Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εμβαδό σε ΠΕΑ και μελέτη ΚΕΝΑΚ


sdim

Recommended Posts

Στην φωτογραφία δεν σημειώνεται υποχρεωτικά η ιδιοκτησία.

Σε κάποιες περιπτώσεις μάλιστα είναι αδύνατο να βγάλεις φωτογραφία την ιδιοκτησία.

Για παράδειγμα σε πολυκατοικία που το διαμέρισμα είναι στην πίσω όψη αλλά πίσω υπάρχει άλλη πολυκατοικία και δεν μπορείς να βγάλεις φωτογραφία.

Άλλο παράδειγμα είναι στις παλιές πολυκατοικίες με πολλούς φωταγωγούς που κάποιες γκαρσονιέρες δεν είχαν καν πρόσβαση σε όψη.

Αναγκαστικά τότε βάζεις φωτογραφία της πολυκατοικίας.

Link to comment
Share on other sites

Στη φωτογραφία, πρέπει να σημειώνεται η ιδιοκτησία. Αλλιώς τι νόημα έχει?

Αν τώρα δεν είναι εύκολη η λήψη, εξαντλούμε κάθε δυνατό μέσο (ζουμ, λήψη από όμορο κλπ), και τελικά φωτογραφίζουμε το κτίριο αναγράφοντας στη φοτο κάποιο σχόλιο. 

Όσο για την αρίθμηση των διαμερισμάτων αν δεν υπάρχει οριζόντια, ένας πρακτικός κανόνας είναι να ξεκινάει η αρίθμηση από το πρώτο αριστερά μας όπως ανεβαίνουμε στο πλατύσκαλο, και να συνεχίζουμε δεξιόστροφα.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα με περίμενε μια ευχάριστη έκπληξη!

 

Είχα κάνει πρόσφατα ερώτημα στο ΥΠΕΚΑ και σήμερα μου τηλεφωνήσανε για να μου απαντήσουν.

 

Με ενημερώσανε τηλεφωνικά πως καταγράφουμε μόνο τους κλειστούς χώρους, θερμαινόμενους ή μη, όπως αναφέρει ο 4122.

 

Επίσης μου είπαν πως ο 4122 ουσιαστικά διορθώνει τον 3661 σε αυτό το θέμα καθώς άλλο το εμβαδό που μετράει στον Σ.Δ. και άλλο το εμβαδόν των κλειστών χώρων. Το πνεύμα του ΚΕΝΑΚ αφορά μόνο τους κλειστούς χώρους, όχι στέγαστρα κτλ.

 

Επίσης μου είπε ο συνάδελφος (αρχιτέκτονας) στο τηλέφωνο πως η γραμμή του ΥΠΕΚΑ είναι να κάνουμε ΠΕΑ για το κτίριο ως έχει. Αν έχει διαφορές από την οικοδομική άδεια απλά κάνουμε αποτύπωση και προχωράμε με αυτή.

 

Τον ρώτησα και σχετικά με τυχόν ζητήματα που φαίνεται διαφορετικό εμβαδόν στο ΠΕΑ σε σχέση με το Ε9 ή την οικοδομική άδεια και μου είπε πως δεν πρέπει να επηρεάζονται οι υπηρεσίες από την διαφορά αυτή. Θα προστεθεί και η σχετική ερώτηση και απάντηση στις συχνές ερωτήσεις. Έτσι θα λυθούν τυχόν προβλήματα σε εφορία και εξ'οικονομώ κατ'οίκον.

 

Χαίρομαι να βλέπω πως υπάρχουν ακόμα συνάδελφοι στο δημόσιο που ασχολούνται με την δουλειά τους.

Edited by sdim
Link to comment
Share on other sites

Στις ερωταπαντήσεις του ΤΕΕ ας το βάλουν, το θέμα είναι αν θα στείλουν καμιά διευκρινιστική εγκύκλιο στις Δ.Ο.Υ. καθώς και στις τράπεζες (σχετικά με το πρόγραμμα "Εξοικονόμηση κατ' οίκον"), γιατί στην Ελλάδα -δυστυχώς- για όλα χρειάζονται ερμηνευτικές/διευκρινιστικές εγκύκλιοι.

