Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγή Χρήσης Και Συνένωση


Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

θα ήθελα να με βοηθήσετε σε μία άδεια την οποία δεν ξέρω από που να αρχίσω και που να τελειώσω...

 

Σε 2 διαφορετικά οικόπεδα (όμορα), με διαφορετικούς ιδιοκτήτες υπάρχουν:

στο α) μία ισόγεια αποθήκη σύμφωνα με την άδεια του 65. Σε αυτήν την αποθήκη τακτοποιήθηκαν κάποια αυθαίρετες κατασκευές.

στο β) μία ισόγεια αποθήκη με άδεια του 59 και κολλητά σε αυτήν μία ισόγεια αποθήκη με άδεια του 60. Στην δεύτερη αποθήκη υπάρχουν κάποιες αυθαίρετες κατασκευές που τακτοποιήθηκαν.

 

 

Τώρα θέλει κάποιος να τα νοικιάσει όλα και να τα κάνει κατάστημα υγειονομικού ενδιαφέροντος. (Από το β) οικόπεδο και την αποθήκη του 60 θέλει να νοικιάσει ένα μέρος της.)

 

- Βγάζω άδεια αλλαγής χρήσης με συνένωση των καταστημάτων?

- Βγάζω δύο άδειες με αλλαγή χρήσης και μετά με 48η ενημέρωση κάνω την συνένωση? 

- Ο ενοικιαστής θέλει να κάνει κάποιες εργασίες από τώρα και θέλει μία άδεια μικρής κλίμακας όπως λέει. 48η μπορώ να βγάλω σε μόνο νόμιμα υφιστάμενα κτίρια.

 

Μπορεί να βοηθήσει κάποιος?

 

Link to comment
Share on other sites

αφου πρωτα τακτοποιησεις καθε ξεχωριστη ιδιοκτησία

 

καταλληλη για την χρηση που θελεις...

 

μπορεις με προ 48 ωρων να κανεις τιςεργασιες που αναγραφονται στο υποδειγμα της αιτησης..

 

και μετα να πας με το ΝΟΚ 23 παρ. 5 για την συνενωση

 

νομιζω αυτη ειναι η σειρα.

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Εφοσον εχεις τακτοποιημενους χωρους με 4014 ξεχνα 48ωρη!

 

Αδεια αλλαγης χρησης πολυ δυσκολο σε τακτοποιημενους χωρους!

 

Μονο με νομιμοποιηση με αρθρο 26, εαν επαρκουν τα πολεοδομικα μεγεθη.

 

Ξεχνω κατι?

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

tzeno,

+1

πολυ σωστά..

ειπε οτι ηδη τακτοποιησε  σαν αποθηκη

 

κι οχι οτι θα τακτοποιησει, που θεωρησα εγω......

 

νομιζω εννοεις αυτο

 

http://www.ypeka.gr/LinkClick.aspx?fileticket=smOynWQ%2fbeU%3d&tabid=777&language=el-GR

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Και στα 2 οικόπεδα, (και στις 2 αποθήκες) προστέθηκαν κάποια τερταγωνικά. Αυτά τακτοποιήθηκαν ως υπηρεσίες. Οι αποθήκες δεν άλλαξαν χρήση

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη το συγκεκριμένο έγγραφο έχε αποσυρθεί γιατί ήταν αντίθετο με τα γραφόμενα της εγκυκλίου 7.

Link to comment
Share on other sites

μανόλη  καλημερα,

 

υπηρχε πριν 10 μερες η σχετικη συζητηση

 

ο chrisven είχε προβλημα με την δικη του ΥΔΟΜ

 o ted 78  εγραψε οτι στην δικη του ΥΔΟΜ δεν την λαμβανουν υπόψη...

 

αν στο μεταξυ εχει "ανακληθει"  επίσημα με νεωτερο εγγραφο  δεν  το ξερω

 

.http://www.michanikos.gr/topic/34762-%CE%99%CF%83%CF%87%CF%8D%CF%82-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CE%94%CE%9F%CE%9A%CE%9A%CE%91-%CE%88%CE%B3%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%BF-996112-4-2013/page-3

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα τη βοήθεια σας....

