Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Recommended Posts

Με όλον τον σεβασμό προς τους συναδέλφους που αγωνίζονται για να φτιάξουν λογισμικά και να κατακτήσουν μερίδιο της νέας αγοράς, η αποτίμηση - ενίσχυση υφισταμένων δεν είναι βίντεο γκέιμ...

 

Φυσικά δεν φταίνε οι ίδιοι, αλλά η παντελής έλλειψη ελέγχου και η λυσσαλέα έφοδος στην πιάτσα διαφόρων μεγαλοσχήμων (δόκτορες, προφέσορες και τα τοιαύτα).

 

Γιατί, όπως πάει το πράγμα, σε λίγο θα μιλάμε για το "πάρτυ των ενισχύσεων" και θα εννοούμε κάτι όχι και τόσο συμβατό με την επιστήμη και την δεοντολογία...

  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 24
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Να αγιάσει το στόμα σου (ή μάλλον το πληκτρολόγιό σου) συνάδελφε ...

 

Ήδη προφέσσορες έχουν μπει "δυναμικά" και μας συμβουλεύουν επί ανοδικής προστασίας σε κάθε ευκαιρία .

 

Σε κάποιες περιπτώσεις δεν έχουν άδικο αλλά γενικά χάνουν το μέτρο και τείνουν να ανάγουν σχεδόν την κάθε περίπτωση βλάβης σε μείζον θέμα διάβρωσης όπου τα "ειδικά" συνεργεία είναι τα μόνα κατάλληλα που θα δώσουν την μόνη σωστή λύση .

 

Σε κάποιες περιπτώσεις περίμενα ότι θα έμπαινε κάποιο φρένο από εσάς τους συντονιστές .

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω απολυτως με AlexisPap και Skafos.

 

Επισης ηθελα να πω, επειδη ετυχε να παρακολουθησω καποιο σεμιναριο της 3dr πριν καιρο και να μιλησω με τους συναδελφους στα γραφεια τους, ειναι εξειρετικα ενημερωμενοι πανω στον ΚΑΝΕΠΕ και γενικα η συμπεριφορα τους ειναι επιστημονικα και ανθρωπινα αψογη. Τα λεω αυτα χωρις να ειμαι πελατης τους (δε μου εκατσε απο την αρχη το strad). Το ψαχνουν, κανουν δημοσιευσεις, εχουν πολυ καλη και ουσιαστικη υποστηριξη.  Σιγουρα απο αυτο περιμενουν να αποκομισουν μεριδιο αγορας, αλλα αυτο κατα τη γνωμη μου δεν ειναι μεμπτο.

 

Το χειροτερο για μενα ειναι να χειραγωγειται η αγορακαιτο νομοθετικο πλαισιο απο "ακαδημαικους" οι οποιοι βρισκονται πισω απο μελετητικα γραφεια, διαφορα υποπτα ερευνητικα, παροχες υπερεξειδικευμενων υπηρεσιων κλπ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Να αγιάσει το στόμα σου (ή μάλλον το πληκτρολόγιό σου) συνάδελφε ...

 

Ήδη προφέσσορες έχουν μπει "δυναμικά" και μας συμβουλεύουν επί ανοδικής προστασίας σε κάθε ευκαιρία .

 

Σε κάποιες περιπτώσεις δεν έχουν άδικο αλλά γενικά χάνουν το μέτρο και τείνουν να ανάγουν σχεδόν την κάθε περίπτωση βλάβης σε μείζον θέμα διάβρωσης όπου τα "ειδικά" συνεργεία είναι τα μόνα κατάλληλα που θα δώσουν την μόνη σωστή λύση .

 

Σε κάποιες περιπτώσεις περίμενα ότι θα έμπαινε κάποιο φρένο από εσάς τους συντονιστές .

 

Εαν απευθύνεσαι σε εμένα ας μου επιτραπούν τα παρακάτω

 

α) Το πρόβλημα της διάβρωσης οπλισμού εμφανίζετε στο κανονιστικό πλαίσιο από το 1952 στις ΗΠΑ και δεν έχει να κάνει με τον ΚΑΝΕΠΕ,

β) Ο έλεγχος κατασκευών και ο έλεγχος διάβρωσης εμφανίζετε στο κανονιστικό πλαίσιο από το 1971 σε πολλές Ευρωπαϊκές χώρες και δεν έχει να κάνει με τον ΚΑΝΕΠΕ,

γ) Η διάβρωση του ΩΣ επισήμως θεωρείτε ο μεγαλύτερος και ακριβότερος εχθρός παγκοσμίως και δεν έχει να κάνει με τον ΚΑΝΕΠΕ

δ) Το "χάνουν το μέτρο" μπορεί κάποιος να το επιβεβαιώσει εύκολα κάνοντας επι τόπου μετρήσεις. 

ε) Τα ειδικά συνεργεία είναι στην λογική οτι η γαλβανική και όχι η ανοδική απαιτούν εξειδίκευση. Διαφορετικά μπορεί να προστασία να αποτελέσει ψευδαίσθηση προστασίας. Κάτι που δεν συνδράμει με το κόστος της. Θα σου πω βέβαια οτι ποτε μα ποτε δεν έχω πάρει 1 Ε απο εταιρίες τύπου ΣΙΚΑ για σεμινάρια και εκπαιδεύσεις συνεργείων όπως δεν έχω πάρει και απο το ΤΕΕ. 

