Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φωτοβολταϊκά, ηλιακοί και κεντρικό θερμαντικό σύστημα


Manas

Recommended Posts

Αγαπητοί μου καλησπέρα,

 

Πριν από λίγο καιρό άλλαξα τα κουφώματα του σπιτιού μου και επειδή το project ήταν αρκετά ¨βαρύ¨ (32 ανοίγματα με κύριες εισόδους, τοξοτά, λοξά, κλπ), είχα προηγουμένως φροντίσει να ¨ξετινάξω¨ ότι σχετικό υπήρχε εδώ μέσα για να βοηθηθώ στην επιλογή και τον έλεγχο υλοποίησης.

Η γνώση που πήρα με προστάτεψε από πολλά προβλήματα που εντόπισα νωρίς και σας ευχαριστώ για τη ¨δουλειά¨ που κάνετε εδώ μέσα.

 

Τώρα αρχίζω να μαθαίνω τα σχετικά με φωτοβολταϊκά, ηλιακούς και κεντρικά θερμαντικά συστήματα και σκέφτηκα να θέσω εδώ το ζήτημα, να αναφέρομαι σε όλες τις φάσεις της εξέλιξης και να μπορείτε να επεμβαίνετε.

 

Σας παρουσιάζω τα δεδομένα για να αρχίσουμε:

  • Μονοκατοικία διώροφη
  • Εμβαδόν: 300 (περίπου)
  • Περιοχή: Ωραιόκαστρο Θεσσαλονίκης
  • Κεντρική θέρμανση: Sun Ray πετρέλαιο 115.000 θερμίδες, ζεσταίνει σε χρόνο dt (ειδικά τώρα που άλλαξα κουφώματα). Η κατανάλωση φέτος (δεν τον λες χειμώνα αυτόν που περάσαμε), έφτασε τα 5.000 lit.

 

Το σύστημα που θέλω:

Να γεμίσω την ταράτσα μου (Α-Δ), πάνελ και να καταλήξω να παράγω ρεύμα και ζεστό νερό με τέτοιο τρόπο που τίποτα να μη πηγαίνει χαμένο. Για παράδειγμα, όταν δε χρησιμοποιούμε το ζεστό νερό, να πηγαίνει στο κύκλωμα θέρμανσης και να το βοηθάει. Επίσης, απ΄ ότι έχω διαβάσει μέχρι τώρα, η αντλία θερμότητας είναι καλή περίπτωση για κύριο σύστημα θέρμανσης και το σκέφτομαι, αλλά θέλω να κρατήσω και τον λέβητα συνδεδεμένο για ευνόητους λόγους.

 

Τι λέτε;

 

Να είστε γεροί και χαρούμενοι.

Edited by Manas
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 63
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σίγουρα απαιτείται μελέτη από μηχανολόγο-ηλεκτρολόγο για να δει τις δυνατότητες που έχει η ταράτσα, αλλά και το υπάρχον σύστημα θέρμανσης.....

 

Η αντλία θερμότητας είναι μια πολύ καλή λύση, εφόρον υλοποιηθεί σωστά (άρα απαιτείται μελέτη)...

 

Φωτοβολταϊκά, σίγουρα αργήσατε πολύ..... Ένα σύστημα 10KWp (διασυνδεδεμένο με την ΔΕΗ) με ιδανικές συνθήκες προσανατολισμού - κλίσης, θα σας αποδίδει περί τα 2.000€ ετησίως... Πριν μερικούς μήνες θα απέδιδε 4.000€, και πριν ένα χρόνο 8.000€ (άρα θα καλύπτατε το ετήσιο κόστος θέρμανσης εξ' ολοκλήρου).

 

Ηλιακοί συλλέκτες θα μπορούσαν να χρησιμοποιηθούν με ένα δοχείο αδρανείας (μπάφερ) κατάλληλης χωρητικότητας για κάλυψη μέρους των αναγκών για θέρμανση (αλλά το καλοκαίρι θα "κάθονται") και με ένα μπόιλερ για ζεστό νερό χρήσης...

