Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Πεσατε ολοι πανω στον συναδελφο λες και εκανε κατι κακο.

Σαν να μην ξερετε πως δουλευει το συστημα!

 

 

Σιγα μην κοιτανε και το χρωμα του στυλου με τον οποιο υπογραψες.

 

Μενουμε στους "τυπους" και χανουμε την ουσια!

Link to comment
Share on other sites

Σε καθε περιπτωση πρεπει να γινει κατανοητο οτι η μονογραφη δεν δειχνει την επωνυμια του μονογραφοντος ενω η υπογραφη τη δειχνει (ειτε με τη σφραγιδα της επιχειρησης σου ειτε με αναγραφη του ονοματος σου) .Και αυτος ακριβως ειναι ο σκοπος της υπογραφης .Δεν ειναι θεμα τυπολατριας.Ειναι διαφυλαξη του αδιαβλητου του διαγωνισμου .Το ΝΣΚ και το ΣτΕ εχουν απαντησει επι αυτων των θεματων.Συναδελφε nzerman μπορει να πεταξεις τα λεφτα σου τσαμπα.Αν ο αλλος ενδιαφερομενος επιμεινει το εχεις χαμενο το παιχνιδι.

Ποιες είναι οι αποφάσεις αυτές; Βοήθησε αν έχεις τις πληροφορίες; 

Από αυτά που έχω βρει πάντως δε νομίζω πως έχεις δίκιο. Σου παραθέτω ένσταση που θα έκανε εν δυνάμει η αντίπαλη εταιρία με ακριβώς το ίδιο ζήτημα η οποία απορρίφθηκε.

oik_epitr_synedr_2012_21_apof_466.pdf

Link to comment
Share on other sites

Χμμ, διάβασα μόλις την προκήρυξη και το πρακτικό.

 

Η προκήρυξη γράφει ξεκάθαρα πως πρέπει να πρεπει να μονογραφούν ολες οι σελίδες και να μπεί στο τέλος υπογραφή.

 

Αυτό περί προφορικού ονοματεπώνυμου, αφησε το στην άκρη. Δε ζητά κάτι τέτοιο η διακήρυξη. Θα ίσχυε ΜΟΝΟΝ αν υπήρχε υπόδειγμα τεχνικής προσφοράς και ζητούσε ονοματεπώνυμο (οπως στα έντυπα οικονομικής προσφοράς).

 

Το πρόβλημα με εσάς, είναι πως η μονογραφή είναι ίδια με την υπογραφή. Γι'αυτο και σας ακύρωσαν, επειδή βρήκαν πάτημα πως δεν "υπέγραψες" αλλά μονόγραψες. Βέβαια κι εγώ αν ήμουν στην επιτροπή, το ίδιο θα έκανα, διότι δεν εχω συναντήσει ποτέ κάποιον να υπογράφει όπως μονογράφει. Και θα θεωρούσα την αντίδραση σας εκ του πονηρού.

Βέβαια αυτό ειναι άποψη μου...δε πάει να πεί πως είναι και η ορθή.

 

Πραγματικά περίεργη περίπτωση. Ομως θεωρώ, πως θα ακυρωθείς στην ένσταση. Μακάρι να γίνει το αντίθετο...

 

Υ.Γ. 1000ε παράβολο; γιατί; δεν ειναι 0.5 τοις χιλιοις του προϋπολογισμού άνευ φπα/αναθ. με ελάχιστα τα 250ε ;

 

 

Ρωτησε τοτε βρε συναδελφε nzerman εναν δικηγορο.Ποια η διαφορα υπογραφης με μονογραφη;

(και μην ξεχνας οτι τις μονογραφες μπορει να τις βαλει και η επιτροπη διαγωνισμου σε αντιθεση βεβαια με τις υπογραφες)

Οσο αφορα την αποφαση της περιφερειας που αναγραφεις δεν φαινεται αν κατω απο την υπογραφη υπηρχε η σφραγιδα της εταιρειας.Φαινεται οτι ελειπε το ονομ/νυμο.Το ΝΣΚ που εγραψα παραπανω το ξεκαθαριζει αυτο (οπως και η ΣτΕ Επ.Αν 15/05).

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Από ότι έχω καταλάβει μέχρι τώρα η μονογραφή είναι αυτό που εννοούμε οι περισσότεροι υπογραφή και η υπογραφή είναι το ονοματεπώνυμο μας .

