Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαδικαστικό-νομικό ερώτημα για άδειες και αμοιβές μηχανικών


Recommended Posts

Ο φάκελος όταν κατατεθεί στην πολεοδομία, θεωρείται ιδιοκτησία του εργοδότη, του μηχανικού ή του πολεοδομικού γραφείου?

 

Μου έτυχε μια περίπτωση εργοδότη, ο οποίος είχε ξεκινήσει τακτοποιήση αυθαιρετού το 2009, πληρώθηκα για μέρος των μελετών με εντολή πληρωμής, είχα καταθέσει τη μελέτη στο πολεοδομικό γραφείο μια φορά το 2009, αρνήθηκε να πληρώσει το πρόστιμο και ο φάκελος επιστράφηκε.

Τη δεύτερη φορά κατέθεσα το 2011 τη μελέτη ξανά με κάποιες τροποποιήσεις και μου έκανε αγωγή για να πάρει τα χρήματά του πίσω, γιατί εκμεταλεύτηκε τον Ν. 4014/2011, που θα του επέτρεπε να πληρώσει πολύ λιγότερο πρόστιμο και αμοιβές μηχανικών.

 

Ευτυχώς, έχω την (επικυρωμένη) δηλώση ανάθεσης-ανάληψης στα χέρια μου, τα αποδεικτικά κατάθεσης και των 2 αδειών, το φύλλο ελέγχου πληρότητας και τις μελέτες ως αρχεία .dwg με τελευταία ημ/νια τροποποίησης λίγο πρίν την ημ/νια καταθεσής τους.

 

 

Απαιτεί τίποτα παραπάνω το δικαστήριο?

 

 

Μπορώ να κάνω και ανταγωγή για τις μελέτες που δεν έχω πληρωθεί. Σωστά?

Είναι αρκετά τα στοιχεία που διαθέτω?

 

Έχει κανείς άλλες πληροφορίες σχετικά με το νομικό πλαίσιο που ακολουθείται σε τέτοιες καταστάσεις?

 

Έχει τύχει κάτι παρόμοιο σε άλλους?

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ συνάδελφε ότι για όλη αυτή την διαδικασία ενημέρωσες και την Νομική Υπηρεσία του ΤΕΕ, η οποία θα αποφανθεί επίσης σχετικώς.

Παράλληλα θεωρώ ότι φάκελος που κατατέθηκε στο Πολεοδομικό Γραφείο ανήκει αποκλειστικά και μόνο στην Υπηρεσία και εσύ μπορείς να έχεις μόνο θεωρημένα ή μη αντίγραφα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι το έχω κάνει ήδη.

Απλά μπορεί να γίνει με κάποιο τρόπο αναφορά σε κάποιον νόμο που τα επαληθεύει όλα αυτα?

Link to comment
Share on other sites

  Aπό τη στιγμή που κατατίθεται ο φάκελος στην πολεοδομία , θεωρείται του ιδιοκτήτη εφόσον η άδεια βγαίνει στο όνομα του

αλλά

 

οι αμοιβές μας δε σχετίζονται με την έκδοση της άδειας αλλά με την εκπόνηση των μελετών.

Εφόσον έχεις τα σχέδια και τη δήλωση ανάθεσης μπορείς να τα διεκδικήσεις .

 Υπάρχει τμήμα του ΤΕΕ όπου αναλαμβάνει και τα δικαστικά έξοδα.

