Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ασυμβίβαστο ενεργειακών επιθεωρήσεων


Inzaghi

Recommended Posts

Επαναφέρω το παρον θεμα που συζητηθηκε και αλλου διοτι διαπιστωσα με λυπη μου οτι ειχαμε πολυ διαφορετικη αντιμετωπιση στο θεμα τοσον καιρο

Μιλησα με την ΕΥΕΠΕΝ και μαλιστα με 3 διαφορετικους μηχανικους για το θεμα των δικαιωματων του ενεργειακου επιθεωρητη να διενεργησει επιθεωρηση σε διαμερισμα που εχει κανει ειτε 4014 ειτε καποια ανασυστασ απωλεσθεντος φακελου.

 

Παράθεση

 

«Άρθρο 4

 Ασυμβίβαστα ενεργειακών επιθεωρητών

 1. Απαγορεύεται η διενέργεια ενεργειακής επιθεώρησης από Ενεργειακό Επιθεωρητή σε κτίριο ή

τμήματα αυτού εφόσον:

 α) στη μελέτη ή κατασκευή ή επίβλεψη ή διαχείριση ή λειτουργία ή συντήρηση υπήρξε με

οποιονδήποτε τρόπο ο ίδιος ή νομικό πρόσωπο του οποίου είναι μέλος ή εταίρος ή υπάλληλος,

 β) έχει δικαίωμα κυριότητας, νομής ή κατοχής, ο ίδιος, ή σύζυγος, ή συγγενής του έως β` βαθμού ή

νομικό πρόσωπο του οποίου ο ίδιος είναι μέλος ή εταίρος ή υπάλληλος.»

 

*** Το άρθρο 14 αντικαστατάθηκε ως άνω  από 19/11/2012 με το άρθρο 31 παρ. 13 και 49 παρ.

3 του Ν. 4111/2013  (ΦΕΚ Α 18/25-01-2013).

 

 «2. Η ιδιότητα του Ενεργειακού Επιθεωρητή, είναι ασυμβίβαστη με την ιδιότητα του υπαλλήλου

στο δημόσιο ή ευρύτερο δημόσιο τομέα, με σχέση δημοσίου δικαίου ή ιδιωτικού δικαίου αορίστου

χρόνου. Για την εφαρμογή του παρόντος, ισχύουν οι ορισμοί του άρθρου 2, παράγραφοι 2 και 3,

του ν. 3310/2005 (Α` 30).»

*** Η παράγραφος 2 προστέθηκε από 19/11/2012 με το άρθρο 31 παρ. 14 και 49 παρ. 3 του Ν.

4111/2013  (ΦΕΚ Α 18/25-01-2013).

 

 

 

Παραθέτω και αποσπασμα του ΦΕΚ, οπως μου το εστειλε ο νομικος μας dimitris GM

Η αποψη της υπηρεσιας, λοιπον, ειναι οτι δεν επιτρεπεται σε κανενα μηχανικο που εχει κανει 3843, 4014, ανασυσταση η γενικα εχει εμπλακει με οποιοδηποτε τροπο στο ακινητο να βγαλει και ΠΕΑ γιατι ειναι εμπλεκομενος προηγουμενως.

Και μαλιστα μου ειπαν χαρακτηριστικα οτι διατυπωθηκε ετσι ωστε να θεωρειται μελετη οποιαδηποτε εμπλοκη με το ακινητο.

Οσο και να τους εξηγησα οτι ο 4014 ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΕΛΕΤΗ, ουτε φυσικα η ανασυσταση φακελου, μου ζητουσαν στοιχεια απο το ΦΕΚ του νομου που να δικαιολογει τον ισχυρισμο μου, ωστε να τον αντικρουσω

 

Ως τοτε, οσοι συναδελφοι (παρα πολλοι να υποθεσω) εχουμε κανει 4014 και ΠΕΑ η εχουμε εμπλακει με οποιοδηποτε τροπο στο διαμερισμα για το οποιο βγαζουμε ΠΕΑ, εχουμε παρανομησει....

 

Τι να πω, ελπιζω μονο να μην αρχισουν να μοιραζουν προστιμα δεξια και αριστερα...

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

αυτό είχα αναφέρει στην τότε συζήτηση  ότι για την Ευεπεν δεν πρέπει να έχεις καμία εμπλοκη με το ακίμνητο.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα μου μιλαει για μελετη, επιβλεψη, κατασκευη, λειτουργια η ιδιοκτησια

Τι απο ολα ειναι ο 4014 και η ανασυσταση?

 

Προφανως τα ερμηνευουν ολα ως μελετες...

 

Δεν παει ετσι...

Γυρισε καποιος μηχανικος και μου ειπε πως πιστοποιω εμβαδον με το 4014 και τακτοποιω παραβασεις, χωρις να ξερουμε αν τακτοποιω τα παντα, οποτε στο ΠΕΑ μπορει να κανω τα στραβα ματια.

Λες και αν παω να βγαλω ΠΕΑ χωρις καν σχεδια, δε θα κανω αποτυπωση και θα πιστοποιησω εμβαδον...

Κι εκει αποτυπωση θα κανω. Επειδη δε θα περασει απο υπηρεσια για ελεγχο?

 

Πλακα εχουνε...

