Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Τροπολογία για Ενεργειακούς Επιθεωρητές


kapnicious

Recommended Posts

Τροπολογία Αυγενάκη και άλλων έξι Βουλευτών της ΝΔ για τους Ενεργειακούς Επιθεωρητές και τα προβλήματα από την καθυστέρηση των εξετάσεων

http://www.inews.gr/96/tropologia-avgenaki-kai-allon-exi-voulefton-tis-nd-gia-tous-energeiakous-epitheorites-kai-ta-provlimata-apo-tin-kathysterisi-ton-exetaseon.htm

 

 

Πέρα από κομματικές προτιμήσεις (αν υπάρχουν ακόμα τέτοιες) ο Αυγενάκης φαίνεται να το παλεύει και με το ΤΣΜΕΔΕ και με αυτό που κάνει τώρα.

Αυτά να τα βλέπουν κάτι άλλα ΓΙΔΙΑ όπως ο συνάδελφος (αφισοκολλητής/αρχιτέκτονας) Σηφουνάκης που κάνει τοπογραφικό με το κινητό και άφησε ιστορία με το πέρασμα του από το ΥΠΕΚΑ (παραδοσιακούς οικισμούς κτλ)

 

Παρακαλώ τους συναδέλφους να μη κάνουν κατάχρηση στη μορφή των γραμματοσειρών, όπως αναφέρεται εξάλλου και στους Κανόνες Συμμετοχής.

Το περιέχομενο είναι που μετράει και όχι η μορφή αυτών που γράφουμε.

Κατανοώ βέβαια την αγανάκτηση.

Ευχαριστώ hkamp

Edited by hkamp
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

μου κάνει εντύπωση γιατί εδώ είναι οι τροπολογίες μέχρι και την τελευταία συνεδρίαση, και δεν είναι μέσα

http://www.hellenicparliament.gr/Nomothetiko-Ergo/Anazitisi-Nomothetikou-Ergou?law_id=59c3c6c5-a7b0-43c7-95da-d1f30e75953d

Link to comment
Share on other sites

Θα την επικροτούσα αν καταργούσε τις εξετάσεις για τους μηχανικούς. Νομίζω ότι πρέπει να κινητοποιηθούμε να μην δώσουμε εξετάσεις όσοι είμαστε μηχανικοί. Είναι προσβολή να μας βάζουν να δίνουμε εξετάσεις σαν μαθητούδια. Είναι φανερά άνιση μεταχείριση σε σχέση με άλλους επιστημονικούς κλάδους (γιατροί, δικηγόροι κλπ). Αρκεί η υποχρεωτική παρακολούθηση των σεμιναρίων. Οι μηχανικοί ενεργειακοί επιθεωρητές είναι ελεύθεροι επαγγελματίες και φέρουν την ευθύνη της υπογραφής τους.

 

Βέπε και : http://www.michanikos.gr/topic/28882-Εξετάσεις-ενεργειακών-επιθεωρητών/page-57  #568

Edited by nick_61
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

εγώ θα επικροτούσα εξέταση, αλλά μόνο προσομείωση ενεργειακής επιθεώρησης, ούτε θεωρίες και κουραφέξαλα και βέβαια στοιχειώδη και όχι ακραία δύσκολη, γαιτί στην δύσκολη μπορεί να συμβουλευτε'ις κάποιον συνάδελφο κλπ.

Πάντως για να το λένε , κατατέθηκε και αν ψηφισθεί για να γίνει εφαρμόσιμη, θα πρέπει καθένας που έχει ολοκληρώσει τα σεμινάρια να το δηλώνει (δηλώνεται και αυτόματα από τα ΚΕΚ), να του δίνουν μητρώο, να πηγαίνει να πληρώνει τα 100Ε.

Edited by katrmp
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Με την τροπολογία αυτή αποκαθίστανται χιλιάδες συνάδελφοι που ενώ έχουν παρακολουθήσει τα σεμινάρια περιμένουν ακόμα τις εξετάσεις, ενώ άλλοι που έχουν εμπειρία 10ετίας (και μετά 5ετίας όπως εγώ), είμαστε ήδη Εν.Επ. Το τι βγάζουμε, το αν βγάζουμε κτλ είναι άλλη ιστορία. Τουλάχιστον μερικοί από εμάς έχουμε παρακολουθήσει και το σύνολο των σεμιναρίων. Κάποιοι άλλοι που υπογράφουν από την αρχή όμως.... όχι.

