έπρεπε να βάλω και δικηγορό..... στο τελος τα παρατησα!

 

Ελλαδάρα αθάνατη....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μήπως θα έπρεπε να αλλάξει ο τίτλος της συζήτησης και να μείνει μόνο ένα λινκ που να μεταφέρεσαι σε συζήτηση περι εργασίας Αρχιτεκτόνων ως Μουσειολόγοι;

 

Το λέω γιατί ο συνάδελφος που άνοιξε το θέμα έθεσε το εξής: 

 

"...σκέφτηκα να κάνουμε ένα 'γκαλοπ' σχετικά με τις πιο συνήθεις εναλλακτικές που μπορεί να έχει ένας αρχιτέκτονας εν μέσω οικονομικής κρίσης..."

 

και καταλήξαμε να μιλάμε περι Μουσειολογίας.

 

Μπορεί πάλι να μείνει ως έχει ως έναν ακόμα αποδεικτικό της κατάστασης (περί εναλλακτικών ενός αρχιτέκτονα) ή ακόμα για να φαίνεται πως το επάγγελμα του αρχιτέκτονα (τουλάχιστον όπως ίσχυε μέχρι τώρα) πάει για το ....μουσείο...

Link to comment
Share on other sites

 (με ειδίκευση στην Αποκατάσταση και την Ανάδειξη Μνημείων), 

 

Το ΕΜΠ το ένα απο τα δύο Μεταπτυχιακά που έχει για Αρχ. Μηχ. είναι "Αποκατάσταση Ανάδειξη Μνημείων"...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.