Link to comment
Share on other sites

Απίστευτο.....Από πότε ο 4014 θεωρείται μελέτη? Γιατί κατασκευή ή επίβλεψη δεν είναι σίγουρα....Ξέρω πολλά φιλαράκια που μαζί με τον 4014 έκαναν και ΠΕΑ. Βρε μπας και τους λείπουν λεφτά και είπαν να τα βγάλουν με πρόστιμα?

Link to comment
Share on other sites

δεν προκειται να βγαλεις ακρη...οταν συζητας το θεμα με τον υπαλληλο...

Αυτος θα σου πει αυτο που "νομιζει"...μεχρι να του σταλει η...."ύπερθεν σχετικη..."

 

Και τι θα σου πεί,  αν του απαντησεις οτι,

 

 Ο νομος προσδιοριζει οτι απαγορευεται ρητα αν "υπήρξες" στην

 

"μελετη, κατασκευη, επιβλεψη, διαχειρηση, λειτουργια, συντηρηση με οποιονδηποτε τροπο"

πλην

δεν απαγορευει την "οποιαδήποτε εμπλοκη  με το ακινητο"

 

Αλλά απαγορευει τα παραπανω ρητα κατονομαζόμενα...στα οποία  πιθανόν... "υπήρξες" καθοιονδηποτε τρόπο.

 

Οταν κανεις  ανασυσταση φακελλου δεν εισαι "υπηρξες"...σε κανενα απο τα παραπανω...

υπαρχεις  μονον σαν απλός  "αντιγραφεας"

σε ενα κτιριο ήδη μελετημενα, κατασκευασμενο τελειωμενο...

 

ομοίως και με τον 3843 και με τον 4014...δεν  υπαγεσαι   σε καμμια απο τις ανω ρητα αναφερομενες "πραξεις"

 ετσι το θεωρω σωστο

Edited by dimitris GM
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαινω και συμφωνω απολυτα μαζι σου

Το θεμα μου ομως ειναι οτι ερμηνευτηκε ο νομος με τετοιο τροπο ουτως ωστε εκθετει ανεπανορθωτα ενα σωρο μηχανικους

Η ερωτηση του "γιατι δε βγηκε μια ερμηνευτικη εγκυκλιος που να διευκρινιζει το θεμα?" δεν απαντηθηκε σοβαρα διοτι ελαβα την απαντηση του τυπου "γιατι θα υπηρχαν 100 υποπεριπτωσεις που θα εχριζαν διευκρινισης" και δεν το συνεχισα

 

Το υπουργειο μπορει να μη θελει την παραμικρη αναμειξη με το ακινητο, ομως ο νομος ειναι ξακαθαρος οτι απαγορευει μονο αν υπηρξες με οποιοδηποτε τροπο στη μελετη. Οι τακτοποιησεις και οι ανασυστασεις δε δειχνουν οτι υπαρχεις αλλα οτι εμπλεκεσαι σε κατι που δεν ειναι μελετη

 

Και μου ζητουν να αποδειξω οτι ο 4014 δεν ειναι μελετη. Με ποιο τροπο να το αποδειξω?

 

Και τωρα αναγκαζομαι να παω μεχρι την αλλη ακρη της πολης να παρω μετρησεις και να βγαλω το ΠΕΑ για διαμερισμα που εβαλα σε ανασυσταση φακελου, ωστε να εκδοσω το ΠΕΑ πριν την ημερομηνια εγκρισης της ανασυστασης.

Σε δουλεια να βρισκομαστε δηλαδη, ετσι?

Link to comment
Share on other sites

μα...αν το υπουργειο δεν ηθελε την "παραμικρη αναμειξη με το ακινητο"

 

ας το εγραφε στον νομο..

.

ας εγραφε οτι απαγορευεται ....
" ετι " και  η διελευση εμπροσθεν και σε αποσταση ...23  μετρων...

 

Το ιδιο το υπουργειο  εφτιαξε τον νομο. Και τον  εφτιαξε αναγραφοντας "επακριβως" ό,τι  όλοι διαβαζουμε...

 

Κι οχι αυτο που "υπονοούν"  εκ των υστερων κατα "αυθαιρετη ερμηνεια"

 

καλη συνεχεια σε ολους

 

εντιτ

αυτο που λεει ρητα ο νομος ειναι " στην μελετη, επιβλεψη , κατασκευή... διαχειρηση... με οποιονδηποτε τροπο"
 

 

δεν λεει "στην μελετη, επιβλεψη, κατασκευη...διαχειρηση... και με άλλον οποιονδηποτε τροπο"

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα ειπωθηκε οτι υπηρξε διχογνωμια αναμεσα στους μηχανικους της ΕΥΕΠΕΝ οσον αφορα το αν θα πρεπει να εντασσονται και τετοες τακτοποιησεις στις περιπτωσεις του ασυμβιβαστου και τελικα η προισταμενη αποφασισε μονη της να εντασσονται  :shock:

Link to comment
Share on other sites

To θέμα είναι ιδιαίτερα σοβαρό.

Μήπως να προσανατολιστούμε προς την διεκδίκηση έγγραφης απάντησης? Όπου μπορώ να προσφέρω, να με υπολογίζετε..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.