Καλή κίνηση. προς τη σωστή κατεύθυνση.

 

Είμαι υπέρ της εξεταστικής διαδικασίας.

Θα γίνει ξεσκαρτάρισμα.

Σε κουβέντα που είχα προ μηνών μου είπαν ότι σκοπός της εξέτασης είναι να μείνουν εκτός υπογραφής οι μεγάλοι σε ηλικία που λογικά δε θα μπουν στη διαδικασία, οπότε το θέμα του μητρώου θα είναι καθαρά για τους νέους σε ηλικία μηχανικούς.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Θα την επικροτούσα αν καταργούσε τις εξετάσεις για τους μηχανικούς. Νομίζω ότι πρέπει να κινητοποιηθούμε να μην δώσουμε εξετάσεις όσοι είμαστε μηχανικοί. Είναι προσβολή να μας βάζουν να δίνουμε εξετάσεις σαν μαθητούδια. Είναι φανερά άνιση μεταχείριση σε σχέση με άλλους επιστημονικούς κλάδους (γιατροί, δικηγόροι κλπ). Αρκεί η υποχρεωτική παρακολούθηση των σεμιναρίων.Οι μηχανικοί ενεργειακοί επιθεωρητές είναι ελεύθεροι επαγγελματίες και φέρουν την ευθύνη της υπογραφής τους.

 

Αντίθετα εγω συνάδελφε, είμαι υπερ και ΜΟΝΟ  των εξετάσεων για όλες τις ειδικότητες μηχανικών (πλήν των μηχανολόγων με 10-15ετούς και άνω εμπειρεία ), άσχετα που προσωπικά δεν γνωρίζω ακόμη αν θα κάνω τα σεμινάρια και ΑΝ θα δώσω εξετάσεις...

Γιατί κάποτε πρέπει να ξεχωρίσει η ήρα(? έτσι γράφεται) απο το στάρι... αλλα που το ΤΕΕ δεν το αφήνει αυτό, γιατί την πλειοψηφία του την κατέχουν οι πολ. μηχανικοί + αρχιτέκτονες ...

 

Μη σου φαίνεται παράξενο και ούτε να το πάρεις επι προσωπικού, γενικά απευθύνομαι σε όλους τους συναδέλφους...

 

Τώρα να θέλεις να πάρεις άδεια μόνιμου ένεργειακού επιθεωρητή και να βγάζεις ΠΕΑ με 50-100 euro για να ζήσεις και να βάζεις την υπογραφή σου

σε ένα κωλόχαρτο, κάντο και εσυ και κάθε συνάδελφος που θέλει να θεωρείται υπογραφάκιας, δικαίωμα σου και δικαίωμα του κάθε συναδέλφου...

 

Καμμία ειδικότητα, εκτός των μηχανολόγων, δεν γνωρίζει το αντικείμενο της διαχείρησης ενέργειας (τέτοιο είναι το  ΜΕΑ και το ΠΕΑ), άσχετα αν το ΠΕΑ δεν το έχουν κατατάξει στη μελέτη και που στη προκειμένη περίπτωση βολεύει όλους τους προσωρινούς ενεργειακούς επιθεωρητές για να μην πληρώνουν (προς το παρών) το 2% (στο ΤΕΕ ή σε κάποιο 'αλλο φορέα-οργανισμό) και ΤΣΜΕΔΕ - ΕΜΠ

 

Μην ξεχνάτε συνάδελφοι, οτι οι ΤΟΤΕΕ γράφτηκαν ΜΟΝΟ και ΜΟΝΟ (και σε κακή σύνταξη και πάρα πολλά ερωτηματικά που δεν καταλαβαίνεις τι εννοεί ο ΠΟΙΗΤΗΣ και το έχω αναφέρει απο τις αρχές του '11 σε κάποιο μου post και έφαγα κράξιμο) για να μπορούν όλες οι ειδικότητες των μηχανικών να κάνουν ΠΕΑ, με 3-4 τύπους (του κώλου) και καμμιά 50αριά πίνακες, ανεξάρτητα την ειδικότητα και το γνωστικό αντικείμενο που έχουν διδδαχτεί, αλλα λόγω ύφεσης, μικροί μεγάλοι στο καφενείο...