 

Επομένως, σίγουρα, μπορείτε να εξοικονομήσετε αρκετά χρήματα από την θέρμανση υλοποιώντας ένα σύστημα "κομμένο και ραμμένο" στα μέτρα της κατοικίας σας (γι αυτό και επιμένω σε μελέτη και μάλιστα τεχνο-οικονομική)...

 

Πιθανότατα, βέλτιστο να είναι χρήση αντλίας θερμότητας (και επικουρικά ο λέβητας σε υπό το μηδέν θερμοκρασίες), με ηλιακούς συλλέκτες για το μπάφερ και ίσως φωτοβολταϊκα αν υπάρχει επιφάνεια στην ταράτσα κατάλληλη, και βεβαίως είστε διαθετιμένος να επενδύσετε...

Link to comment
Share on other sites

Στα πολύ σωστά που ανέφερε ήδη ο συνάδελφος, να υπερτονίσω κι εγώ την ανάγκη εκπόνησης μελέτης. Όποιος σοβαρός συνάδελφος αναλάβει την υλοποίηση του παραπάνω εγχειρήματος, θα σας το επιβάλλει.

 

Το σίγουρο είναι ότι έχουν κόστος άξιο λόγου, αλλά επίσης βέβαιο είναι, ότι το κόστος καυσίμων και γενικότερα ενέργειας, θα συνεχίζει βαίνει αυξανόμενο.

Edited by nikmmech
Link to comment
Share on other sites

Ναι αγαπητοί μου, δυστυχώς πέρυσι τον Ιούνιο ξεκίνησα την έρευνα για PV καλώντας 26 εταιρίες της Β. Ελλάδας, από τις οποίες ανταποκρίθηκαν οι 11! Το αποτέλεσμα ήταν να ¨χάσω¨ καμιά δεκαριά κεραμίδια και να μπερδευτώ τόσο πολύ που το άφησα για να προχωρήσω τα κουφώματα (προτεραιότητα). Είναι χαρακτηριστικό ότι λίγο έλειψε να φωνάξω την αστυνομία όταν τεχνικός μιας εταιρίας σήκωσε τα κεραμίδια στη μέση της σκεπής, έσπασε μέρος της μόνωσης και με κατσαβίδι άρχισε να σκάβει την πλάκα για να δει λέει, τι έχει από κάτω!

Κάθε εμπόδιο σε καλό όμως και τώρα έχω μια λίστα στα χέρια μου με δυο – τρεις εταιρίες που φαίνονται σοβαρές.

 

Ερώτημα:

1) Στα κενά σημεία λόγο σκίασης, δεν μπορούμε να βάλουμε πάνελ που να αυξήσουν την, χαμηλή λόγο προσανατολισμού, απόδοση του συστήματος; Για την ακρίβεια σκέφτομαι να καλύψω τελείως τη σκεπή αφού και τα πάνελ είναι φτηνά…

Τι λέτε γι΄ αυτό;

2) Ψάχνοντας τότε, είχα βρει κάποιους γερμανούς που έφτιαχναν πάνελ με πλάτη όπου κυκλοφορούσε υγρό για ηλιακούς και έτσι κατάφερναν να εκμεταλλεύονται τη θερμότητα  και να ψύχουν συγχρόνως τα πάνελ (άρα αύξηση της απόδοσης). Στον μηχανικό της εταιρίας που το συζήτησα την επόμενη μέρα (μια εκ του ¨διαγωνισμού¨), δεν άρεσε η ιδέα και μου είπε για πολλές διαρροές και το ότι τα έχει δουλέψει αυτά και καταστρέφονται μετά από λίγο καιρό και τέτοια.

Ποια είναι η γνώμη σας (όχι για τον συνάδελφό σας);

3) Επειδή έχω μονοκόμματη πλάκα για ταβάνι και μου είπαν ότι πρέπει να προσεχθεί πολύ ο τρόπος που θα γίνει η διάτρηση για τη στήριξη, μήπως να έπιανα στα πλαϊνά με δοκάρια (προτάθηκε και αυτό);

 

Εδώ: http://s736.photobucket.com/user/maramanas/media/sxediasmosPVengaia.jpg.html?sort=3&o=0 ένα από τα σχέδια υλοποίησης που μου είχαν καταθέσει τότε και εδώ:http://s736.photobucket.com/user/maramanas/media/DSC03033_small.jpg.html?sort=3&o=3 η στέγη στην πραγματικότητα.

