Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Yποχρεωτική δήλωση στο Ε9 της επιφάνειας του αυθαιρέτου που νομιμοποιήθηκε


Engineer

Recommended Posts

Το πρόστιμο της εκπρόθεσμης τροποποιητικής δήλωσης (100ευρώ για κάθε ταυτότητα ακινήτου),  δεν είμαι σίγουρος για τον τρόπο - τον χρόνο που θα βεβαιωθεί αλλά και αν εν τέλει βεβαιωθεί.

Link to comment
Share on other sites

Georgegaleos νομίζω ότι και 10 ΑΤΑΚ να διορθώσεις σε μια χρονιά, ένα 100€ έχει πρόστιμο και μπορείς να τα μεταφέρεις μέχρι το 2018 χωρίς επιπλέον πρόστιμο. Το ανέφερε και ο Δημήτρης, το λέει και η ΠΟΛ 1252 και το link που έβαλες στα σχόλια κάτω-κάτω.

ksteve, ευχαριστώ. Δηλαδή μόνο το διορθωμένο μεταφέρεται με την μεταφορά, όχι και τα άλλα; Αυτό θα κάνω αν είναι έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να είναι έτσι για αυτό κι εγώ σε προηγούμενο χθεσινό post έγραψα

13 hours ago, georgegaleos said:

όπου στην παραπομπή σε παράδειγμα αναφέρει:

"β) Έστω ότι ο ανωτέρω φορολογούμενος πρέπει να διορθώσει τα τετραγωνικά του ακινήτου που αναφέρθηκε παραπάνω στο παράδειγμα α' (από το έτος 2010 και μετά), αλλά και τον όροφο ενός άλλου ακινήτου που είχε αναγραφεί λανθασμένα εκ παραδρομής (από το έτος 2012 και μετά). Ο εν λόγω φορολογούμενος πρέπει να υποβάλει τροποποιητικές δηλώσεις Ε9 από το 2010 και μετά, έτσι ώστε να διορθώσει την εικόνα της περιουσιακής του κατάστασης. Όμως, επειδή στο έτος 2012 ουσιαστικά υπάρχουν δύο μεταβολές, τότε θα επιβληθούν δύο πρόστιμα των 100,00 ευρώ, αφού στην εγκύκλιο αναφέρεται ότι «Σε περίπτωση που σε κάποιο έτος περιλαμβάνονται και άλλες μεταβολές, επιβάλλεται πρόστιμο χωριστά για κάθε έτος». 

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Μήπως γνωρίζει κάποιος σχετικά με τις ημερομηνίες του ΕΤΟΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ (ΣΤΗΛΗ 14) που αφορούν στην αυθαίρετη κατασκευή;

Για παράδειγμα, ένα ακίνητο (200τ.μ.) ολοκληρώθηκε το 1991 και το 2019 γίνεται τακτοποίηση όπου φανερώνεται επιφάνεια +5τ.μ. την οποία ο μηχανικός την δηλώνει ότι ως έτος κατασκευής το 2011 (λόγω έλλειψης στοιχείων). Στο Ε9 πως θα δηλωθούν οι ημερομηνίες; 

Στην ΠΟΛ.1237/11.11.2014 αναφέρει τις ημερομηνίες κατασκευής του κτιρίου και του αυθαίρετου αλλά περισσότερα δεν λέει. Κάποιοι λογιστές και συμβολαιογράφοι λένε ότι πρέπει να μπει έτος κατασκευής για το σύνολο (205 τ.μ.) το 2011 που σημαίνει ότι το κτίριο πλέον φορολογικά αντιμετωπίζεται ως κτίριο του 2011!!!!! Απαράδεκτο και παράνομο!!!!

Εγώ θεωρώ πως πρέπει να δηλωθούν σε δύο γραμμές μια τα 200 τ.μ. και μια τα 5τ.μ.

