Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ασυμβίβαστο ενεργειακών επιθεωρήσεων


Inzaghi

Recommended Posts

Από το ΦΕΚ

4. Απαγορεύεται η διενέργεια ενεργειακής επιθεώρησης από Ενεργειακό Επιθεωρητή σε κτίριο ή τμήματααυτού εφόσον:
α) στη μελέτη ή κατασκευή ή επίβλεψη, ή διαχείριση ή λειτουργία ή συντήρηση συμμετείχε με οποιοδήποτε τρόπο ο ίδιος ή νομικό πρόσωπο του οποίου είναι μέλος, ή εταίρος ή υπάλληλος,
β) έχει δικαίωμα κυριότητας, νομής ή κατοχής, ο ίδιος ή συγγενής του έως β’ βαθμού ή νομικό πρόσωπο του οποίου ο ίδιος είναι μέλος, ή εταίρος ή υπάλληλος,

γ) είναι μέλος της Γ.ΕΠ.Ε.Ε. του άρθρου 11 και για το χρονικό διάστημα της θητείας του.

 

Άρα υποθέτω πως αν εγώ αναλαμβάνω τα ΠΕΑ και τις εργασίες συμβούλου έργου και ο αδερφός μου αναλαμβάνει τις εργασίες του προγράμματος δεν υπάρχει ασυμβίβαστο. Συμφωνείτε;

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά στο 2ο ΠΕΑ. δεν είσαι μέλος, εταίρος ή υπάλληλος της εταιρείας που θα εκτελέσει τις εργασίες (κατασκευή). Δεν λέει ο νόμος πως απαγορεύεται να διενεργήσεις ενερ. επιθ. επί ενός κτιρίου ή τμήματος αυτού, στο οποίο έχεις συγγενική σχέση με μέλος, εταίρο ή υπάλληλο που συμμετείχε στην μελέτη ή κατασκευή ή επίβλεψη αυτού.

Ούτε και για τον σύμβουλο του έργου, υπάρχει κάποια σχετική απαγόρευση.

 

Οπότε, βούρ!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Επαναφέρω το θέμα λόγω του νέου μέτρου για τον συμψηφισμό προστίμων του 4178/13 για ενεργειακή αναβάθμιση με την υποχρεωτική έκδοση ΠΕΑ.

 

Υπάρχει ασυμβίβαστο αν κάνω 4178 σε ένα ακίνητο και μετά βγάλω ΠΕΑ ? Είναι δυνατόν ?! Μιλάμε για τρέλα. Το ΦΕΚ ξέρω τι γράφει...

 

 

 

4. Απαγορεύεται η διενέργεια ενεργειακής επιθεώρησης από Ενεργειακό Επιθεωρητή σε κτίριο ή τμήματα αυτού εφόσον:
α) στη μελέτη ή κατασκευή ή επίβλεψη, ή διαχείριση ή λειτουργία ή συντήρηση συμμετείχε με οποιοδήποτε τρόπο ο ίδιος ή νομικό πρόσωπο του οποίου είναι μέλος, ή εταίρος ή υπάλληλος,

 

Είναι προφανές για εμένα ότι το ΦΕΚ αναφέρεται σε μελέτη ή επίβλεψη όταν κατασκευάζοταν το κτίριο ! Όχι για οτιδήποτε κάνει ένας μηχανικός στην φάση λειτουργίας αυτού όπως π.χ. η τακτοποίηση ενός αυθαιρέτου...! Υπάρχει κάποια ενημέρωση ? Ο 4178 είναι μελέτη ?

Link to comment
Share on other sites

Ο 4178 ειναι κατι σαν το 'μπαλαντερ' στην τραπουλα....Ο καθένας του δινει τα χαρακτηριστικα που θέλει χωρις να υπάρχει αντίλογος απο το υπουργειο.....Το τεε επιβαλει φεμ χωρις ομως να θεωρουνται μελετες απο καμια ΥΔΟΜ,  η ευεπεν  θεσμοθετει ασυμβιβαστο ενεργειακης επιθεωρησης με τακτοποιηση αυθαιρετου ετσι γιατι καπως επρεπε ν ασκησει εξουσια , και σε λιγο θα ζηταν και  καθαρο ποινικο μητρωο για να εκδοσεις βεβαιωση μηχανικου :shock: ...Ο,τι να ναι....

Και μεις σαν τα πρόβατα ακολουθουμε

Edited by ioannat
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω για το ΦΕΜ.....αλλά ο μηχανικός 2-3 πράγματα μπορεί να κάνει πλέον. Και είναι παράλογο να κάνεις μία τακτοποίηση και να καλείς άλλον για το ΠΕΑ ! Ο 4178 προφανώς και δεν είναι μελέτη. Άντε να είναι αποτύπωση, όχι μελέτη όμως. Πρέπει να ξεκαθαρίσει άμεσα αυτό τώρα που βγήκε και ο νόμος αυτός με τον συμψηφισμό...

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ παράλογο να μην σου επιτρέπεται να κάνεις την επιθεώρηση στο αυθαίρετο στο οποίο είσαι ο μηχανικός ! αν είναι δυνατόν ! 

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι νεοτέρας όμως υπάρχει ασυμβίβαστο μεταξύ ΠΕΑ και 4178 αν και θεωρώ ότι θα ανακοινωθεί κάποια παρέκκλιση.

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Ξέρουμε για περίπτωση συγγενών τι γίνεται ? Δλδ ο αδελφός μου είναι ο μηχανικός που κάνει τον 4178 και εγώ ως Εν.Επιθ. θα κάνω τα ΠΕΑ για τον συμψηφισμό.Μέχρι νεοτέρας , επιτρέπεται ή δεν επιτρέπεται ?

Link to comment
Share on other sites

1. Η αποτυπωση ειναι μελετη.

2. Αν διαβασετε τα πρηγουμενα, εχει απαντησει η αρμοδια αρχη οτι υπαρχει ασυμβιβαστο.

 

ΥΓ Για να μη δουλευομαστε μεταξυ μας, ας εχετε δουλεια κ δωστε σε καποιον αλλο να κανει το ΠΕΑ

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.