Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ασυμβίβαστο ενεργειακών επιθεωρήσεων


Inzaghi

Recommended Posts

  • 1 month later...

Καλησπέρα συνάδελφοι .Να ρωτήσω και εγώ κάτι το οποίο δεν μου είναι ξεκάθαρο. Σε κτίριο που έκανα τακτοποίηση αυθαιρέτου και στα πλαίσια της τακτοποίησης έκανα και μελέτη στατικής επάρκειας γνωρίζετε αν μπορώ να εκδόσω  πεα που θα το χρησιμοποιήσω για την ηλεκτρονική ταυτότητα του κτιρίου ή υπάρχει ασυμβίβαστο?

Link to comment
Share on other sites

Άρα από ότι καταλαβαίνω μπορώ να εκδόσω πεα γιατί η μελέτη στατικής επάρκειας έγινε για την τακτοποίηση του αυθαιρέτου. Ευχαριστώ

 

Link to comment
Share on other sites

Τουλάχιστον έτσι το καταλαβαίνω κι εγώ.Γιατί δεν στέλνεις κι ένα ερώτημα?Θα βοηθούσε κι εμάς αν το επιβεβαίωνες ειδικά για την ΜΣΕ,ως επιπλέον πληροφορία.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Πρόκειται ΝΑ αγοράσω Ο.Ι..

Γνωρίζει κάποιος με βεβαιότητα αν επιτρέπονται:

-να εκδώσω ΠΕΑ

- να κάνω τακτοποίηση με 4495/17

- να εκδώσω ταυτότητα κτηρίου?

 

 

Link to comment
Share on other sites

11 λεπτά πριν, Aenor said:

...

- να κάνω τακτοποίηση με 4495/17

- να εκδώσω ταυτότητα κτηρίου?

...

100% ναι

Για ΠΕΑ δεν έχω ενασχόληση οπότε περιμένεις από αλλον ενημέρωση. 

  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Αγαπητοί συνάδελφοι καλησπέρα,

θα ήθελα να κάνω την εξής ερώτηση: μπορεί κάποιος διπλωματούχος μηχανικός που προσλήφθηκε σε φορέα του δημοσίου τομέα και ήταν ήδη εγγεγραμμένος στο μητρώο ενεργειακών επιθεωρητών πριν την πρόσληψή του, να εκτελέσει ενεργειακή επιθεώρηση σε κτίρια του φορέα που προσελήφθη (προφανώς στα πλαίσια των καθηκόντων του ως δημοσίου υπαλλήλου και όχι με έξτρα αμοιβή); Είμαι σχεδόν σίγουρος πως η απάντηση είναι αρνητική, λόγω των ασυμβιβάστων του ενεργειακού επιθεωρητή, αλλά θα ήθελα και μία επιβεβαίωση από κάποιον που είναι γνώστης αυτών των περιπτώσεων.

Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, αν θυμάμαι καλά στα δικαιολογητικά για εγγραφή στο μητρώο ήταν και υπ. δήλωση ότι δεν είσαι Δ.Υ. ή υπάλληλος του ευρύτερου Δημόσιου Τομέα. Τώρα που πλέον δεν ισχύει η υπ. δήλωση, προφανώς και δεν μπορείς να εκπονήσεις ΠΕΑ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.