ζ) Θεωρώ οτι εαν έρθεις και σε προσκαλώ, μαζί μου να δεις κατασκευές (σκέψου οτι με φωνάζουν μόνο οταν πλέον ο "ασθενής" είναι στην εντατική) και εαν ακούσεις τι έκαναν διάφοροι συνάδελφοι για να σταματήσουν την διάβρωση σε προηγούμενο στάδιο θα διαπιστώσεις οτι τα πράγματα είναι τελείως διαφορετικά απο όσο νομίζεις, πολύ πιο επικίνδυνα. 

 

Εαν διαβάσει κιόλας το ενανθράκωση και διάβρωση θα παρατηρήσεις οτι γίνετε υπο μορφή εκπαίδευσης/ενημέρωσης.

.

Link to comment
Share on other sites

Τα έργα που ανεβάζεις είναι φετινά; θα μπορούσες χρονολογικά να τα κατατάξεις για να δούμε ανα περιοχή που έκανες αποτίμηση τι προβλήματα υπήρχαν;.Νομίζω θα ήταν χρήσιμο για όλους μας, με τη σειρά μου και εγώ θα ανεβάσω 3 όλα και όλα ,μικρά σπιτάκια βέβαια, που έκανα δοκιμή το Half-Cell για να δώ τί γίνεται στα παραθαλάσσια και τελικά όλα ήταν άψογα (Κατασκευές 1978-1986-1998).

Link to comment
Share on other sites

Είναι σχεδόν με χρονολογική σειρά και έργα που μπορώ να βάλω. Τα περισσότερα (95%) δεν μπαίνουν για εύλογους λόγους. Επίσης θα πρέπει να καταλάβεις οτι δεν έχει να κάνει μόνο με τον χρόνο αλλα με πολλά άλλα. Προφανώς και υπάρχουν παραθαλάσσια χωρίς προβλήματα. Ποτέ δεν είπα οτι όλα έχουν προβλήματα. Αυτό που είπα είναι οτι έχουν προδιάθεση για προβλήματα και χρειάζονται ειδική κατασκευή, μεταχείριση και φροντίδα.  

Link to comment
Share on other sites

Published on Mar 25, 2013

This clip is from a Hong Kong television program that exposed the severe corrosion in all marine tunnels in Hong Kong's Victoria Harbour. Notice the denials of the various interviewees as to the corrosion being anything other than normal. That's the problem, right there! This corrosion, within just 7 years of construction, is normal. It shouldn't be normal. The design life of these tunnels is 120 years. Yet this video shows the MTR's tunnels having the concrete lining removed and replaced only 7 years after construction. Regrettably, that's normal. Then, there's something wrong.
All normal reinforced concrete will corrode in the presence of water and Oxygen, and of course, Chlorides accelerate that mechanism, as do stray currents, other dissolved acids, salts, etc.. All of which are present in most tunnel environments, separately or in all sorts of combinations.
Corrosion of reinforcement and the surrounding concrete is inevitable.
There is no use simply doing the same thing, good quality concrete, properly placed, with membranes and coatings etc, etc., in tunnel after tunnel in the hope of a different outcome.
The use of better aggregate, cements, low W/C ratios etc.,

but only marginally. Adding a few years at most before the expensive maintenance, repairs and rebuilds start. The fundamental cause of corrosion of reinforced concrete requires more than a bit more cement and a bit less water.
The use of membranes in an attempt to 'separate' the reinforced concrete from the corrosive sea and ground water, is doomed as the service life of any membrane is not any greater than say, 20 years in such environments. Assuming it is applied without leaks in the first place.
Need a better solution...... Now.

 

 

ας γίνει και εδω ενα πρόγραμμα στην κρατική τηλεόραση, ας μου δώσουν το ΟΚ να τους πάω στα έργα και ευχαρίστως να το κάνω.

Edited by Ροδοπουλος
Link to comment
Share on other sites

και εαν θες και εδω

 

 

 

απλά μην ξεχνάς οτι τα χαζο-αμερικανάκια το λένε και το γράφουν επίσημα. Στην Ελλάδα τι κάνουμε?

 

 

Edited by Ροδοπουλος
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον!

Τα σχόλιά σας με κάναν να περάσω από τη 3DR να δω τι λέει το βιβλίο των Βαδαλούκα - Μπαρίτα.

Πραγματικά είναι μαζεμένο και απ'όσο το ξεφύλλισα φαίνεται ευανάγνωστο και κατατοπιστικό

αλλά, 40 ευρώ για ένα παράθυρο Α4

("Παράθυρο στο χρόνο" λέει στο εξώφυλλο) δεν τα διαθέτω σε αυτή τη φάση. 

(Κάνουν έκπτωση σε νέους μηχανικούς)

Το καλό είναι πως δίνουν δωρεάν τον ΚΑΝΕΠΕ εκτυπωμένο.

(Τόσο μεγάλο διαφημιστικό δε θυμάμαι να έχω ξαναδεί!! είναι διπλάσιο από το βιβλίο!!)

Πάντως και τα link πολύ καλά είναι.

Τώρα το μόνο που θέλω είναι χρόνος...για διάβασμα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.