Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εμβαδό σε ΠΕΑ και μελέτη ΚΕΝΑΚ


sdim

Recommended Posts

katrmp,

εννοείς ότι θα το περιέγραφες μέσα στο xml κανονικά ως Μ.Θ.Χ. αλλά στην καρτέλα που αναγράφεις την συνολική επιφάνεια (που είναι στατιστικό μέγεθος) δεν θα το πρόσθετες. Ok μου φαίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ για αποφυγή στρεβλώσεων στην ΔΟΥ δεν το βάζω το μπαζωτό στην συνολική επιφάνεια, δεν είμαι σίγουρος όμως ότι είναι και ολόσωστο!

Πάντως σε περίπτωση μου ο υπάλληλος της ΔΟΥ πρόσθετε την θερμαινόμενη και την συνολική επιφάνεια και απο 100 τ.μ. έλεγε πως το κτίριο είναι 20 τ.μ. και αντε να του αποδείξεις πως το μερμήγκι δεν είναι ελέφαντας!!!!! Εγώ να είμαι εκτός έδρας, ο πελάτης να είναι στην εφορία, να του λήγει το 10ημερο για την θεώρηση του συμφωνητικού και ο εφοριακό να του λέει οτί το σπίτι είναι 200 τ.μ. και όχι 100 που λέει στο συμφωνητικό! 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημέρα, σε περίπτωση που η δόμηση στην οικοδομική άδεια είναι μεγαλύτερη από το θερμαινόμενο χώρο, (λόγω ημιυπαίθριου χώρου) τι κάνουμε? Πρόκειται για το εξ΄οικονομώ κατ οίκων.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα στο φόρουμ!

Για το πρώτο μου ΠΕΑ έχω διαμέρισμα 2ώροφης οικοδομής στον 2ο όροφο το οποίο έχει υπόγειο παρακολούθημα που τακτοποιήθηκε με τον 4014.

1)Κάνω προσθήκη του εγγράφου τακτοποίησης στο buildingcert ή όχι αφού δεν μας αφορά για το ΠΕΑ του διαμερίσματος?

2)Τα τετραγωνικά του υπογείου δεν μπαίνουν ούτε στα συνολικά ούτε στης ΘΖ.Σωστά?

 

και μία οφτόπικ:

3)στο σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ παίρνω μόνο Α/Α και αμοιβή και το αφήνω σε ενδιάμεση υποβολή?

 

Ελπίζω να είμαι στο σωστό νήμα.Ίσως επανέλθω με νέες απορίες στα αντίστοιχα...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στο φόρουμ!

Για το πρώτο μου ΠΕΑ έχω διαμέρισμα 2ώροφης οικοδομής στον 2ο όροφο το οποίο έχει υπόγειο παρακολούθημα που τακτοποιήθηκε με τον 4014.

1)Κάνω προσθήκη του εγγράφου τακτοποίησης στο buildingcert ή όχι αφού δεν μας αφορά για το ΠΕΑ του διαμερίσματος?  ΟΧΙ, θα έβαζες το έγγραφο ΜΟΝΟ στη περίπτωση αφορούσε το διαμέρισμα σου

2)Τα τετραγωνικά του υπογείου δεν μπαίνουν ούτε στα συνολικά ούτε στης ΘΖ.Σωστά? ΝΑΙ

 

και μία οφτόπικ:

3)στο σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ παίρνω μόνο Α/Α και αμοιβή και το αφήνω σε ενδιάμεση υποβολή? ΠΑΙΡΝΕΙΣ Α/Α, για την αμοιβή εγω την γράφω εκει που δεν πιάνει μελάνι

 

Ελπίζω να είμαι στο σωστό νήμα.Ίσως επανέλθω με νέες απορίες στα αντίστοιχα...

Edited by dib
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπερα επειδη ειμαι νεος επιθεωρητης συγχωρεστε με για τις αποριες σε αυτα που ειπωθηκαν.

Αν εχουμε διαμερισμα σε μια πολυκατοικια, το διαμερισμα 80μ το κλιμακοστασιο με το ασανσερ πχ 20 στο συνολικο εμβαδο βαζουμε 100 και στους Θ.Χ 80? (Αυτο ερχεται σε αντιθεση με συμβολαιο,Ε9,εξ οικονομω κτλ αλλα ετσι πρεπει να ειναι?)

Σε μεζονετα με 100μ ισογειο 60 οροφος και εσωτερικη σκαλα 10μ βαζουμε συνολικο εμβαδο 100+10+60+10? και σε Θ.Χ?

Οπως λεει ο νομος συνολικη επιφανεια ειναι η μεικτη επιφανεια δαπεδων. Οποτε δεν πρεπει να αφαιρεθει η τρυπα της σκαλας?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα επειδη ειμαι νεος επιθεωρητης συγχωρεστε με για τις αποριες σε αυτα που ειπωθηκαν.

Αν εχουμε διαμερισμα σε μια πολυκατοικια, το διαμερισμα 80μ το κλιμακοστασιο με το ασανσερ πχ 20 στο συνολικο εμβαδο βαζουμε 100 και στους Θ.Χ 80? (Αυτο ερχεται σε αντιθεση με συμβολαιο,Ε9,εξ οικονομω κτλ αλλα ετσι πρεπει να ειναι?) Βάλτο όπως το γράφεις, συνολικό 100 - ΘΖ = 80, αλλά γιατί είναι σε αντίθεση με συμβόλαιο, Ε9, κλπ ?

Σε μεζονετα με 100μ ισογειο 60 οροφος και εσωτερικη σκαλα 10μ βαζουμε συνολικο εμβαδο 100+10+60+10? και σε Θ.Χ? Ναι, αλλά τι είναι το Θ.Χ. ? Μήπως εννοείς Θ.Ζ. ?

Οπως λεει ο νομος συνολικη επιφανεια ειναι η μεικτη επιφανεια δαπεδων. Οποτε δεν πρεπει να αφαιρεθει η τρυπα της σκαλας? Όχι γιατί η τρύπα των 10τμ μετράει στο συντελεστή δόμησης, συνεπώς έχεις συνολική επιφάνεια 180τμ = Θ.Ζ.

Link to comment
Share on other sites

@manosba

Θα διαφωνήσω με τον dib στο εξής:

 Σε περίπτωση διαμερίσματος, βάζεις ΣΥΝΟΛΙΚΟ=Θ.Χ., εκτός κι αν το κλιμακοστάσιο εξυπηρετεί ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ το συγκεκριμένο διαμέρισμα, οπότε ΣΥΝΟΛΙΚΑ=Θ.Χ.+κλιμακ.

Edited by tetris
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε παραθέτω απο το help του ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ (5.1) :

 

Συνολική επιφάνεια (m2). Εισάγεται το συνολικό εμβαδόν δαπέδου (κύριοι, βοηθητικοί και κοινόχρηστοι χώροι) του κτιρίου ή τμήματος κτιρίου, λαμβάνοντας υπόψη τις εξωτερικές διαστάσεις της κατασκευής.

 

Πες μου τι λέει ή τι εννοεί ο ποιητής !!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.