Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ασυμβίβαστο ενεργειακών επιθεωρήσεων


Inzaghi

Recommended Posts

Ρε συ Τέρυ επιμένεις στο ότι η αποτύπωση είναι μελέτη κ.τ.λ. ΔΕΝ είναι εκεί το θέμα. Το πνεύμα του ασυμβίβαστου δεν είναι να μην βγάλεις ΠΕΑ σε ακίνητο που πέρασες απέξω. Αλλά σε ακίνητο για το οποίο συμμετείχες στην κατασκευή ή συντήρηση ή αναβάθμιση του. 

 

Τι σχέση έχει το τοπογραφικό του 4178 με όλα αυτά ?! Σαν σου φαίνεται λογικό όλο αυτό κάνεις.

 

Πρέπει να βγει διευκρίνηση ότι εξαιρούνται οι διαδικασίες τακτοποίησης από το ασυμβίβαστο.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αν κανουμε ΠΡΩΤΑ το πρωτο πεα στη συνεχεια μπορουμε να τακτοποιοησουμε με 4178 χωρις ασυμβιβαστο....Το δευτερο πεα ομως μας αναγκαζουν να το "αγορασουμε'....

(στην ενεργειακη αναβαθμιση μεσω 4178 αναφερομαι)

 

Ολα αυτα απο ανθρωπους βολεμενους σε μια μονιμη θεση δημοσιου υπαλληλου που νοιαζονται για το δημοσιο ωφελος.... :!: :!:

Edited by ioannat
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, αν εξαιρεθεί ο 4014 ή 4178 πρέπει να εξαιρεθούν και οι 720/1337 κλπ νόμοι 

Επίσης το ίδιο και για το τοπογραφικό.

Όπως επίσης και για άδεια χρωματισμών...

Όπως καταλαβαίνεται θα πρέπει να αλλάξει ο ορισμός και να λέει......τι να λέει αλήθεια???

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

μελετη για μενα ειναι οταν κανεις κατι απο το μηδεν 0

 

οταν ξεπατικωνεις κατι ειναι αποτυπωση, αυτοψια, αντιγραφη για μενα δεν θα επρεπε να υπαρχει

ασυμβιβαστο μεταξυ 4178 79 80 81 82 κλπ

 

στο 4178 βαζεις ΟΛΕΣ τις αυθαιρεσιες - στο πεα το ιδιο

 

τωρα αλλο τι πιστευω εγω - αλλο τι πιστευει ο νομος

 

απο την αλλη ομως το κρατος δε τον νοιαζει πως θα διαχειρηστεις ΕΣΥ ( ο όποιος )

εναν πελατη, απλα στο τελος θα ελεγχουμε ο ενας τον αλλο........

Edited by OTTO_engine
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

όποιος έχει εμπλακεί με οποιονδήποτε τρόπο στο κτίριο (π.χ. ακόμα και συντήρηση του ανελκυστήρα να έχει κάνει) δεν μπορεί να εκδώσει ΠΕΑ στο κτίριο αυτό διότι:

  1. το λέει ο νόμος
  2. και να μην τόλεγε υπάρχει το κριτήριο της υποκειμενικότητας σαυτόν που έχει εμπλακεί είτε σαν μελέτη είτε σαν αποτύπωση (πολύ περισσότερο!!!) είτε συντήρηση κλπ

δεν πιστεύω ότι έχει χαθεί τόσο η συναδελφικότητα μεταξύ μας που θέλουμε να τα κάνουμε όλα εμείς.

ο ένας κάνει το αυθαίρετο και ο άλλος το ΠΕΑ και ούτω καθεξής και αντιστρόφως.

Και από προσωπική εμπειρία: όταν μοιράζεσαι το αντικείμενο με άλλους συναδέλφους σχεδόν πάντα βγαίνεις κερδισμενος και σε ατομικό επίπεδο.

όλοι θα ζήσουν.....

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αν εχει εμπλακεί κάποιος με ΠΕΑ σε διαμέρισμα γιατι να μπορεί τότε να εκδόσει και σε άλλο της ίδιας πολυκατοικίας;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ikare όπως σωστά έγραψε o Nik παραπάνω .

Το πνεύμα του ασυμβίβαστου δεν είναι να μην βγάλεις ΠΕΑ σε ακίνητο που πέρασες απέξω. Αλλά σε ακίνητο για το οποίο συμμετείχες στην κατασκευή ή συντήρηση ή αναβάθμιση του.

 

 

είναι προφανές οτι δεν υπάρχει τέτοιο πρόβλημα αν έχεις εκδόσει ΠΕΑ στο διπλανό διαμέρισμα.

Edited by ZaXoYs
Link to comment
Share on other sites

Που κολλάει η συναδελφικότητα με το θέμα μας ? Μιλάμε λες και ο 4178 είναι ολόκληρη οικοδομική άδεια και πρέπει να μοιράσουμε τα ψίχουλα. Είμαι αντισυναδελφικός που δεν θέλω να μην δώσω τα λίγα από τα ψίχουλα που θα πάρω από μία τέτοια χαζοδουλειά ? Δεν μιλάμε να κάνω τα μηχανολογικά....για ΠΕΑ μιλάμε. Κάποιοι δεν αντιλαμβάνεστε για τι ποσά μιλάμε.

 

Όσο για το γράμμα του νόμου είπαμε ότι αν θεωρήοσυμε ότι γίνεται μελέτη στα πλαίσια του 4178 (συζητήσημο) τότε υπάρχει ασυμβίβαστο. Το θέμα είναι ότι είναι εντελώς κακογραμμένο και χάνει το πνεύμα του νόμου που είναι διαφορετικό. Το πνεύμα ήταν να μην ελέγχεις τον εαυτό σου. Δηλαδή να μην κάνεις ΠΕΑ όταν έχεις συμμετάσχει σε με οποιοδήποτε τρόπο στην ενεργειακή συμπεριφορά του κτιρίου.

 

Και αυτό με την υποκειμενικότητα είναι αστείο. Λες και ο επιθεωρητής που θα έρθει δεν θα τον φωνάξω εγώ...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

το θεμα νικ ειναι οτι προσωπικα εχω κουραστει να κανω τον ψυχολογο του νομοθετη

εχω κουραστει στις μεταξυ μας φωνες ( γενικα σα κλαδος και ειδικοτητες )
και εχω κουραστει να μας ακουει το τεε κατα περιπτωση κ να σφυραει αδιαφορα

  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.