Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Φυτεμένο Δώμα


Recommended Posts

σήμερα πήγα στην πολεοδομία με ακριβώς αυτή την ερώτηση , δεν ξέρουν να μου απαντήσουν  και δεν απαντάνε ούτε σε αυτούς ,

να κάνω άλλο ένα ερώτημα , στους εξώστες , που συμμετέχουν στα συνολικά τετραγωνικά του δώματος τα υπολογίζεται στα τετραγωνικά για τον υπολογισμό του 80% ?

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Είχε βγει ΟΑ για δυο κατοικίες σε οικόπεδο χωρίς σύσταση. Είχε κατασκευαστεί μόνο η μια. Η υφηστάμενη κατοικία είναι με στέγη, και τώρα θα γινει προσθήκη δίπλα της αυτής που δεν είχε ολοκληρωθεί, θα βγει καινούρια άδεια και θα ελενχθεί το σύνολο της κατασκευής κατά ΝΟΚ. Θέλω να κάνω φυτεμένο δώμα στην καινούρια που δε θα έχει στέγη. Τι μετράω όμως για να προσθέσω τμ ΚΧ? τα 80 τμ της πλάκας της καινούριας κατασκευης? Να τροποποιήσω και τη στέγη του δίπλα να γινει φυτεμένη για να έχω παραπάνω τμ ΚΧ?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα συνάδελφοι. Προσπαθώ να δημιουργήσω φυτεμένο δώμα και μου εχουν δημιουργηθεί κάποιες απορίες σχετικά με την επιφάνεια που τελικά πρέπει να είναι φυτεμένη. Για να πάρουμε λοιπον το 80% πιστέυω οτι αφαιρούμε σίγουρα την επιφάνεια της απόληξης καθώς αυτο θα ήταν το δώμα αν δεν εφτιαχνα φυτεμένο δώμα αλλα τίθεται το ερώτημα αν αφαιρούνται και τα τ.μ. που τελικά θα μπορέσω να πραγματοποιήσω βάση του αρθ.19 παρ. 2. και αν τελικά μετράω το 80% στο "υπαίθριο" δωμα που απομένει.

Απο την διαφορά στη διατύπωση των δύο αρθρών πιστέυω οτι πρέπει να υπολογίσω το 80% αφαιρώντας μόνο την απόληξη και οχι τα εξτρα τ.μ. Θα ήθελα την γνώμη σας και αν κάποιος έχει αντιμετωπίσει το ζήτημα σε πολεοδομία.

 

 

Αρθ.15 παρ.1 Σε περιπτώσεις κατασκευής φυτεμένων δωμάτων επιφάνειας μεγαλύτερης του 50% της καθαρής επιφάνειας δώματος τα ανωτέρω μέγιστα επιτρεπόμενα ύψη προσαυξάνονται κατά 1,00 μ. και των στεγών κατά 0,40 μ. και ομοίως σε υφιστάμενα κτίρια στα οποία έχει γίνει εξάντληση ύψους περιοχής.

 

 

 

Αρθ. 19 παρ.2.

Πάνω από το μέγιστο επιτρεπόμενο ύψος της περιοχής και μέσα στο ιδεατό στερεό επιτρέπονται:

α) Σε νέα και υφιστάμενα κτίρια, χώροι κύριας χρήσης αποκλειστικής ή κοινόχρηστης, μέγιστης επιφάνειας 35 τ.μ., με προϋπόθεση τη δημιουργία φυτεμένου δώματος που καλύπτει το 80% της συνολικής επιφάνειας του δώματος και με αναλογία ένα (1) τ.μ. χώρου ανά πέντε τ.μ. Φύτευσης. (5)

Βγάλαμε καμια άκρη σχετικα με αυτο; Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα, 

 Καθώς μου έτυχε μια περίπτωση για φυτεμένο δώμα θέλω να το τσεκάρω επειδη δεν έχω ξανακάνει .Επισυνάπτω το σχεδιάκι  (ειναι παράδειγμα) με διαστάσεις και εμβαδά.Ε Το κτίριο είναι υφιστάμενο και η απόληξη(θεωρητικό ύψος δεν έχει ελεγχθει ακόμα) έχει ύψος 2,20 καθαρό 2,35 με πλάκα.Σύμφωνα με την παράγραφο 2 αρθρο 19 ΝΟΚ και Τ.Ο. εγώ μπορω να βγάλω άδεια για 4 τ.μ.ΧΚΧ   σωστά?

Fytemeno doma example.pdf

Edited by Elounda
Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως το υπολογίζεις είναι το δυσμενές για σένα σενάριο, οπότε σίγουρα 4τμ κύριων χώρων βγάζεις (αν αγνοήσουμε τυχόν ηλιακούς).

 

Το ευμενές θα ήταν να μην συμπεριλάβουμε την απόληξη στην ολική επιφάνεια δώματος (τι πιο λογικό; ), οπότε θα έχουμε 80%x93,75 = 75τμ min φύτευσης --> 15τμ max προσθήκης (μένουν και 3,75τμ χωρίς φύτευση για ηλιακούς)  :)

 

Το δε περιμετρικό στηθαίο θα μετατραπεί σε στηθαίο εγκυβωτισμού, το οποίο (θα έπρεπε να) συμπεριλαμβάνεται στα 75τμ μαζί με τις άλλες μικροκατασκευές που είναι απαραίτητες στη λειτουργία ενός φυτεμένου δώματος και οι οποίες δεν είναι 'πρασινάδα'. Εκτός αν κάτσουμε να τις μετράμε εκατοστό - εκατοστό που δεν νομίζω ότι ήταν στο πνεύμα του νομοθέτη. Αν μπει και κάγκελο 1μ πιο μέσα απ' την περίμετρο, αιωρούμενο πάνω από τη φύτευση, ενισχύεται η θεώρηση αυτή.