Πάντως στα έντυπα προσφοράς σε κάποιες σελίδες το γράφει καθαρά μέσα σε παρένθεση ονοματεπώνυμο υπογραφόντων και σφραγίδα δηλ θέλει τρία πράγματα για να είναι έγκυρη η προσφορά και εάν λείπει το ένα από τα τρία είναι στην ευχέρεια της επιτροπής η ακύρωση του διαγωνιζομένου βάση της προκήρυξης .Με την ιδία λογική που θέλουμε μια επιτροπή να είναι ελαστική γιατί να μην ζητάμε από τον εαυτό μας να είναι ποιο προσεκτικός και όσο το δυνατό ποιο σχολαστικός 

Edited by varxo
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Άσχετο με την υπόθεση ... αλλά πολύ σχετικό !

 

Για την ενημέρωση όλων (και επειδή είναι σχετικά πρόσφατο), έχετε υπόψη και αυτό :

 

ΦΕΚ 122Α-31/5/2013, Άρθρο 3

12. Για κάθε πράξη εκπροσώπησης ή διαχείρισης νομικού προσώπου ιδιωτικού δικαίου αρκεί η υπογραφή του νομίμου εκπροσώπου του νομικού προσώπου, το όνομά του και η περιγραφή της ιδιότητάς του. Διατάξεις που προβλέπουν την υποχρεωτική ύπαρξη/χρήση εταιρικής σφραγίδας για την απόδειξη της εκπροσώπησης ή/και διαχείρισης των νομικών προσώπων ιδιωτικού δικαίου καταργούνται.

 

Ερώτηση: Αν εγώ πχ που είμαι πολιτικός μηχανικός, έχω και μια εταιρεία άσχετη με το αντικείμενο (πχ εμπορίας υφασμάτων), πώς θα υπογράφω; 

 

Θα λέει από πάνω πχ Υφασματέξ, θα περιγράφει μια παραγγελία για υφάσματα κι εγώ από κάτω θα υπογράφω dimitrispsi - πολιτικός μηχανικός; Δεν θα είναι λίγο αστείο;

 

Ή μήπως θα γράφω "νόμιμος εκπρόσωπος" έτσι γενικά;

 

Πώς ορίζεται η "περιγραφή της ιδιότητας" σε αυτό το άρθρο;

Link to comment
Share on other sites

Αν η Υφασματέξ έχει ΜΕΕΠ τότε βάζεις την σφραγίδα της και υπογράφει ο νόμιμος εκπρόσωπος και κάτω από την υπογραφή το ονοματεπώνυμο του

Edited by varxo
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Έχω δει περιπτώσεις όπου οικονομικές προσφορές έχουν γινει δεκτες σε δημοπρασίες ΧΩΡΙΣ υπογραφη. Εγινε ενσταση κατα της ανυπογραφης προσφορας και η ενσταση δεν εγινε δεκτη.

Link to comment
Share on other sites

Στις διακηρύξεις αναφέρεται ότι:

Το έντυπο της Οικονομικής Προσφοράς υπογράφεται, επί ποινή αποκλεισμού, από το νόμιμο εκπρόσωπο της εργοληπτικής επιχείρησης ή της Κοινοπραξίας και όλες οι σελίδες μονογράφονται από τον ίδιο (μονογραφές που τυχόν λείπουν συμπληρώνονται μετά το άνοιγμα των προσφορών. Ακόμα κι αν αρνηθεί να τα μονογράψει ο διαγωνιζόμενος, τα μονογράφει η Ε.Δ. – άρθρο 20 παρ. 4 του Ν. 3669/08 (ΚΔΕ). Επίσης, εφόσον λείπουν, συμπληρώνονται από τον προσφέροντα μετά το άνοιγμα των προσφορών τα ονοματεπώνυμα των προσφερόντων και οι σφραγίδες των επιχειρήσεων. Σε κάθε περίπτωση οι ελλείψεις αυτές δε θεωρούνται λόγος αποκλεισμού από τη δημοπρασία.

 

Άλλο λοιπόν οι σφραγίδες και οι επωνυμίες, που αν λείπουν μπορούν να συμπληρωθούν και άλλο η υπογραφή που αν λείπει η προσφορά αποκλείεται.

 

Όπως αναφέρθηκε σε προηγούμενο μήνυμα, υπογραφή σημαίνει μια 'μουτζούρα' και το ονοματεπώνυμο αυτού που την έβαλε. Το αν αυτός είναι νόμιμος εκπρόσωπος ή όχι αποδεικνύεται από τα υπόλοιπα έγγραφα της προσφοράς.

 

Σύμφωνα με τα παραπάνω, δεν μπορώ να καταλάβω πως είναι δυνατό να γίνει δεκτή προσφορά χωρίς υπογραφή. Εκτός και αν πρόκειται για δημοπρασία που δεν υπόκειται στον 3669/08.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.