 

Ευχαριστώ που βοηθάτε.

Να είστε γεροί και χαρούμενοι. 

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα τις τιμές για Φωτοβολταικά στέγης ΠΟΥ ΗΔΗ ισχύουν.

Υπολόγισε το αρχικό κόστος αγοράς και εγκατάστασης και με τις νέες τιμές για νεοεισερχόμενες φωτοβολταικές εγκαταστάσεις σε δώματα και στέγες κτηρίων (πίνακας2)

καθώς και ΑΝ τυχόν υπάρξει φορολόγιση αυτών αν σε συμφέρουν πλέον τα φωτοβολταϊκά.

θεωρητικά για ένα φθηνό (εξ ανατολάς panel) υπολόγισε απο 12.000 έως 13.000 kwh/έτος περίπου αναλόγως καιρού,περιοχής,κλίσης στέγης,panel,inverter,καλωδίωσης,καθαρισμού panel........και πολλών άλλων παραγόντων αν σε συμφέρει αυτή η λύση.

όλα τα άλλα ορθώς και τα σκέφτεσαι και καλώς να τα υλοποιήσεις.

http://www.ypeka.gr/Default.aspx?tabid=785&sni%5B524%5D=2401&language=el-GR

Link to comment
Share on other sites

Ναι αγαπητοί μου, δυστυχώς πέρυσι τον Ιούνιο ξεκίνησα την έρευνα για PV καλώντας 26 εταιρίες της Β. Ελλάδας, από τις οποίες ανταποκρίθηκαν οι 11!  

 

αυτό δεν ήταν έρευνα....ήταν παρέλαση.....

 

Κατά τα λοιπά, εμπιστευτείτε κάποιον μηχανικό... δεν υπάρχει άλλος τρόπος.... αυτός άλλωστε θα φέρει την ευθύνη....

Link to comment
Share on other sites

jimevi13 εντάξει, αλλά αν δούμε το ζήτημα λίγο πιο μακροπρόθεσμα νομίζω ότι αξίζει τον κόπο και χωρίς να αγοράζει το ρεύμα η ΔΕΗ (αυτοκατανάλωση). Είχα διαβάσει ότι η πρόβλεψη για την τιμή του ρεύματος είναι 20%/έτος.   

astrah θα γίνει αλλά για να μην το στείλω σε κανένα Δαφνή τον άνθρωπο, καλύτερα να καταλήξω κάπου, έστω και χοντρικά.

Πριν από λίγο έψαξα πάλι το θέμα με την θέρμανση νερού παράλληλα με τα φωτοβολταϊκά (PV + hot water) και είδα ότι έχουν προχωρήσει αρκετά. Λέω να στήσω ένα πάνελ με κανένα χαλκοσωλήνα από πίσω και να παρακολουθήσω θερμοκρασία υγρών. Μήπως έχει ασχοληθεί κανένας;

Link to comment
Share on other sites

Αυτα ειναι απατητα εδαφη ακομα και λιγοι θα αναλαβουν την ευθυνη να πειραματιστουν πανω σας.Οσοι δε,την αναλαβουν, προσεξτε τους.

Link to comment
Share on other sites

jimevi13 εντάξει, αλλά αν δούμε το ζήτημα λίγο πιο μακροπρόθεσμα νομίζω ότι αξίζει τον κόπο και χωρίς να αγοράζει το ρεύμα η ΔΕΗ (αυτοκατανάλωση). Είχα διαβάσει ότι η πρόβλεψη για την τιμή του ρεύματος είναι 20%/έτος.   

astrah θα γίνει αλλά για να μην το στείλω σε κανένα Δαφνή τον άνθρωπο, καλύτερα να καταλήξω κάπου, έστω και χοντρικά.

Πριν από λίγο έψαξα πάλι το θέμα με την θέρμανση νερού παράλληλα με τα φωτοβολταϊκά (PV + hot water) και είδα ότι έχουν προχωρήσει αρκετά. Λέω να στήσω ένα πάνελ με κανένα χαλκοσωλήνα από πίσω και να παρακολουθήσω θερμοκρασία υγρών. Μήπως έχει ασχοληθεί κανένας;

άλλο πράγμα τα αυτόνομα φωτοβολταικά (ιδιοχρησία) και άλλο πράγμα η πώληση στην ΔΕΔΔΗΕ με 0,12/kwh.

