Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ελεύθερο λογισμικό τεχνικού ασφαλείας


Sw0rdf1sh

Recommended Posts

παιδιά εξαιρετική δουλειά!!! θα ήθελα να ρωτήσω τι γίνεται με τις μελέτες που έχω ήδη δημιουργήσει στο beta όταν θα ανέβει το v4? μπορώ να κάνω import?? και δεύτερον στο προγραμματάκι la asfaleia παρατήρησα ότι έχει κατηγορία ΜΕΤΑΦΟΡΆ!! τους κινδύνους του οδηγού φορτηγού για παράδειγμα όταν είναι στον δρόμο και μεταφέρει υπάρχει τρόπος να τις παραμετροποιήσω?? γιατί παρατήρησα ότι έχει μόνο για κτήρια!! σας ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

λοιπόν το λειτουργικό μου είναι linux το προγραμματάκι δουλεύει άψογα με την lampp. το πρόβλημα μου είναι ότι κάθε φορά που πειραματίζομαι πάνω στα linux και χρειαστεί format να μην αντιγράφω ολόκληρο τον φάκελο αλλά να παίρνω μόνο τις μελέτες μου. το ερώτημα μου είναι σε τι είδους αρχεία αποθηκεύει η php τις μελέτες? σε ποιόν φάκελο? (αν δεν γνωρίζεις στα linux γενικά τρέχω ubuntu 14.04 αλλά και πάλι τι κατάληξη έχουν και θα τα βρω) μια τελευταία ερώτηση θα ενημερώνεις το προγραμματάκι κάθε φορά που βγαίνει καινούργιο φεκ ή αυτό πρέπει να το κάνει ο καθένας που το χειρίζεται?? και αυτό πως γίνεται για να γίνει από μένα για παράδειγμα ??? (είναι άλλο να το εγκαταστήσεις και άλλο να γράψεις σε γλώσσα προγραμματισμού ) αν μπορείς βγάλε ένα βιντεάκι για το πως θα μπορούσαμε όλοι μας να προσθέσουμε ή να τροποποιήσουμε το la asfaleia ανάλογα με την νομοθεσία που τρέχει κάθε φορα. σε ευχαριστώ

Edited by mokos
Link to comment
Share on other sites

Οι μελέτες αποθηκεύονται στη βάση mysql. Είτε μέσω του phpmyadmin μπορείς να τις μεταφέρεις είτε μεταφέροντας ολόκληρο το φάκελο του xampp ή lampp. Τροποποίηση με βάση τη νομοθεσία εξαρτάται που γίνεται.

Αν πχ γίνει αλλαγή σε όσα ισχύουν για τις ωρες των ΤΑ τότε η αλλαγή είναι σε κώδικα.

Αν πχ γίνει σε κάτι που αφορά ένα παράγοντα όπως ο θόρυβος είναι σε κείμενα.

Εξαρτάται κάθε φορά γι' αυτό δεν μπορώ να στο δώσω σε βίντεο. Μπορώ όμως να σου πω που είναι το κάθε τι αν μου πεις συγκεκριμένα τι θες να αλλάξεις.

Link to comment
Share on other sites

επειδή δεν γνωρίζω πως να μεταφέρω τις μελέτες, πως να τις κάνω backup μπορείς να φτιάξεις ένα βιντεακι και να δείχνεις πως γίνεται αυτο??

το λέω γιατί στα linux τα symbolic links που δημιουργούνται κατά την μετακίνηση-αντιγραφή του φακέλου σε κάποιον εξωτερικό δίσκο δεν περνάνε. εν κατακλείδι σε παρακαλώ θα με βόλευες αφάντστα να μου πείς πώς κάνω export τις μελέτες σε ένα αρχείο και πώς κάνω import στο phpmyadmin η msql-server. σε ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Με το phpmyadmin τα πράγματα είναι απλά. Κάνεις export (εξαγωγή) τη βάση asfaleia  σε αρχείο sql. Το αρχείο asfaleia.sql το αποθηκεύεις σε εξωτερικό δίσκο, στικάκι, κλπ και το κρατάς ως backup. Αν στον browser έχεις ρυθμίσει να σου ζητά θέση αποθήκευσης κάθε φορά, επιλέγεις κατ' ευθείαν τον εξωτερικό δίσκο όταν δώσεις την εντολή "Εκτέλεση" στην επιλογή Εξαγωγή του phpmyadmin.

