Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ελεύθερο λογισμικό τεχνικού ασφαλείας


Sw0rdf1sh

Recommended Posts

joe3616, το μήνυμα σημαίνει ότι δεν έχεις δημιουργήσει τη βάση labros_asfaleia

 

διάβασε και ακολούθα τις οδηγίες στο πρώτο μήνυμα και όλα θα πάνε καλά.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Σύντομα θα ανεβάσω νέα έκδοση. Προσωρινά προσθέτω κείμενα και δοκιμάζω* τα παρακάτω. Έχω προσθέσει κάποιες νέες δυνατότητες όπως:

  • Προσθήκη μετρήσεων τιμών (πχ κάθε μήνα μπορείτε να μετράτε τιμές θορύβου στην επιχείρηση και να τις καταχωρείτε)
  • Προσθήκη θέσεων εργασίας (ίσως προστεθούν και γραμμές παραγωγής που εκεί θα δηλώνονται οι θέσεις εργασίας)
  • Ονομαστική κατασταση εργαζομένων στον πίνακα εργαζομένων
  • Προσθήκες στο πρότυπο τεύχος που αφορούν: σημάνσεις, χημικά, περιγραφή της διαδικασίας εκτίμησης επικινδυνότητας
  • Προσθήκες στα κείμενα των πηγών κινδύνου για αρκετές περιπτώσεις.
  • Προσθήκη πρότυπων ερωτηματολογίων για τους εργαζόμενους εάν δεν θέλετε να προσθέσετε τις ερωτήσεις μόνοι σας σε κάθε μελέτη (αυτά μάλλον θα αφορούν "στάνταρ" ερωτήσεις όπως φύλλο, ηλικία, εργασιακή εμπειρία, διαπροσωπικές σχέσεις, ψυχοκοινωνικούς κινδύνους κλπ)

Στην αρχή προσπάθησα να ενσωματώσω και όλες τις check-list που είχε δώσει το ΤΕΕ αλλά αυτές είναι γύρω στις 200 σελίδες και στην πραγματικότητα αφορούν τους ίδιους τους ελέγχους του Τ.Α. στην επιχείρηση ώστε να μην "χάσει" κάτι και να γνωρίζει τα πάντα περί παραγωγικής διαδικασίας, χημικών, θέσεων εργασίας κλπ. Νομίζω το ζητούμενο εδώ είναι η ίδια η εκτίμηση. Ίσως αργότερα ως check στα μέτρα πρόληψης να προστεθούν και αυτά ανά κατηγορία.

 

Τώρα πολλοί ρωτούν για το είδος των επιχειρήσεων πως δεν βρίσκονται στις διαθέσιμες. Η λίστα εκεί περιλαμβάνει το ΣΤΑΚΟΔ με το οποίο κατηγοριοποιήθηκαν οι επιχειρήσεις σε Α,Β,Γ. Αν έχετε κάποια επιχείρηση που δε βρίσκεται στη λίστα μπορείτε να την προσθέσετε από τη διαχείριση ως Α,Β,Γ. Η διαδικασία παραμένει ίδια.

 

*Οι δοκιμές γίνονται επί πραγματικού και με πραγματικές ανάγκες γι αυτό και η αναμονή...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Έχω ενημερώσει την έκδοση και στα 2 repos.

Έχω προσθέσει

  • δυνατότητες για είσοδο σε ένα πίνακα τιμων μετρήσεων (θορύβου ή άλλων παραμέτρων).
  • Θέσεις εργασίας
  • Πρότυπα ερωτηματολόγια
  • Προσθήκες στα κείμενα των πηγών κινδύνου για αρκετές περιπτώσεις.
  • Ειδικότητες εργαζομένων στο λογαριασμό του κάθε χρήστη παράλληλα με τις στάνταρ που τις ορίζει ο διαχειριστής.

Μπορείτε να κατεβάσετε είτε από sourceforge είτε από github.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Όχι ακόμα για να μη χάσουμε κάποιες τροποποιήσεις που έχω κάνει μόνο για το acad... Θα το κάνω χειροκίνητα μες τη βδομάδα εκεί.

 

 

στο αρχείο υπάρχουν 2 βάσεις sql, η labros_asfaleia και η update_labros_asfaleia

αυτή που φορτώνουμε είναι η labros_asfaleia?

 

H labros_asfaleia είναι όλη η βάση όπως σαν να εγκαθιστάς από την αρχή και δεν περιέχει καμία μελέτη μέσα.

Η update_labros_asfaleia αλλάζει μόνο τις βιβλιοθήκες και προσθέτει τους νέους πίνακες κρατώντας τις μελέτες σου ανέπαφες (σε περίπτωση που έχεις εγκαταστήσει ήδη). Δεν περιέχει τους πίνακες με πρόθεμα meleti_ μέσα.

Για καλό και για κακό πάρε ένα backup από την ήδη υπάρχουσα βάση που έχεις ("Εξαγωγή" στο phpmyadmin) ή άνοιξε τα αρχεία sql με ένα κειμενογράφο (Notepad++) να δεις τι ακριβώς περιέχεται μέσα. :mrgreen:

Edited by Sw0rdf1sh
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καθώς πάω να κάνω εκτύπωση, κάποιοι πίνακες δεν εμφανίζονται ολόκληροι λόγω μεγέθους.

Στο 4.5 ο πίνακας με τους βλαπτικούς παράγοντες

Στο 5.2 Εκτίμηση επικινδυνότητας

Υπάρχει τρόπος μορφοποίησής τους;

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει πάντα η λύση του copy του κειμένου από τον editor και paste σε word. Από εκεί και πέρα η μορφοποίηση κατά τα γνωστά.

Εντός του editor του λογισμικού η μορφοποίηση μπορεί να γίνει είτε με μείωση του μεγέθους της γραμματοσειράς συνολικά για τον πίνακα είτε με τις επιλογές του πίνακα (μέγεθος στηλών, συνολικού πλάτους πίνακα κλπ). Το έχω υπ' όψη μου το πρόβλημα. Σύντομα θα λυθεί και αυτό.

 

Το "ζουμί" στο λογισμικό είναι ο υπολογισμός του R άρα ο πίνακας με την εκτίμηση, ο πίνακας των μέτρων που υπάρχουν ήδη και ο πίνακας των μέτρων που λείπουν και άρα τα προτείνεις εσύ. Αυτούς τους 3 πίνακες θα μπορούσες να τους κάνεις copy-paste σε excel, word και να τους τυπώνεις ανάλογα με την κάθε επιχείρηση. Κρατάς και ένα αρχείο...

 

tasxan206 έχω ρίξει το βάρος στο la-kenak αυτές τις μέρες. Το έχω αφήσει λίγο πίσω το λογισμικό για ΤΑ αλλά θα επανέλθω σύντομα. Είναι αδύνατο να δουλεύω και στα 2 παράλληλα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Κάποια στιγμή το συγκεκριμένο πρόγραμμα δεν υπήρχε και σε online πλατφόρμα; Ψάχνω τόση ώρα τα bookmakrs μου και δεν βρίσκω κάτι?!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.