 

 

Γραφείο Διεκδίκησης Αμοιβών

 

ΥΠΟΒΟΛΗ ΦΑΚΕΛΟΥ ΔΙΕΚΔΙΚΗΣΗΣ ΑΜΟΙΒΗΣ

 

Στην περίπτωση που ζητηθεί από το ΤΕΕ να υποκαταστήσει το Δικαιούχο Μηχανικό, τα στοιχεία που πρέπει να υποβληθούν για τον προσδιορισμό της αμοιβής είναι τα εξής:

 

  • Μία σειρά όλων των σχεδίων των μελετών που έχουν εκπονηθεί, όχι θεωρημένα αλλά σφραγισμένα και υπογεγραμμένα από το μελετητή.
  • Δήλωση ανάθεσης. Όταν δεν υπάρχει ανάθεση, πρέπει να υποβληθεί δήλωση του Ν. 1599/86 που θα δηλώνονται τα εξής :

«….αναλαμβάνω την υποχρέωση έναντι του ΤΕΕ, όταν μου ζητηθεί, να αποδείξω με μάρτυρες ή με στοιχεία ότι μου έχει ανατεθεί το …(περιγραφή έργου)…από τον…(όνομα εργοδότη)….Η ανάθεση έγινε…(ημερομηνία), ή η εκπόνηση της μελέτης περατώθηκε (ημερομηνία). Επιπλέον θα πρέπει να δηλώνεται υπεύθυνα, ότι η μελέτη έχει παραδοθεί στον κύριο του έργου. Τέλος, ο μελετητής ή επιβλέπων μηχανικός πρέπει να δηλώνει υπεύθυνα ότι δεν τελεί υπό υπαλληλική σχέση που να του απαγορεύει την άσκηση ιδιωτικού έργου επ’ αμοιβή.

 

Ο χρόνος της ανάθεσης προκειμένου να υπολογιστεί ο χρόνος παραγραφής της απαίτησης (π.χ. ημερομηνία ανάθεσης : Μάρτιος του 2008. Η πενταετία ξεκινά από 1.1.2009 οπότε η απαίτηση παραγράφεται στις 31.12.2013).

  • Προϋπολογισμό του έργου, ο οποίος είναι υποχρέωση του μελετητή γιατί μόνο αυτός μπορεί να προϋπολογίσει το έργο.

 

Ο προϋπολογισμός που θα υποβληθεί πρέπει να είναι αναλυτικός, μετά από προμέτρηση εργασιών και να έχει υπολογιστεί με τιμές ΑΤΟΕ, ΑΤΗΕ ή ΑΤΥΕ του τριμήνου που εκπονήθηκαν οι μελέτες του έργου.

 

Όσον αφορά την επίβλεψη, απαιτείται η πραγματοποιηθείσα δαπάνη του έργου, βάσει των σχετικών τιμολογίων.

  • Ιστορικό του έργου (περιγραφή του έργου, τι μεσολάβησε και δημιουργήθηκε πρόβλημα κλπ)
  • Αίτηση με την οποία να ζητά την υποκατάστασή του από το ΤΕΕ στη διεκδίκηση της αμοιβής του.

Μετά την υποβολή όλων των παραπάνω στοιχείων και τον έλεγχο αυτών, συντάσσεται το σχετικό πινάκιο αμοιβής, το οποίο εγγράφως αποστέλλεται στον οφειλέτη και κοινοποιείται στο δικαιούχο μηχανικό. Εάν εντός 15 ημερών δεν καταβληθεί η οφειλόμενη αμοιβή, η υπόθεση διαβιβάζεται στη Νομική Υπηρεσία του ΤΕΕ προκειμένου να προχωρήσει στη δικαστική διεκδίκησή της.

 

 

 

http://www.google.gr/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&ved=0CC8QFjAA&url=http%3A%2F%2Fportal.tee.gr%2Fportal%2Fpage%2Fportal%2FPROFESSIONAL_ISSUES%2FAMOIBES1%2F%25D5%25D0%25CF%25C2%25CF%25CB%25C7%2520%25D6%25C1%25CA%25C5%25CB%25CF%25D5%2520%25C4%25C9%25C5%25CA%25C4%25C9%25CA%25C7%25D3.doc&ei=fe6tUfr4A4zsO_2RgaAN&usg=AFQjCNFHe6UTice7TVnqrWgsSPJDHH1Kaw&sig2=feO_WAXcdvyw6AWQNYkgzw&bvm=bv.47244034,d.ZWU&cad=rja

Edited by spy1551
Link to comment
Share on other sites

Τη δεύτερη φορά κατέθεσα το 2011 τη μελέτη ξανά με κάποιες τροποποιήσεις και μου έκανε αγωγή για να πάρει τα χρήματά του πίσω, γιατί εκμεταλεύτηκε τον Ν. 4014/2011, που θα του επέτρεπε να πληρώσει πολύ λιγότερο πρόστιμο και αμοιβές μηχανικών.

