Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ελεύθερο λογισμικό τεχνικού ασφαλείας


Sw0rdf1sh

Recommended Posts

Και σύντομα αφού έχουμε ήδη κάνει τις σχετικές συνενοησεις με τον Sw0rdf1sh η τόσο χρήσιμη εφαρμογή του θα εγκατασταθεί και on line στο Michanikos.gr για να μπορούν να το χρησιμοποιούν ελευθέρα οι επαγγελματίες μηχανικοί.

 

Θα εγκατασταθεί δοκιμαστικά πρώτα, θα δοθούν user name για τεστ και όταν όλα λειτουργούν άριστα και διορθωθούν οποιαδήποτε κενά που μπορεί να υπάρχουν θα ενσωματωθεί στις on line υπηρεσίες εδώ.

Σημαντικός τομέας είναι και ο έλεγχος ασφαλείας ο οποίος όμως βασικά δεν ενδιαφέρει τον τελικό χρήστη.

 


Δυο λόγια καθαρά προσωπικά δικά μου για τον Λάμπρο (Sw0rdf1sh).

Είναι υπέροχος και με όρεξη να δημιουργήσει αλλά και να προσφέρει.

Μακάρι να έχουμε πολλούς Λάμπρους αυτό έχω μόνο να πω.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Και στο https://sourceforge.net/projects/laasfaleia/

Όσοι έχετε λίγη υπομονή προφανώς περιμένετε για όσα λέει ο Κώστας.

Έχει ανέβει και για να το κατεβάσετε αλλά πολύ περισσότερο για όποιον θέλει να βοηθήσει στον κώδικα.

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Εγώ ενώ δημιουργώ νέο χρήστη, συνδέομαι με αυτό, μου γράφει ότι πρέπει να συνδεθώ με δικαιώματα διαχειριστή κτλ κτλ.

Κάνω κάτι λάθος;

 

post-1939-0-51159400-1371390367_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει μια πρόσθετη επιλογή για τη διαχείριση εκεί και ελέγχει αν είσαι διαχειριστής για να το εμφανίσει. Οπως είναι τώρα είναι λάθος ο έλεγχος γιατί σταματάει τη σελίδα. Θα έπρεπε απλά να μην το εμφανίζει. Θα το διορθώσω σήμερα. Θα χρειαστεί να αλλάξεις μόνο ένα αρχείο. Δώσε μου μισό λεπτό.

 

Κατέβασε το διορθωμένο session.php από το github και αντικατέστησε το παλιό:

https://github.com/ks1f14s/la-asfaleia/blob/master/la-asfaleia/includes/session.php

ή άλλαξε χειροκίνητα την function confirm_admin() όπως την έχω βάλει στο git.

 

Πες μου αν έχεις το ίδιο πρόβλημα.

Edited by Sw0rdf1sh
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Έλυσα το πρόβλημα όπως το δείχνεις στην εικόνα αλλά όπως αποδείχθηκε δημιούργησα νέο πρόβλημα όπου:

Ακόμα και απλός χρήστης μπορούσε να μπει στη διαχείριση. Το έχω διορθώσει με άλλο τρόπο στο github. Απλά ενημέρωσε τα αρχεία σου με τα καινούργια στο git.

 

Θα βρεις και άλλες διορθώσεις αφού αντικαταστήσεις με τα καινούργια σχετικά με το ημερολόγιο.

ps: Προφανώς μόνο το φάκελο αντικαθιστάς. Ότι έχεις προσθέσει από επιχειρήσεις δεν χάνεται.

Link to comment
Share on other sites

Ενώ συνδέομαι κανονικά και μπαίνω σε όλες τις σελίδες, δεν μπορώ να δημιουργήσω νέα μελέτη.

Εισάγω ένα όνομα, πατάω "Νέα μελέτη", ανανεώνεται η σελίδα αλλά δεν προσθέτει το όνομα στην λίστα. Επίσης δεν εμφανίζει μήνυμα λάθους.

 

 

Ενημερωτικά, όσοι έχετε windows μπορείτε να το εγκαταστήσετε και χωρίς το XAMPP.

 

1. Ενεργοποιείστε τον IIS των windows

2. Κατεβάστε το microsoft web platform installer http://www.microsoft.com/web/webmatrix/

3. Χρησιμοποιώντας το εγκαταστήστε το mysql και το php manager for IIS (ίσως χρειαστεί αργότερα)

4. Εγκαταστήστε το Php for windows http://www.microsoft.com/web/platform/phponwindows.aspx

5. Εγκαταστήστε το Phpmyadmin.net http://www.phpmyadmin.net/home_page/index.php

 

Από εκεί και πέρα τα βήματα είναι τα ίδια.

Edited by sdim
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι γίνεται με τους χρήστες και τι δικαιώματα έχουν στη βάση δεδομένων σε IIS. Ακόμη και σε hosting θα πρέπει ο χρήστης που δηλώνετε ως username στο database.php να έχει τουλάχιστον δικαιώματα SELECT, INSERT, DELETE, UPDATE στην mysql. Προφανώς οι οδηγίες που δόθηκαν για το xampp και αφορούν το χρήστη root δεν αντιμετωπίζουν τέτοια προβλήματα καθώς έχει όλα τα δικαιώματα σε όλες τις βάσεις.

 

Εάν δεν μπορείς να προσθέσεις ούτε χρήστη τότε κάτι παίζει με τα δικαιώματα του χρήστη για τη βάση δεδομένων.Αυτά τα στοιχεία όπως βρίσκονται στο database.php. Η προσθήκη μελέτης γίνεται βάση του κώδικα στις γραμμές:

357-379 στο αρχείο forms_user.php . Δεν υπάρχει έλεγχος σε εκείνη τη φόρμα ως προς το τι περιλαμβάνει το όνομα. Μπορείς να προσθέσεις τη μελέτη ακόμα και με κενό όνομα και να το δηλώσεις αργότερα. Γι αυτό δεν επιστρέφονται λάθη.

 

Έχω δώσει το php.ini για το φάκελο c:\xampp\php\ το οποίο αφορά γενικές ρυθμίσεις για το xampp.

Για IIS δεν μπορώ να βοηθήσω παραπάνω γιατί δεν το χρησιμοποιώ. Αν βρεις λύση γράψε τα βήματα που ακολούθησες εάν θέλει και άλλος να χρησιμοποιήσει τον IIS server των windows.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.