Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εμβαδό σε ΠΕΑ και μελέτη ΚΕΝΑΚ


sdim

Recommended Posts

Μια απορία για μεζονέτες γιατι δεν καταλαβαίνω. Εντάξει ο όγκος της θερμικής ζώνης είναι απόλυτος το κέλυφος του κτιρίου με τις εξωτερικές διαστάσεις.

Η επιφάνεια όμως της οπής εσωτερικής κλιμακας του ορόφου αφαιρείται απο την επιφάνεια θερμικής ζώνης ή όχι?

Αφου υπάρχει εσωτερική κυκλοφορία αέρα μεταξύ των δύο ορόφων γιατί να μην θεωρήσω ώς επιφάνεια μόνο αυτή του ισογείου με όγκο ισογ+α οροφ? Άλλωστε η πλάκα οροφής ισογείου είναι αδιαβατική.  Αν η οπή του κλιμακοστασίου είναι 20τμ σε κάτοψη 60τμ?

Τι ρόλο παίζει η επιφάνεια σε αυτό το κουτάκι της θερμικής ζώνης. Πως προσμετράται στους υπολογισμούς αφου στο κέλυφος προσδιορίζω όλες τις αδιαφανείς (προς έδαφος αέρα κλπ.).

Ευχαριστώ για την όποια βοήθεια

Edited by gk1359
Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω μιλάς για μεζονέτα με ισόγειο συν όροφο και αναφέρεσαι στην εσωτερική σκάλα που ενώνει τον όροφο με το ισόγειο.

 

Σε αυτή την περίπτωση αγνοείς πλήρως την ενδιάμεση πλάκα καθώς ο όροφος και το ισόγειο είναι στην ίδια θερμική ζώνη (ίδια θερμοκρασία).  

Στην επιφάνεια της θερμικής ζώνης εισάγεις μόνο την επιφάνειά της που έρχεται σε επαφή με ΜΘΧ, με τον εξωτερικό αέρα ή με όμορο κτίριο, δεν μας ενδιαφέρουν οι εσωτερικές επιφάνειες καθώς δεν έχουμε απώλεια ενέργειας από αυτές.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά, καταλαβαίνω πως ο gk1359 αναφέρεται στον υπολογισμό του εμβαδού της θερμικής ζώνης, καθώς και της θερμαινόμενης επιφάνειας δαπέδου.

Αν εννοεί αυτό, τότε όχι. η "τρύπα" της σκάλας στον Α' όροφο δεν αφαιρείται κατά τον υπολογισμό των δύο παραπάνω εμβαδών. Προσμετρά κανονικά στην θερμαινόμενη επιφάνεια καθώς και στο εμβαδόν της θερμικής ζώνης (σαν να ήταν κι εκεί δάπεδο). Δηλαδή 60τ.μ. θερμαινόμενη επιφάνεια δαπέδου θα έχει στον Α' όροφο.

Link to comment
Share on other sites

Για το εμβαδό της θερμικής ζώνης όντως πρέπει να ληφθεί υπ' όψιν. Οτιδήποτε περικλείεται από τους εξωτερικούς τοίχους του κτιρίου μετράει στο εμβαδό της θερμικής ζώνης.

 

Για την θερμαινόμενη επιφάνεια δαπέδου δεν είμαι σίγουρος για το τι ακριβώς εννοείς. Οι ενδιάμεσες πλάκες στην ίδια θερμική ζώνη δεν έχουν απώλειες οπότε δεν μπαίνουν στο φύλλο υπολογισμού. Το εμβαδό τους όμως μετράει στο εμβαδό της θερμικής ζώνης.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εννοώ ότι υπολογίζονται θερμικές απώλειες, αφού είναι αδιαβατική επιφάνεια. Εννοώ την συμπλήρωση των παρακάτω καρτελών.

post-22627-0-32606500-1378380284_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Θερμαινόμενη επιφάνεια είναι το άθροισμα των εμβαδών των θερμαινόμενων χώρων. Αν έχεις π.χ. μια τριώροφη μεζονέτα, θα αθροίσεις τα εμβαδά των κατόψεων.

Ως συνολική επιφάνεια, θεωρείται το άθροισμα θερμαινόμενων και μ. θ. χώρων. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Άργησα λίγο να δώ τις απαντήσεις των συναδέλφων.

Αν μπορείτε παρακαλω επιβεβαιώστε τους υπολογισμούς.

Έχω για παράδειγμα μια τριώροφη μεζονέτα με

υπόγειο-αποθήκη-ΜΘΧ 50τμ

κάτοψη ισογείου 50τμ

κάτοψη ορόφου 40τμ αλλά πλάκα ορόφου 20τμ

πλάκα Β ορόφου 35τμ με οπή κλιμακας 5τμ.

 

Στον Α οροφο υπάρχει ένας διάδρομος-γέφυρα μεταξύ κλιμακοστασίου και χώρου γραφείου. Ο διάδρομος είναι ανοιχτός πάνω απο το σαλόνι του ισογείου.

Στις καρτέλλες που δείχνει ο panos-vicious

Συνολική επιφ δαπέδου = 155τμ

Θερμαινόμενη επιφ δαπέδου = 130τμ

Συνολική επιφάνεια ζώνης = 130τμ

Σωστά?

Δεν είναι παράξενο που μια μικρή ασήμαντη γέφυρα διάδρομος επηρεάζει τόσο το εμβαδό θερμικής ζώνης.

Γνωρίζετε υποθέτω πόσα προβλήματα δημιουργούν αυτές οι επιφάνειες στα προγράμματα "εξοικονομώ κατ'οίκον"

Edited by gk1359
Link to comment
Share on other sites

Την "Συνολική επιφάνεια" = 155τμ", την υπολόγισες αφαιρώντας την οπή του κλιμακοστασίου σε Α' και Β' όροφο (20τ.μ. + 5τ.μ.). Γιατί;

Εμένα μου βγαίνει: 50 (μ.θ.χ.) + 50 (ισόγειο) + 40 (Α' όροφος) +  40 (Β' όροφος) = 180 τ.μ.

Link to comment
Share on other sites

Την "Συνολική επιφάνεια" = 155τμ", την υπολόγισες αφαιρώντας την οπή του κλιμακοστασίου σε Α' και Β' όροφο (20τ.μ. + 5τ.μ.). Γιατί;

Εμένα μου βγαίνει: 50 (μ.θ.χ.) + 50 (ισόγειο) + 40 (Α' όροφος) +  40 (Β' όροφος) = 180 τ.μ.

 

Σύμφωνοι απ'οτι διαβάζουμε στην βοήθεια του τεε η επιφ=εξωτ διαστ κελύφους.

Αν αφαιρέσω οπές πλάκας δηλαδή συμβαδίσω με πραγμ δόμηση οι επιφάνειες μου συμφωνούν με Ε9 του ιδιοκτήτη στο εξοικονομώ. Αλλιώς ο φάκελος επιστρέφει με την ένδειξη διορθώστε το Ε9.

Αυτο πως το αντιμετωπίζετε?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

συναδελφοι απορια..

 

κανω ενα πεα που θα παει σε  συμβολαιογραφο για πωλητηριο.

κτισμα με ισογειο κ οροφο καθως και ενα  υπογειο μικρο κελαρι περιπου 8 τμ.

αυτο προσμετραται στα συνολικά τετραγωνικά?

Edited by PERDA
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.