Μετάβαση στο περιεχόμενο

στατικό προσομοίωμα σκάλας


 

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους, μία ερώτηση για αρχάριους: οι κλίμακες σχεδιάζονται είτε παράλληλα με τη γραμμή ανάβασής τους εφόσον υπάρχουν σε αυτές τις διευθύνσεις δοκοί είτε σαν πρόβολοι αλλά μόνο σε τοιχείο? δηλαδή δεν πακτώνονται σε δοκό αν δεν υπάρχει σε όλο το μήκος τοίχωμα έτσι? γιατί σε μία πολύ πρώιμη μελέτη που έκανα (καθότι δεν έχω καθόλου βοήθεια, ούτε εμπειρία και πεθαίνω από το άγχος) ο αρχιτεκτονικός περιορισμός με έκανε να έχω αυτόν τον ξυλότυπο που επισυνάπτω για σφηνοειδή σκάλα. Δεν έχω ιδέα με τι γίνεται. Το φεσπα μου τη δείχνει σαν πρόβολο σε δοκό και όχι αμφιέρειστη στη γραμμή ανάβασης. Να το αλλάξω manually σε αμφιέρειστη ή υπάρχει περίπτωση να οπλιστεί σαν πρόβολος αν και δεν έχω τοιχείο για να την πακτώσει κάθετα στη γραμμή ανάβασης? Ευχαριστώ πολύ και συγχωρείστε την άγνοια, οι εποχές δεν ευνοούν την εμπειρία.

 

Ξυλότυπος υπογείου (ΥΣ-πλάκες).pdf

Link to comment
Share on other sites

Υποψιαζομαι οτι δουλευεις ΦΕΣΠΑ.

Προσεξε τις Κ6,7,8 και Κ17,18.

Εχεις θεμα με την προσομοιωση!

 

 

Το κτίριο έχει πολλά σπασίματα επίσης και δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο δυστυχώς.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

γιατί τι έχει η Κ10? είχα πολλούς περιορισμούς για αυτό κατέληξε έτσι ο ξυλότυπος. καλύτερα να μου πείτε μια άποψη για τη σκάλα αν γίνεται περισσότερο γιατί είναι κάτι τόσο απλό που δε νομίζω να έχει συζητηθεί στο φορουμ κάπου.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Διορθωσα τον αριθμο των στυλων.

Μαλλον η Κ10 ειναι οκ.

 

 

Κανε αναζητηση, σχετικα με σκαλες υπαρχει ολοκληρο θεμα.

 

 

 

Πες μας ποια πλακα ειναι η σκαλα για να καταλαβουμε!

 

 

ΥΓ. Μην κανεις διαδοζικες δημοσιευσεις.

Οι στυλοι που σου εγραψα ειναι λαθος στο μοντελο σου. πχ σκεψου να εχεις μια κολωνα Ζ και οχι 3, μικρυνε και τα σκελη του Ζ αν μπορεις.

Edited by terry
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

"Οι στυλοι που σου εγραψα ειναι λαθος στο μοντελο σου"

 

Συγνώμη δεν καταλαβα τι εννοείτε με το παραπάνω. Ο λόγος που έβαλα 3 υσ και τα ομαδοποίησα είναι γιατί πάνω συνεχίζει το ένα μέρος μόνο σαν υποστύλωμα γιατί το κτίριο κάνει κόλπα πάνω. επίσης το έβαλα σε όλο αυτό το μήκος για να αποφύγω και άλλη υψίκορμη δοκό.

 

Για τη σκάλα έκανα αναζήτηση πριν ποσταρω αλλά δεν υπήρχε κάτι τόσο απλό. Μήπως έχετε σας παρακξαλώ μία γνώμη για το θέμα που ρώτησα αρχικά, αν πρέπει να αλλάξω manually τη διεύθυνση όπλισης. Είναι οι Π10, Π11.

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση και συγνώμη για το διαδοχικό μην.

Link to comment
Share on other sites

 

Συγνώμη δεν καταλαβα τι εννοείτε με το παραπάνω. Ο λόγος που έβαλα 3 υσ και τα ομαδοποίησα είναι γιατί πάνω συνεχίζει το ένα μέρος μόνο σαν υποστύλωμα γιατί το κτίριο κάνει κόλπα πάνω. επίσης το έβαλα σε όλο αυτό το μήκος για να αποφύγω και άλλη υψίκορμη δοκό.

 

 

 

 

Ειναι λαθος.

Το οτι εχεις απομειωση καθ'υψος δεν εχει σημασια, απλα αλλαζει η διατομη σου.

 

Εγω θα την αλλαζω τη σκαλα χειροκινητα.

Βασικα ισως να μην την εβαζα και καθολου, απλα να μεταβιβαζα τα φορτια της.

Δες λιγο και την Π9 πως θα οπλισεις.

Εκει ειναι το ζουμι και οχι η σκαλα.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει η δυνατότητα να το κάνεις στο φεσπα αυτό, πως να το βάλεις φυτευτό? τουλ δεν το ξέρω εγώ πως. σκάλααα??????? καίγομαι και τρέμω...

Link to comment
Share on other sites

Φυτευτο, ακριβως, υπαρχει και η αναλογη εντολη. (οχι με την εννοια τυο φυτευτου φυσικα)

 

Για τη σκαλα σου απαντησα.

 

 

ΥΓ. Εγω επιμενω για τους στυλους.

Επισης τσεκαρε στο τευχος την καρτελα "κοντα υποστυλωματα" , σιγουρα εχεις!!!!!!!!

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστώ πολύ. μου ήρθε μόνο η πρώτη σας πρόταση και με refresh μου ήρθε όλο το μήν. Θα το δοκιμάσω στις κολώνες ευχαριστώ πολύ! Η Π9 μια τετραέρειστη δεν είναι, γιατί πρέπει να σκεφτώ κάτι παραπάνω?

Link to comment
Share on other sites

Ειναι τετραερειστη?

Μηπως εχεις ενα τμημα χωρις στηριξη?

 

Επισης αν δεν σβησεις εντελως την σκαλα, αποσυνδεσε τις γειτονικες πλακες απο τις πλακες της σκαλας, ωστε να μην συνεχιζει ο οπλισμος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.