Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αλλαγή από Καυστήρα (λεβητοστάσιο) σε Αντλία Θερμότητας. Χρειάζεται αναθεώρηση άδειας;


Recommended Posts

Ξεκίνησα πρόσφατα μονοκατοικία όπου στην άδεια (του 2012) προβλέπεται ενδοδαπέδια με χρήση καυστήρα => λεβητοστασίου. Τώρα όμως βλέπω ότι συμφέρει η χρήση αντλίας θερμότητας οπότε σκέφτομαι να καταργήσω το λεβητοστάσιο (και να είναι απλά βοηθητικός χώρος - αποθήκη). Ξέρει κανείς να μου πει αν για αυτή την αλλαγή (δηλαδή α. αλλαγή καυστήρα σε αντλία θερμότητας και β. από λεβητοστάσιο σε αποθήκη) χρειάζεται ενημέρωση ή αναθεώρηση της άδειας;

 

Ευχαριστώ...

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Καταρχήν θέλει ενημέρωση η μελέτη ΚΕΝΑΚ. Ίσως και να βελτιώνεται η ενεργειακή κλάση.

Μετά θα πρέπει να δείξεις την θέση αντλίας θερμότητας. Όπως επίσης και το ότι δεν θα έχεις λεβητοστάσιο.

Link to comment
Share on other sites

Λογικό... Το να δείξεις τη θέση της αντλίας και το ότι δεν θα έχεις λεβητοστάσιο, θέλει ενημέρωση ή αναθεώρηση; (Υπάρχει διαφορά στη διαδικασία και το κόστος έτσι δεν είναι?)

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ αναθεώρηση.

Εκτός από το ότι επηρεάζονται  ΚΕΝΑΚ, μελέτη θέρμανσης, μελέτη ηλεκτρολογικών και ενεργητικής

η εξωτερική μονάδα της αντλίας θερμότητας πρέπει να φανεί στις όψεις

Link to comment
Share on other sites

  Για καλή μου τύχη, στις όψεις δείχνονται οι μονάδες split παρόλο που δεν αναφέρει ρητά ότι είναι από την αντλία θερμότητας (το είχα κουβεντιάσει τότε το θέμα/πιθανότητα με τους μηχανολόγους οπότε "προέβλεψαν" τη θέση των εξωτερικών μονάδων στις όψεις). Οπότε από αυτή την άποψη μάλλον είμαστε οκ. Ξέρετε τι χρόνος και κόστος μπορεί να απαιτηθεί αν τελικά χρειαστεί αναθεώρηση vs ενημέρωση;

 

Ευχαριστώ και πάλι

Edited by tsipo
Link to comment
Share on other sites

  Ξέρετε τι χρόνος και κόστος μπορεί να απαιτηθεί αν τελικά χρειαστεί αναθεώρηση vs ενημέρωση;

Κόστος μηδέν από την υπηρεσία - δεν χρειάζονται παράβολα ή πρόσθετα ένσημα.

Το μόνο κόστος που θα έχεις είναι οι προσωπικές σου εργατοώρες για την τροποποίηση του ΚΕΝΑΚ

και των αρχιτεκτονικών. (αν και βλέπω πως είσαι ο μηχανολόγος, άρα το πιο πιθανό τα αρχιτεκτονικά να τα έχει αναλάβει κάποιος άλλος συνάδελφος - συνεργάτης σου, οπότε και θα συνεννοηθείς μαζί του).

Και όταν λέμε αρχιτεκτονικά, δεν είναι μόνο οι όψεις, αλλά και η κάτοψη (στο δάπεδο κάποιας βεράντας, δώματος κλπ). Επιπλέον άλλο split και άλλο αντλία θερμότητας (διαστάσεις κλπ)

 

Από θέμα χρόνου τι ρωτάς εμάς? Εμείς θα σου κάνουμε τις μελέτες??? Εσύ ξέρεις καλύτερα!

Edited by Brasco
Link to comment
Share on other sites

Ρωτάω γιατί είμαι μεν μηχανικός ηλ/γος αλλά ..πληροφορικάριος ;) Δεν έχω ξαναχτίσει, πρώτη φορά χτίζω (το σπίτι μου) και οι σχετικές μελέτες έχουν γίνει από συναδέλφους μηχανολόγους αλλά είπα να ασχοληθώ πιο ενεργά ο ίδιος και να μάθω από 1ο χέρι τι ακριβώς γίνεται με τις μελέτες για έκδοση άδειας, ενημέρωση και αναθεώρηση. Πχ το ερώτημα για το χρόνο δεν είχε να κάνει με το χρόνο για να διορθώσει κανείς και να υποβάλλει τη νέα μελέτη, αλλά με το χρόνο που απαιτεί η διαδικασία είτε της ενημέρωσης (φαντάζομαι είναι πιο γρήγορη) είτε της αναθεώρησης (εδώ πρέπει να περιμένεις κάποια νέα έγκριση?) από την υπηρεσία... Ελπίζω να είναι πιο ξεκάθαρα τα πράγματα τώρα ...

Ευχαριστώ ...

Link to comment
Share on other sites

Τότε είναι άστοχο να ρωτάς εμάς.

Αν π.χ. έχεις να περάσεις από συμβούλιο αρχιτεκτονικής ή - ακόμα χειρότερα - αρχαιολογίας

μπορεί να χρειαστεί ακόμα και ένα έτος!

Αυτό εξαρτάται από το που βρίσκεται το οικόπεδό σου.

 

Αν δεν μπορείς να λύσεις εσύ ο ίδιος το θέμα των νέων μελετών

τότε εμπιστεύσου ό,τι σου πουν οι μηχανικοί σου.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις το σαράκι του "μου είπες εσύ κάτι άλλα θέλω να το ψάξω κι εγώ, να πάρω κι άλλη μια γνώμη κλπ..." κάτι τέτοιο είναι..

Το οικόπεδο δεν είναι κάτι περίεργο, στο πάτημα 2 είναι στο Χαλάνδρι. Για Αθήνα, τυπικά πράγματα δηλαδή...

Αρχαιολογία έχω περάσει, και τον 1ο ελεγκτή δόμησης, όλα οκ. Οπότε, άρχισα να ψάχνω πιο βαθιά το επόμενο βήμα και σκόνταψα (?) στην αντλία θερμότητας και αν αξίζει τον κόπο να αλλάξει η μελέτη, τι συνεπάγεται αυτό κλπ...

Πάντως και πάλι ευχαριστώ :smile:

Edited by tsipo
Link to comment
Share on other sites

.

Το μόνο κόστος που θα έχεις είναι οι προσωπικές σου εργατοώρες για την τροποποίηση του ΚΕΝΑΚ

και των αρχιτεκτονικών.

...

Γιατί μόνο ΚΕΝΑΚ και αρχιτεκτονικά;

Οι υπόλοιπες μελέτες;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.