Το έψαξα λίγο παραπάνω και κατέληξα στα εξής (στα οποία όπως πάντα υπάρχουν κάποια κενά):

 

1. Τις αποθήκες τις έβαλα στο 4014 (πληρώθηκε μόνο το παράβολο). Μπορώ να το γυρίσω για να πάω προς έκδοση Ο.Α.? Αφού βγάζω άδεια για αλλαγή χρήσης, μπορώ να πάω για νομιμοποίηση αλλαγή χρήσης (είναι σύνομα) και συνένωνση.

 

2. Στο 4014 δήλωσα ότι είναι υπηρεσίες (το οποίο μπορώ να το αλλάξω βέβαια). Οι αποθήκες είναι υπηρεσίες οπότε αν θα πάω για αλλαγή χρήσης στα σύνομα κομάτια μπορώ να αλλάξω την χρήση και σε αυτά που έβαλα στο 4014 αφού δεν του αλλάζω τη χρήση ξανά. (από υπηρεσίες σε κατάστημα υγειονομικού  ενδιαφέροντος)

 

3. Βάζω όλες τις αποθήκες στο 4014 ως αλλαγή χρήσης, βγαίνει ένα πρόστιμο τις τάξεως τον 9.000 και τελειώνω κατευθείαν. Κ αργότερα όταν θα βγει ο άλλος νόμος θα έχω επιστροφή, αφού λένε ότι τα προ 1975 τακτοποιούνται με 500. Αυτό που δεν ξέρω κάνοντας την αλλαγή χρήσης στο 4014 (σε καταατήματα) θα πρέπει να περάσω και από την πολεοδομία για αλλαγή χρήσης σε κατάστημα συνάθροισης κοινού και υγειονομικού ενδιαφέροντος?

 

4. Συνεχίζω όπως ξεκίνησα. Πάω για αλλαγή χρήσης και συνένωση. Απλά δεν ξέρω στα τμήματα τα οποία τακτοποίησα αν έχω πρόβλημα. Τι εννοώ: αφού τα έβαλα ως υπηρεσίες φαντάζομαι ότι δεν θα έχω πρόβλημα μετά να τα κάνω καταστήματα και να τα συνενώσω με τα υπόλοιποα τμήματα.

 

Από που να το πιάσω.........??????

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Έχω μια ισόγεια αποθήκη (έτσι έχει βγει η άδεια το 1977) και ο ιδιοκτήτης θέλει να την κάνει αλλαγή χρήσης σε κατοικία (που είναι και στην πραγματικότητα). Απορίες:

 

1) Μετρούσε στη δόμηση; ΝΑΙ

2)Η αλλαγή χρήσης για φορολογικά γίνεται με διαφορά προυπολογισμών παλιάς και νέας χρήσης; ΝΑΙ

3) Σαν μελέτες τι επιλέγω; 

α) ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΑ; NAI

β) ΠΑΘΗΤΙΚΗ ΠΥΡΟΠΡΟΣΤΑΣΙΑ; ΝΑΙ

γ) ΣΤΑΤΙΚΑ; υπάρχουν χρειάζεται μελέτη στατικής επάρκειας;

δ)ΧΡΟΝΙΚΟΣ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΣ; 

ε) ΤΕΥΧΗ ΠΡΟΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ; 

ζ)ΥΔΡΕΥΣΗ - ΑΠΟΧΕΤΕΥΣΗ; ΝΑΙ

η)ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΙΚΑ; ΝΑΙ

θ) ΘΕΡΜΑΝΣΗ; ΝΑΙ

ι) ΚΕΝΑΚ; ΝΑΙ

κ) ΤΟΠΟΓΡΑΦΙΚΟ; ΝΑΙ σε ΕΓΣΑ

κάτι άλλο;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.