Μα και ο 4014 - προκειμένου να γίνει νομιμοποίηση - 

απαιτεί όλες τις μελέτες που χρειάζονται είτε το άρθρο 22, είτε ο Ν.1337/83

Απλά η επιβάρυνση απέναντι στην πολιτεία - όσο αφορά τον 4014 - είναι μόνο το παράβολο ένταξης.

 

Εκτός και αν δεν νομιμοποίησε, αλλά τακτοποίησε. Κάτι τέτοιο όμως θα τον συνέφερε?

 

Την αγωγή δεν αντιλαμβάνομαι??? Εσύ πήρες πληρότητα φακέλου? Αν ναι, τότε πληρώθηκες για κάποιες μελέτες που ετοίμασες και ήταν μέσα στον φάκελο που κατατέθηκε. Που κολλάει η αγωγή?

 

Εκτός και αν έκανες κάποιο ιδιωτικό συμφωνητικό 

όπου περιελάμβανε και απαιτούσε επιπλέον εργασίες εκ μέρους σου εκτός από τις μελέτες που ήθελε η πολεοδομία. 

Edited by Brasco
Link to comment
Share on other sites

η αγωγή κολλάει στο οτί υπάρχουν πολλοί κουτοπόνηροι εργοδότες στην Ελλάδα.

 

 

Λογικά νομίζει οτί εγώ έχω χάσει τα χαρτιά που κατέθεσα το 2009. Και άρα δεν μπορώ να αποδείξω οτί τα κατέθεσα. Αλλά και το 2011, ισχυρίστηκε οτί καθυστέρησα 2 χρόνια για να κάνω τις μελέτες οπότε παρότι παραδέχεται στην αγωγή οτί κατέθεσα άδεια το 2011, ήμουν απαράδεκτος -υποτίθεται- στους χρόνους παράδοσης των μελετών.

 

Ισχυρίζεται επίσης στην αγωγή οτί θα φέρει και...μάρτυρες στη δίκη.

 

Ελλάδα 2013.

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Λογικά νομίζει οτί εγώ έχω χάσει τα χαρτιά που κατέθεσα το 2009. Και άρα δεν μπορώ να αποδείξω οτί τα κατέθεσα. Αλλά και το 2011, ισχυρίστηκε οτί καθυστέρησα 2 χρόνια για να κάνω τις μελέτες οπότε παρότι παραδέχεται στην αγωγή οτί κατέθεσα άδεια το 2011, ήμουν απαράδεκτος -υποτίθεται- στους χρόνους παράδοσης των μελετών.

Έγινε απόσυρση φακέλου λόγω παρέλευσης εννιαμήνου?

Και απόσυρση να έγινε

παραμένει στο αρχείο το σεντόνι με τον έλεγχο πληρότητας και το τοπογραφικό.

Άρα θα υπάρχουν και από το 2009 αλλά και από το 2011 σεντόνια. Δηλαδή ακόμα και στην περίπτωση που εσύ δεν έχεις κρατήσει κάτι, έχει η υπηρεσία.

 

Εγώ το βλέπω

πως ρίχνει άδεια για να πιάσει γεμάτα. Δηλαδή σε φοβερίζει μήπως και ενδώσεις, ενώ - λογικά - θα ξέρει πως δεν μπορεί να σου κάνει κάτι (εξαρτάται βέβαια και από την περίπτωση που έχεις υπογράψει κάτι περίεργο σε κάποιο ιδιωτικό συμφωνητικό)

Edited by Brasco
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.