Η απόσβεση απο τα panel και την εγκατάσταση γενικότερα θα ξεπεράσει την 12ετία μην σου πώ παραπάνω!

και πιο κινέζικο φθηνό θα αντέξει να σου δίνει 12.000kwh/έτος?διότι με αυτή την τιμή ξεχνάς επώνυμο πάνελ λόγω της τιμής πώλησης στην ΔΕΔΔΗΕ.

 

όσο για τα αυτόνομα.....ανάλογα τις απαιτήσεις ανεβαίνει και το κόστος.π.χ. θές μόνο για την εξωτερική φωταγώγηση του σπιτιού και κλιμακοστασίου?καλό θα ήταν να το είχες προβλέψει πρίν και να είχες σε άλλη γραμμή τον εξωτερικό φωτισμό  και το κλιμακοστάσιο.

 

θέρμανση του νερού έχεις και με τα panel των ηλιακών θερμοσιφώνων ή με ηλιακό κενού.τα PV+ζεστά νερά θέλουν χρόνο τεσταρίσματος και αποτελεσμάτων για να δούμε κατα το πόσον χάνεις σε ηλεκτρική κατανάλωση όταν δεν καταναλώνεις το νερό καθώς επίσης τί γίνεται με θερμικούς συντελεστές panel , κόστος και τί θερμοκρασίες θα αναπτύσσονται στο νερό και άλλα.

Link to comment
Share on other sites

jimevi13 αναφέρομαι σε αυτοκατανάλωση και όχι αυτονομία γιατί το δεύτερο, όπως ξέρεις, θέλει μπαταρίες, κλπ. Άλλο πράμα. Εγώ σκέφτομαι η παραγωγή να καλύπτει τις ανάγκες του σπιτιού και ότι χρειάζεται επί πλέον να παίρνει από τη ΔΕΗ (έχω δει ότι γίνεται χωρίς να χρειάζεται να χωρίσεις γραμμές).

Μια ιδέα που έπεσε από συνάδελφό σου και έχει ενδιαφέρον είναι: γεμίζω τη στέγη πάνελ (και τα επώνυμα φθηνά είναι πλέον), καταλήγω με 25-30Kw (έχω χώρο) και γεμίζω το σπίτι aircondition (εγώ χρειάζομαι τουλάχιστον 7 συνολικής ισχύος 15 Kw για θέρμανση) τα οποία δουλεύουν συνέχεια (η στέγη δε θα βγάλει ποτέ την ονομαστική της). Αν δεν τα πάρουμε στο ¨χέρι¨, την ημέρα θα φέρνουν το σπίτι στα ¨ίσα¨ του και καθώς είναι πολύ καλά μονωμένο, μέχρι την επόμενη μέρα θα είναι μια χαρά. Άμα πέσουμε σε κακοκαιρία, χιόνια, κλπ (ελάχιστη παραγωγή), μπαίνουν οι μεγάλες δυνάμεις (λέβητας) και τέλος.

Το μεγάλο πλεονέκτημα της ιδέας αυτής είναι ότι το κύκλωμα υπάρχει, οπότε δεν έχει εγκαταστάσεις μέσα στο σπίτι, σωλήνες, κλπ. Τα μειονεκτήματα που μπορώ να σκεφτώ αυτή τη στιγμή, είναι ότι τα air-conditions ξεραίνουν τον αέρα και παράγουν θόρυβο. Επειδή απ΄ ότι φαίνεται δεν υπάρχει εμπειρία για τα φωτοβολταικά που ζεσταίνουν νερό, προτείνω σε όποιον από την περιοχή μου ψήνεται, να το τρέξουμε εδώ (δεν βιάζομαι). Έχω εργαστήριο, χώρο και θα βρω χρόνο να κάνουμε κάποια δοκιμαστικά και αν όλα πάνε καλά, κάνουμε παραγωγή (ίσως χρειαστεί να τα μετατρέψουμε εμείς τα πάνελ) και εγκατάσταση σε μένα!
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.