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

ημέρα συνάδελφοι. 

 

Έχω την εξής απορία σχετικά με την παρ.1 του άρθρου 15 του ΝΟΚ οπως ισχύει με τις τροποποιήσεις το 1μ. επιπλέον αφορά το ύψος στο σύνολο του κτιρίου, δηλαδή μπορώ να μεγαλώσω το καθαρό ύψος στους ορόφους μου, ή αναφέρεται στο ύψος των χωματουργικών και αδευτικών που απαιτούνται;

<<Σε περιπτώσεις κατασκευής φυτεµένων δωµάτων επιφάνειας µεγαλύτερης του 50% από την καθαρή επιφάνεια του δώµατος επιτρέπεται η υπέρβαση του ύψους, όπως αυτό εκάστοτε ισχύει, κατά 1,00 µ. και των στεγών κατά 0,40 µ. και οµοίως σε υφιστάµενα κτίρια στα οποία έχει γίνει εξάντληση ύψους περιοχής.>>

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλή σας μέρα, 

 

ήθελα να ρωτήσω εαν επιτρέπονται φυτεμένα δώματα σε εκτός σχεδίου γήπεδα. Ο ΝΟΚ στο άρθρο 18 και 15 δεν εντάσσει τα εκτός σχεδίου

Link to comment
Share on other sites

OK

 

Έπεσε στα χέρια μου η αρχιτεκτονική μελέτη ειδικού κτιρίου που μόλις εγκρίθηκε από πολεοδομία εδώ στην Αθήνα. Αφορά "προσθήκη φυτεμένου δώματος και 35τμ χώρου κύριας χρήσης" σε υφιστάμενο. Για τον υπολογισμό των μεγεθών του φυτ. δώματος αγνοήθηκαν τα περιμετρικά στηθαία. Επιπλέον αγνοήθηκαν λεπτομέρειες όπως καμινάδες, ηλιακοί θερμοσίφωνες κλπ που δεν είναι πραγματική φύτευση. Προσμετρήθηκε πλήρως η φύτευση στους εξώστες και σε υπάρχουσες μαρκίζες 0,40 κατά ΓΟΚ και σε διακοσμητικά αρχιτεκτονικά στοιχεία > 0,40 κατά ΝΟΚ, τα οποία προβλέπεται να προστεθούν τώρα.

 
Στη "συνολική" επιφάνεια του δώματος προσμετρήθηκαν και οι απολήξεις των κλιμακοστασίων (μάλλον έτσι είναι πιο σωστό τελικά, ενώ στην "καθαρή" του ελέγχου για το 50% να μην προστίθενται). Έχουμε και λέμε:
 
Συνολ. επιφάνεια δώματος (ήτοι επιφ. κάλυψης κτιρίου + εξώστες + προεξοχές + νέες προεξοχές) = 500τμ
Απολήξεις κλιμ/σίων = 50τμ
Νέος χώρος Κ.Χ. = 35τμ
 
(500-50-35) > 500 x 80%
 415 > 400
Edited by Meremeti
Link to comment
Share on other sites

 

@ Μέρσα

 

1) Μπορείς. Στο Αρθ. 18 αναφέρει οι διάφορες στρώσεις να μην υπερβαίνουν τα 40εκ, οπότε προφανώς τα υπόλοιπα 60εκ τα δίνεις όπου θέλεις (π.χ. μπορείς να έχεις εκτατικού τύπου δώμα 15εκ και έως 85εκ για τους ορόφους σου).

2) Αν δεν υπάρχουν ειδικότεροι όροι δόμησης που να μην επιτρέπουν φυτεμένα δώματα, δεν βλέπω γιατί όχι και εκτός, από τη στιγμή που δεν γίνεται πουθενά διάκριση. Το επιχείρημα ενισχύεται από το κομμάτι που παρέθεσες, το οποίο στην αρχική του μορφή ανέφερε τα ύψη κατά ΝΟΚ, ενώ τώρα γράφει "όπως εκάστοτε ισχύει".

 @Meremeti

 

το άρθρο 1 του ΝΟΚ πεδίο εφαρμογής των επόμενων άρθρων, δεν περιλαμβάνει το άρθρο 18 για τα φυτεμένα δώματα στα εκτός σχεδίου. Αυτό το έχω διασταυρώσει και με τις ΥΔΟΜ-Αποκεντρωμένη και ΔΟΑΚΑ. Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι για ποιό λόγο από τη στιγμή που το άρθρο 18 από μόνο του δεν προσφέρει ευνοϊκούς παράγοντες (βλέπε αύξηση ύψους λόγω φύτευσης στέγης κλπ)

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

"...Στον υπολογισμό της συνολικής επιφάνειας δώματος, επί της οποίας κατ΄εφαρμογή της παρ. 2 α του άρθρου 19 του ν.4067/12 υπολογίζεται το 80% ως απαίτηση φυτεμένης επιφάνειας, δεν συμπεριλαμβάνονται η επιφάνεια που καταλαμβάνει η απόληξη του κλιμακοστασίου και του φρεατίου ανελκυστήρα, δεδομένου ότι πρόκειται για κλειστούς χώρους άνωθεν της επιφάνειας του δώματος, οι οροφές των οποίων άλλωστε δεν επιτρέπεται να φυτεύονται"

20170915 ΑΡΘΡΟ 19 ΝΟΚ ΔΩΜΑ.pdf

  • Like 1
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.