Μετάβαση στο περιεχόμενο

Παραγωγή ορθοφωτοχάρτη


Recommended Posts

Θα ήθελα να ρωτήσω πώς είναι δυνατό να παραχθεί ένας ορθοφωτοχάρτης ή ορθοφωτογραφία μιας περιοχής.

 

Απαιτείται κάποιο κατάλληλο πρόγραμμα; Τί άλλο χρειάζεται;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Αεροφωτογραφία στην οποία θα φαίνονται τα φωτοσταθερά σημεία, επίγεια αποτύπωση των φωτοσταθερών, φωτογραμμετρικό σταθμό, ανάλογο λογισμικό κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Εκτός από τον ορθό και αυστηρά επιστημονικό τρόπο τον οποίο περιέγραψε ο συνάδελφος SIGIO υπάρχουν και άλλοι μέθοδοι (μειωμένης ακρίβειας). Έχω παράξει ορθοφωτοχάρτη για παράδειγμα με χρήση του free προγράμματος ILWIS. Τα απαραίτητα στοιχεία εισόδου ήταν:

1) εστιακή απόσταση φωτομηχανής

2) συντεταγμένες εικονοσημάτων

3) συντεταγμένες φωτοσταθερών

4) υπάρχον Ψηφιακό Μοντελο Εδαφους (DEM)(εγώ αγόρασα το ψηφιακό μοντέλο της περιοχής από το Υπουργείο Γεωργίας)

5) σαρωμένη φωτογραφία

 

Επειδή ακριβώς υπεισέρχονται πολλά σφάλματα στη διαδικασία (ακρίβεια DEM, ακτινική διαστροφή που δεν διορθώνεται σε μεγαλο βαθμό, σάρωση σε μη φωτογραμμετρικό σαρωτήκ.α.) το τελικό μου αποτέλεσμα είχε μια ακρίβεια που κυμαινόταν από 2 έως 10 μέτρα (ανάλογα με το ανάγλυφο και στα άκρα της φωτογραφίας)

Link to comment
Share on other sites

και πάνω απ' όλα....gps δύσιχνα...!!

 

Παρατήρηση: Τα Greeklish απαγορεύονται. Αν δεν μπορείτε να τα αποφύγετε, διαβάστε τι μπορείτε να κάνετε ΕΔΩ.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, Χάρης.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.