Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ο Λευκός Πύργος φεύγει, η «Ξενοφόρα» έρχεται


AlexisPap

Recommended Posts

Για το έργο δεν έχω ακόμη άποψη , άλλωστε το πιθανότερο είναι να ακολουθήσει την τύχη τόσων άλλων και να μην γίνει πότε , όμως η στάση εδώ των συναδέλφων αποπνέει μια "μιζέρια" ,νομίζω. Φυσικά τοποσημο δεν  κατασκευαζεται αλλά αναδεικνύεται στο χρόνο , όμως κατασκευές πρέπει να γίνονται και να ακολουθούν την πορεία της αποδοχής τους ή όχι από τον κόσμο, δεν μιλώ για το συγκεκριμένο, θέλω να πω ότι αν θέλουμε να εξελιχθούμε θα ήταν καλό να είμαστε λιγότερο επιφυλακτικοί στο νέο . Και ενα ακόμη που μου κακοφανηκε , πως μπορείς να λες ελαφρά την καρδιά ένα έργο του Ζογγολόπουλου τενεκέδες? μην τα ισοπεδώνουμε όλα , ευτυχώς κάποιοι σε αυτήν την χώρα κατάφεραν ,σε αυτούς τους καιρούς που ζούμε , να κάνουν πολιτισμό , αυτό το τενεκέδες μου ακούστηκε σαν το άλλο πριν καμιά εβδομάδα με τον "Κεμάλ" του Χατζιδάκι.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν βλέπω μίζερη στην επικριτική στάση της πλειονότητας των συμμετεχόντων να αντιδρούμε στην απόπειρα "επιβολής" με το έτσι θέλω, ενός νέου ορόσημου, πείτε το και τοπόσημο. Τα ορόσημα αναδεικνύονται κατά την πορεία του χρόνου, δεν δημιουργούνται αυτομάτως.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς αυτό. Ειδικά όταν αυτά τα νέα "τοπόσημα" γίνονται μόνο για εμπορικούς σκοπούς χρησιμοποιώντας πολιτιστικό μανδύα (θα στεγάσει μουσείο κτλ)... "Τοπόσημα" με το στανιό κατασκευάζουν όσοι ΔΕΝ εχουν κάτι άλλο. Και καλά κάνουν αυτοί.

 

Φαίνεται κάποιοι έχουν μπερδέψει την πραγματικότητα μιας πόλης με το simcity.

 

Και κάτι για "το έργο του Ζογγολόπουλου" που δεν πρέπει να το κρίνουμε ελαφρά τη καρδία. Το ομολογώ, δεν τον ξέρω. Αλλά δεν νομίζω αυτό να μου στερεί το δικαίωμα να κρίνω με το προσωπικό μου αισθητικό κριτήριο το έργο του και κάθε έργο.

Edited by dim
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Τα έργα οποιασδήποτε μορφής τέχνης που εκτίθενται στο κοινό , εκτίθενται αυτομάτως και σε κριτική. Αλίμονο, αν γινόταν αλλιώς.

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Σε αυτήν την χώρα έχουμε 2 ειδών "αρχιτεκτεκτονήματα" .

 

Τις πολυκατοικίες που κάνουν γνωστοί κατασκευαστές σε κάποιες περιοχές , που επί 20-30 χρόνια κάνουν τις ίδιες όψεις ώστε να ξέρουν οι αγοραστές ποιός είναι ο κατασκευαστής , αλλά και οι υπερβολικές και συχνά μη λειτουργικές προτάσεις που κάνουν οι αρχιτέκτονες των περιοδικών , απευθυνόμενοι στην νεόπλουτη πελατεία τους , είτε στην κομματική πελατεία τους , οι οποίες πελατείες συχνά ταυτίζονται .

 

Ο συνάδελφος που μας εγκαλεί γιά την κριτική μας , γνωρίζει ότι η τέχνη και η αρχιτεκτονική κρίνεται και ότι άγιοι υπάρχουν μόνο στην θρησκεία .

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

τα ειπατε ολα.

αυτοι οι κρετινοι που νομιζουν οτι μια διαστημικη χαζομαρα μπορει να αντικαταστησει τον λευκο πυργο σαν τοποσημο ζουν σε λαθος χωρα.

 

και επειδη την εχω περπατησει και εγω αυτην την παραλια σαν φοιτητης για ενα χρονο , αυτο καπελο του ΕΤ δεν αποτελει αναβαθμιση. Οχι οτι τα υπολοιπα γιαπια εκει γυρω αποτελουν δειγματα καλαισθησιας αλλα το συγκεκριμενο ειναι εκτος τοπου.

 

δεν εχω ξαναδει δημαρχο να μισει τοσο πολυ την πολη του.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

κάνω μια εποικοδομητική κριτική και επίσης καλό θα είναι να ξέρουμε ποιος ήταν ο Ζογγολόπουλος κυρίως για εμάς που δημιουργούμε χώρους και τόπους .

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς μόνο θετικούς πόντους φήμης μπορούσα να βάλω σήμερα.....

Link to comment
Share on other sites

Από που να πιάσεις αυτή την είδηση;

Θα αφήσω το αισθητικό κομμάτι μιας και υπάρχουν συνάδελφοι αρχιτέκτονες που είναι η δουλειά τους.

από το γεγονός ότι θα ρίξουν τόνους μπετόν μέσα στη θάλασσα;

από το γεγονός ότι η πόλη έχει τραγικό πρόβλημα συγκοινωνιών και αντί να πέσει το χρήμα εκεί θα ανοίξει ένα άλλο έργο;

το ότι ψάχνουν να αλλάξουν το σύμβολο (χτισμένο κάπου τον 15ο αιώνα μ.Χ) της πόλης  που υπάρχει από τον 2ο αιώνα προ Χριστού με κάτι που θα χτιστεί το 2015?

το ότι φορέσαμε πάλι τη νέα μόδα της πολυπολιτισμικότητας; (άσχετο εντελώς).

 

Η Θεσσαλονίκη έχει ένα απίστευτα ωραίο παραλιακό μέτωπο, με σύμβολο στο σημείο αυτό τον Λευκό Πύργο.

Ένα παραλιακό μέτωπο που έχει συνδεθεί στις μνήμες όλων μας,

με βόλτες μόνος σου για να σκεφτείς,

βόλτες χεράκι με το άλλο μισό,

βόλτες με τα παιδιά σου για να γνωρίσουν αυτά τα 6km μετώπου.

 

Ο ΝΟΘ αποτελεί σημείο αναφοράς για όλους μας.

 

Η κατασκευή οποιουδήποτε κτιρίου, όποιας αισθητικής, δεν έχει να δώσει τίποτα.

 

Αλλά το συγκεκριμένο ξεφεύγει από αυτό.

Πηγαίνει στις σκέψεις των ψευτοκουλτουριάρηδων για κατάλυση κάθε είδους αίσθησης και αγάπης του κατοίκου για την πόλη του.

Είπαμε... πολυπολιτισμικότητα....

Που ποτέ δεν κατάλαβα... πως συνδέουμε το να ζούμε διαφορετικοί άνθρωποι σε μία πόλη (που πρέπει να γίνεται, με κανόνες βέβαια)

με αυτό το μπ@@@@ που εννοούν με τον όρο πολυπολιτισμικότητα...

Edited by ssouanis
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Κι όλα αυτά για να "φάνε" ορισμένοι κάποιες ...χοντρές "μίζες"!!!!!!

ΑΊ σιχτίρ, ξανά μανά, αϊ σιχτίρ.....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.