Στο φρέσκο λειτουργικό κάνεις το αντίστροφο. Δημιουργείς πρώτα τη βάση asfaleia και με την επιλογή Εισαγωγή φορτώνεις το asfaleia.sql στη βάση.

 

Αν σε δυσκολεύει το phpmyadmin, μπορείς να κάνεις τη δουλειά σε γραμμή εντολών. Ανοίγεις τερματικό και δίνεις το παρακάτω για backup:

mysqldump -u root -pxxxxxxx asfaleia > asfaleia.sql

όπου xxxxxxx ο κωδικός του root για την mysql.

 

Το asfaleia.sql είναι ένα απλό αρχείο κειμένου και μπορείς να το αντιγράψεις όπου θες. Καμμία σχέση με symbolic links και λοιπά ωραία του linux.

 

Για το restore σε φρέσκο λειτουργικό και αφού εγκαταστήσεις mysql, mysql-server κλπ, δίνεις τα εξής:

mysql -u root -pxxxxxxxx

και μπαίνεις στην sql όπου δίνεις:

mysql> CREATE DATABASE asfaleia;
mysql> quit;

για να δημιουργήσεις τη βάση και μετά:

mysql -u root -pxxxxxxx asfaleia < asfaleia.sql

Για να φορτώσεις τα στοιχεία στη βάση, αφού βέβαια αντιγράψεις πρώτα το asfaleia.sql στο home directory.

Ενημερώνεις το database.php στο φάκελο της εφαρμογής και είσαι έτοιμος.

 

 

 

 

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Πατώντας τη δημιουργία pdf στο μενού εκτύπωση μου βγάζει το εξής μήνυμα:

TCPDF ERROR: Unable to create output file: ../output/ta_user1-meleti2-teyxos.pdf

 

Ξέρει κανείς πως διορθώνεται για να αποθηκεύσω τη μελέτη;

Link to comment
Share on other sites

Πιθανότατα οφείλεται στα δικαιώματα του φακέλου. Άλλαξέ τα στον φάκελο /output για να μπορεί να "γράψει" σε εκείνη τη θέση το λογισμικό.

Εναλλακτικά copy-paste τα κεφάλαια και τα κρατάς σε ένα αρχείο word ή

Χρησιμοποιώντας το πλήκτρο print του editor στο κάθε κεφάλαιο. Μπορείς να τυπώσεις απευθείας είτε να τυπώσεις σε κάποιο εκτυπωτή pdf (pdfprinter στο sourceforge αν δεν έχεις ήδη).

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλημέρα και συγχαρητήρια σε όσους συνεισέφεραν ώστε να προκύψει αυτό το εξαιρετικά χρήσιμο, επαγγελματικό και επιστημονικά τεκμηριωμένο λογισμικό που μας δίνει την δυνατοτήτα να προσεγγίσουμε το θέμα της μελέτης εκτίμησης επαγγελματικών κινδύνων με την δέουσα σοβαρότητα και προσοχή που πρέπει. Οφείλω να ομολογήσω ότι δεν κατέχω πολλά πράγματα γύρω από το όλο στήσιμο του λογισμικού και ίσως η απορία μου να είναι ανούσια. Έχω κάνει την εγκατάσταση βασιζόμενος στις πολύ αναλυτικές οδηγίες που παρέχετε και με επιτυχία κατάφερα να "σώσω" (δεν ξέρω αν το ρήμα είναι σωστό) δύο μελέτες χωρίς να έχω ακόμη φτάσει στην τελική τους μορφή ώστε να προχωρήσω σε εκτύπωση ή αποθήκευση σε επεξεργάσιμη μορφή doc ή κάτι άλλο. Εδώ και δύο ημέρες προσπαθώ να "μπω" μέσω του περιηγητή μου στη διεύθυνση http://localhost/la-asfaleia και μου βγάζει το εξής μήνυμα: "This site can't be reached localhost refused to connect. err connection refused". Μήπως μπορείτε να μου πείτε εάν κάνω εγώ κάποιο λάθος ή αν υπάρχει κάποιο γενικότερο πρόβλημα?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και πάλι συγχαρητήρια για την ωραία δουλειά.

P.S. Δηλώνω πρόθυμος να συνεισφέρω σε ότι μπορώ για το πρόγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.