Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Τμήμα οικοπέδου εντός ζώνης παραλίας


B23TZ

Recommended Posts

.....

Παρολαυτά ακόμη μου διαφεύγει κάτι το οποίο προσπαθώ να κατανοήσω..

Απο πού θα λάβω γνώση αν έχει γίνει η απαλλοτρίωση και πώς γίνεται πρακτικά αυτή η διαδικασία?

.....

 

Σου έχει πει και σε αυτό σαφέστατη λύση ο συνάδελφος MAKAR.

 

....

Θα πρέπει, λοιπόν, να απευθυνθείς σε ένα μηχανικό, κατά προτίμηση ειδικότητας τοπογράφου, με γνώσεις στην πολεοδομική νομοθεσία, να του δώσεις όλα τα σχετικά στοιχεία για να σε συμβουλεύσει για τα επόμενα βήματα.

 

Σου συνιστώ να επακολουθήσεις κατά γράμμα τις κατά κανόνα έγκριτες επισημάνσεις του, ειδικά σε ότι αφορά ζητήματα αυτού του τύπου.

Link to comment
Share on other sites

Με βάση τις διατάξεις περί απαλλοτριώσεων λόγω ρυμοτομίας, εάν δεν έχει απαλλοτριωθεί η ζώνη παραλίας, μετά την παρέλευση του εύλογου χρόνου, αίρεται η απαλλοτρίωση, αφού ακολουθηθεί η σχετική διαδικασία.

Ζώνες καθορισμένες προ της 19-12-1998 χρήζουν επανακαθορισμού (σχ. εγκ 1/09). Θεωρείται ότι έχουν αρθεί αυτοδίκαια σύμφωνα με το άρθρο 11 του Ν.2882/01. Με βάση τις διατάξεις αυτές (απαλλοτριώσεων), μετά από εύλογο χρονικό διάστημα αίρεται η απαλλοτρίωση και στις περιπτώσεις που η ζώνη καθορίστηκε με τον Ν.2971/01; Μήπως γνωρίζεις τα διατάγματα αυτά συνάδελφε;   

Link to comment
Share on other sites

Αναφέρεσαι στις ζώνες που καθορίστηκαν με την προηγούμενη του 2001 νομοθεσία ενώ σ' αυτό το θέμα είπα από την αρχή στον TS ότι αν οι ζώνες του γεωτεμαχίου στο οποίο αναφέρεται έχουν καθοριστεί με τη νομοθεσία του 2001 τότε υπάρχει η δυνατότητα άρσης της απαλλοτρίωσης.

 

Δεν υπάρχουν σχετικά διατάγματα αλλά νομολογία του ΣτΕ για την άρση της απαλλοτρίωσης σε εντός σχεδίου περιοχές. Αλλά αυτό το θέμα δεν νομίζω ότι πρέπει να συζητηθεί σ' αυτό το topic.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
"Ζώνες παραλίας καθορισµένες προ 19-12-1998 χρήζουν επανακαθορισµού (σχετ. Εγκ.1/09) αφού θεωρείται ότι έχουν αρθεί αυτοδίκαια σύµφωνα µε το 
άρθ.11 του Ν.2882/01. Αλλά µε βάση την Εγκ.5/11 εάν οι ενδιαφερόµενοι δεν επικαλούνται την αυτοδίκαιη ανάκληση της απαλλοτρίωσης, αλλά την 
αποδέχονται και δεν περιλαµβάνουν την επιφάνεια της παραλίας στο ακίνητό τους, τότε δεν απαιτείται νέος καθορισµός παραλίας και δεν κωλύεται η έκδοση 
οικοδοµικής άδειας. Αυτονόητο είναι ότι οι υπολογισµοί για την επιτρεπόµενη δόµηση καθώς και η τοποθέτηση των κτιρίων και λοιπών εγκαταστάσεων θα 
γίνεται επί του υπόλοιπου τµήµατος του ακινήτου"
 

 

Έχω μια τέτοια περίπτωση, εκτός σχεδίου, ζώνη παραλίας και  αιγιαλός καθορισμένα το 1982. Δεν χρησιμοποιώ τη ζώνη παραλίας για τον υπολογισμό των επιτρεπόμενων μεγεθών κλπ., όλα καλά μέχρι εδώ. 

 

Ερώτηση : Σε αυτή την ζώνη, που συνεχίζει? να αποτελεί μέρος της ιδιοκτησίας μου αλλά "αποδέχομαι" ότι μπορεί μελλοντικά να απαλλοτριωθεί, ερμηνεύοντας το πνεύμα της ανωτέρω εγκυκλίου, επιτρέπεται να κάνω περιορισμένες εργασίες διαμόρφωσης περιβάλλοντα χώρου, στην συγκεκριμένη περίπτωση να τοποθετήσω κάποιους κυβόλιθους κλπ πλακοστρώσεις στα πλαίσια έκδοσης οικοδομικής άδειας πάντα, ή θεωρείται ότι έχει χαθεί οποιοδήποτε δικαίωμα μου επ' αυτής ? 

Link to comment
Share on other sites

Ερώτημα παρακαλώ: αν υπάγεσαι στις οδηγίες της εγκυκλίου 5/11 ήτοι ο πελάτης δεν περιλαμβάνει επιφάνεια της παραλίας (ζώνης παραλίας; ) στο ακίνητο του ποιο είναι το τμήμα του ακινήτου που αφαιρείς από του υπολογισμούς σου;

Μήπως έχεις κανένα πρόχειρο σκαρίφημα;  

Edited by nzerman
Link to comment
Share on other sites

Επιτρέπονται μόνο οι προβλεπόμενες από το Αρθ -17  του Ν-1577/85 (ΓΟΚ/85) κατασκευές (μεταξύ των οποίων είναι και η ασκεπής πισίνα, με την επιφύλαξη του Αρθ-23 του Ν-1337/83) όπως έχουν τροποποιηθεί με την παρ. 3 του άρθρου 17 του Ν.Ο.Κ..
Link to comment
Share on other sites

Ο ελεγκτής στην πολεοδομία διαφωνεί, θεωρώντας πως η σιωπηρή αποδοχή εκ μέρους μου της απαλλοτρίωσης μου στερεί τα δικαιώματα που απορρέουν από το Αρ. 17. Έχει κάποια βάση, αν σκεφτείς τον ορισμό και την χρήση της ζώνης παραλίας.

 

Μάλλον θα αφαιρέσω τις εργασίες αυτές προς το παρόν από την αιτούμενη άδεια και θα περιμένω κανένα μαγικό έγγραφο που να αποσαφηνίζει το θέμα. 

 

το σκαρίφημα : 2ih5oco.jpg

 

 

Link to comment
Share on other sites

Επιτρέπεται να αναγείρεις της ανωτέρω κατασκευές μεταξύ της οριογραμμής της ζώνης και της οριογραμμής των 30 μέτρων από την οριογραμμή αιγιαλού (που δεν εμφαίνεται).  

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.