Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εξωτερική θερμομόνωση και πρασιά


Recommended Posts

Έχεις δίκιο. Αυτό το κομμάτι το είχα ξεχάσει.

Και μάλλον σε ένα εξοικονόμηση κατ'οίκον θα πρέπει να καθαιρέσω τον σοβά στο ισόγειο αν θέλω να βάλω την μόνωση απ' έξω, μιας και δεν χωράει πάνω από την επένδυση που έχει στην βάση του το κτίριο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 72
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Βοήθεια!

Διαβάζω και ξαναδιαβάζω και άκρη δεν βγάζω. Σε νέα οικοδομή που τώρα ανεγείρεται έχω κατασκευάσει θερμομόνωση 8 πόντων γύρω από το κτίριο και δεν την έχω μετρήσει ούτε στην κάλυψη ούτε στη δόμηση. Ωστόσο,υπάρχει στη μελέτη ΚΕΝΑΚ της αδείας που εκδόθηκε τον Ιούλιο του 2012.Τότε μου είχαν πει πως δεν μετράει,αλλά τώρα δεν ξέρω τι ισχύει. Θα πρέπει να κάνω ενημέρωση, αναθεώρηση ή φυλακή;

Link to comment
Share on other sites

Γιωργίνα

τι θες να πεις ότι οι 8 πόντοι της μόνωσης,  μπαίνουν μέσα στην πρασιά και αυτό αποτελεί παράβαση οπότε φοβάσαι τη φυλακή ή κάτι άλλο;

Link to comment
Share on other sites

@Γεωργίνα

 

Κάνε αναθεώρηση. Τα πρώτα 6εκ της θερμομόνωσης προσμετρούνται στην κάλυψη και στην δόμηση με τον ΝΟΚ. Κατα ΓΟΚ προσμετρείται ολόκληρο το πάχος της θερμομόνωσης

Link to comment
Share on other sites

Η τεχνική οδηγία βγήκε το Δεκέμβριο του 2012. Οι άδειες στο μεσοδιάστημα όπου δεν μετρήθηκε όλη η μόνωση και έχουν εγκριθεί, τι γίνεται με αυτές; Γιατί το κείμενο του ΝΟΚ ήταν ασαφές και έπαιρνε και τις δύο ερμηνείες.

Link to comment
Share on other sites

@Γεωργίνα

 

Κάνε αναθεώρηση. Τα πρώτα 6εκ της θερμομόνωσης προσμετρούνται στην κάλυψη και στην δόμηση με τον ΝΟΚ. Κατα ΓΟΚ προσμετρείται ολόκληρο το πάχος της θερμομόνωσης

Δε νομίζω ότι μπορεί να κάνει επιλεγμένη αναθεώρηση με ΝΟΚ.Η εξολοκλήρου ή καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

Εξυπακούεται πως θα πάει είτε με ΓΟΚ είτε με ΝΟΚ. Απλά αναφέρω τι ισχύει στο κάθε νομοθέτημα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

προσθήκη εξωτερικής θερμομόνωσης με το πρόγραμμα εξοικονομώ κατ' οίκον που μπαίνει κατά 10 εκατοστά ( μαζί με επίχρισμα) στον αέρα του  διπλανού οικοπέδου.

Αναφέρομαι σε εντός σχεδίου όπου διώροφη οικοδομή (στην οποία και θα μπει η θερμομόνωση στο δεύτερο όροφο) συνορεύει με ισόγεια κατοικία.Τι κάνω σε αυτήν την περίπτωση,

είμαι καλυμμένος από κάποιο νόμο ή πρέπει να πάρω υποχρεωτικά άδεια από τον γείτονα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.