Link to comment
Share on other sites

 

 

Με ενημερώσανε τηλεφωνικά πως καταγράφουμε μόνο τους κλειστούς χώρους, θερμαινόμενους ή μη, όπως αναφέρει ο 4122.

 

Επίσης μου είπαν πως ο 4122 ουσιαστικά διορθώνει τον 3661 σε αυτό το θέμα καθώς άλλο το εμβαδό που μετράει στον Σ.Δ. και άλλο το εμβαδόν των κλειστών χώρων. Το πνεύμα του ΚΕΝΑΚ αφορά μόνο τους κλειστούς χώρους, όχι στέγαστρα κτλ.

 

Επίσης μου είπε ο συνάδελφος (αρχιτέκτονας) στο τηλέφωνο πως η γραμμή του ΥΠΕΚΑ είναι να κάνουμε ΠΕΑ για το κτίριο ως έχει. Αν έχει διαφορές από την οικοδομική άδεια απλά κάνουμε αποτύπωση και προχωράμε με αυτή.

 

πάντως αυτό κάναμε πάντα , με τούς κλειστούς ασχολούμασταν, και πάντα το κτίριο ώς έχει. Απλά τούς μθχ αν δεν είχαν μετρήσει στο σ.δ δεν τούς βάζαμε στα γενικά <<συνολικ΄ή επιφάνεια>>, κάτι που μάλλον κάνουμε τώρα, χωρίς να επηρεάζονται τα αποτελέσματα..

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

Γεια

να ρωτησω και εγω περι εμβαδων.........

Οταν ζηταει στα Γενικα το συνολικο εμβαδον βαζουμε +ταρατσα + πατωμα ισογειου? . Πχ ισογειο + οροφος των 100τμ εκαστο. Το συνολικο εμβαδον ειναι 200τμ ή 300 τμ?

Link to comment
Share on other sites

Αν εξετάζεις όλο το κτίριο, π.χ. δύο ορόφους 100τ.μ. έκαστος (εμβαδόν δαπεδου κλειστών χώρων βάση εξωτερικών διαστάσεων και συμπεριλαμβανομένων των μη θερμαινόμενων χώρων), τότε συμπληρώνεις 200τ.μ. Όχι ταράτσες, στέγαστρα, πυλωτές, ημιυπαίθριους κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε πάντα για το συνολικό εμβαδόν στην καρτέλα "Κτίριο" στα "Γενικά" στοιχεία του κτιρίου, έτσι;

Ε ναι, 100m2 θα συμπλήρωνες. Αυτά θα περιελάμβαναν τους θερμαινόμενους χώρους του ορόφου που εξετάζεις και τους τυχόν μ.θ.χ. που γειτνιάζουν με αυτόν και μόνο τον όροφο. Για χώρους που γειτνιάζουν και με άλλους ορόφους του ιδίου κτιρίου (π.χ. κοινόχρηστο κλιμακοστάσιο) εφαρμόζεις αυτά που λέει στην τελευταία παράγραφο της ενότητας 2.2 της ΤΟΤΕΕ 20701-1/2010 (2η έκδοση) και δεν συνυπολογίζεις το εμβαδόν τους στο συνολικό εμβαδόν.

Link to comment
Share on other sites

Αν οι Μ.Θ.Χ. ανήκουν σε άλλους ορόφους αλλά είναι λειτουργικά εξαρτώμενοι με τον χώρο κύριας χρήσης τον λαμβάνεις υπ'όψιν.

 

Για παράδειγμα σε μονοκατοικία με υπόγειο που υπάρχει εσωτερική σκάλα προς το υπόγειο, το εμβαδό του υπογείου μετράει κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.