Link to comment
Share on other sites

On 29/7/2020 at 10:51 ΜΜ, alej said:

Μήπως γνωρίζει κάποιος σχετικά με τις ημερομηνίες του ΕΤΟΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ (ΣΤΗΛΗ 14) που αφορούν στην αυθαίρετη κατασκευή;

Για παράδειγμα, ένα ακίνητο (200τ.μ.) ολοκληρώθηκε το 1991 και το 2019 γίνεται τακτοποίηση όπου φανερώνεται επιφάνεια +5τ.μ. την οποία ο μηχανικός την δηλώνει ότι ως έτος κατασκευής το 2011 (λόγω έλλειψης στοιχείων). Στο Ε9 πως θα δηλωθούν οι ημερομηνίες; 

Στην ΠΟΛ.1237/11.11.2014 αναφέρει τις ημερομηνίες κατασκευής του κτιρίου και του αυθαίρετου αλλά περισσότερα δεν λέει. Κάποιοι λογιστές και συμβολαιογράφοι λένε ότι πρέπει να μπει έτος κατασκευής για το σύνολο (205 τ.μ.) το 2011 που σημαίνει ότι το κτίριο πλέον φορολογικά αντιμετωπίζεται ως κτίριο του 2011!!!!! Απαράδεκτο και παράνομο!!!!

Εγώ θεωρώ πως πρέπει να δηλωθούν σε δύο γραμμές μια τα 200 τ.μ. και μια τα 5τ.μ.

Δυστυχώς έτσι είναι. Εάν ο μηχανικός δεν γράφει πότε έγινε η αυθαιρεσία, τότε οι λογιστές (λόγω εφορίας - συμβολαιογράφου) βάζουν σαν έτος κατασκευής το τελευταίο δυνατό από τα φύλλα καταγραφής. Δλδ εάν η παλαιότητα είναι 1993-2003, θα βάλουν το 2003. Εάν είναι, όπως εσένα, 2004-2011, θα βάλουν 2011. Βλακεία μεγάλη, αλλά έτσι λέει η νομοθεσία για το Ε9.

Δύο γραμμές στο Ε9 δεν νομίζω να είναι σωστό.

Σε αντίστοιχες περιπτώσεις που έχω αντιμετωπίσει, ζητάω από τον ιδιοκτήτη "σωστό" Ε9, το οποίο να προηγείται της υποβολής δήλωσης (σύμφωνα με την Εγκύκλιο που βγάλανε πέρυσι), οπότε από εκεί παίρνεις και την παλαιότητα. 

Link to comment
Share on other sites

αυτό ελέγχεται σε μεταβίβαση και μόνο. Αλλιώς δεν υπάρχει κανείς λόγος να γίνει 2011 κτίριο του 1999!!! Πολλές φορές έχει ζητηθεί να αλλάξει αυτό και κάποια στιγμή θα καταργηθεί, οπότε τότε δεν θα μπορείς να επαναφέρεις το 1999. Πολλές εφορίες δέχονται το 1999, δεν απαιτούν όλες το 2011. Για μένα το αφήνεις ολο το σύνολο με 1999. ΑΝ ποτέ βρείς πρόβλημα , κάνεις τροποποίηση τότε.

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Τελικά κατόπιν δικής μου παρέμβασης ο μηχανικός διόρθωσε το έτος καθώς ήταν ξεκάθαρο ότι έπρεπε να βάλει έτος αυτό της ολοκλήρωσης της οικοδομής.

Είναι απαράδεκτο όμως 10τ.μ. να συμπαρασύρουν όλο το ακίνητο. Σκεφτείτε τι σημαίνει αυτό στον ΕΝΦΙΑ λόγω παλαιότητας και πόσο αυξάνει τους φόρους. Θεωρώ πως επίτηδες το αφήνουν έτσι. Θα έπρεπε στο Ε9 να υπάρχει ειδική γραμμή για αυτά.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση που αφορά προσωπικό ζήτημα. 

Σε οικοδομή του 1976 πρόκειται να γίνει σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας. Η οικοδομή έχει ένα υπόγειο ελευθερου υψους 1.90 που δεν εμφανίζεται πουθενά στην άδεια και τακτοποιηθηκε το 2018 με τον 4495/2017 ως χώρος που αποτελείται απο αποθήκες, λεβητοστασιο και κλιμακοστάσιο.  Η συμβολαιογράφος προκειμένου να κάνει την σύσταση,  μου ζητά να το δηλώσω ως κύριο χώρο την τελευταία πενταετία ώστε να βγει σωστο το πιστοποιητικό ενφια επειδη δεν υπάρχει λεει καποιο επισημο εγγραφο(αδεια, συμβολαιο,κτλ) που να λεει οτι ειναι βοηθητικος χώρος. Εγω θεωρώ οτι μονο το κλιμακοστασιο του υπογειου θα επρεπε να δηλωθεί ως κυριος χωρος και το υπολοιπο ως βοηθητικος, αν οχι να δηλωθει όλο ως βοηθητικος οπως και πραγματικα είναι .

Ποια η γνωμη σας?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.