 

Αλλα ας είναι καλά, προτίστως οι κορυφαίοι συναδελφοι hkamp και panos-vicius ( ή panos-vicius και hkamp για να μην αδικήσω κανένα ως προς την συμβολή τους) που έδιναν και δίνουν απαντήσεις στα προβλήματα-ερωτήσεις του ΚΕΝΑΚ και των ΤΟΤΕΕ, καθώς επίσης και αρκετούς άλλους συναδέλφους, που τώρα μου διαφεύγουν τα ονομα τους (άλλωστε σας είναι γνωστοί) και που δεν έχω καμμία πρόθεση να τους μειώσω ως προς την συμβολή τους, επειδή δεν το αναφέρω ...

 

Άγαλμα στη πλατεία Συντάγματος (εκεί στο συντριβάνι) για τον έναν και στη Κοζάνη, για τον άλλον πρέπει να κάνουμε και με πρώτο εμένα, αλλοιώς όλοι στραβάδια θα ήμασταν...

 

Είναι φανερά άνιση μεταχείριση σε σχέση με άλλους επιστημονικούς κλάδους (γιατροί, δικηγόροι κλπ).

 

Τώρα ως προς τις ειδικότητες που αναφέρεις συνάδελφε, να σου υπενθυμίσω οτι ο γενικός παθολόγος, δεν πάει να κάνει εγχείρηση σε άσθενή, γιατί πολύ απλά δεν έχει πάρει την ειδικτότητα του ΧΕΙΡΟΥΡΓΟΥ παθολόγου, απλά ο παθολόγος θα σου πεί ποιό είναι το αίτιο και θα σε παραπέμψει σε χειρούργο παθολόγο (φίλο του ή συνεργάτη του), ανεξάρτητα να διαθέτει ή οχι τα μέσα για να χειρουργήσει, πολύ απλά δεν κατέχει το αντικείμενο της χειρουργικής και δεν παίρνει το ρίσκο ...

 

Το ίδιο ισχύει και για τους δικηγόρους...

Ένας που έχει ειδικευτεί στο πχ εμπορικό, δεν αναλαμβάνει να σε υπερασπιστεί στο Άρειο Πάγο γιατί δεν το κατέχει το πράγμα και αν έχες παρατηρήσει, οι υποθέσεις του Αρείου Πάγου. στο 90% των αποφάσεων είναι απορριπτηκές λόγω μη σωστής τεκμηριώσεις απο τους δικηγόρους, που σημαίνει βρήκε έναν τυχαίο στο δρόμο και του ανέθεσε την υπόθεση ....

Edited by dib
  • Upvote 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή οι νέοι Εν.Επ που έχουν παρακολουθήσει τα σεμινάρια θα εγγράφονται στα μητρώα και μέσα σε 1 έτος από τότε που γράφτηκαν θα πρέπει να δώσουν πιστοποιητικό επιτυχούς εξέτασεις αλλιώς θα διαγράφονται? Και εγώ λέω αν τελικά δεν γίνουν οι εξετάσεις ούτε σε ένα έτος τότε θα διαγραφούν όλοι?

Link to comment
Share on other sites

συγκεκριμένοι γνωστοί κύκλοι επιχειρούν παράκαμψη του ΤΕΕ και γενικά κατάργηση όλων των "ενοχλητικών" επιμελητηρίων.

όμως οι εξελίξεις είναι σε άλλη κατεύθυνση...

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

 

 

Αλλα ας είναι καλά, προτίστως οι κορυφαίοι συναδελφοι hkamp και panos-vicius ( ή panos-vicius και hkamp για να μην αδικήσω κανένα ως προς την συμβολή τους) που έδιναν και δίνουν απαντήσεις στα προβλήματα-ερωτήσεις του ΚΕΝΑΚ και των ΤΟΤΕΕ, καθώς επίσης και αρκετούς άλλους συναδέλφους, που τώρα μου διαφεύγουν τα ονομα τους (άλλωστε σας είναι γνωστοί) και που δεν έχω καμμία πρόθεση να τους μειώσω ως προς την συμβολή τους, επειδή δεν το αναφέρω ...

 

Άγαλμα στη πλατεία Συντάγματος (εκεί στο συντριβάνι) για τον έναν και στη Κοζάνη, για τον άλλον πρέπει να κάνουμε και με πρώτο εμένα, αλλοιώς όλοι στραβάδια θα ήμασταν...

 

 

 

ασυζητητί. Το φοβερό ανά καιρούς, είναι συνάδελφοι αντί να λένε ευχαριστώ να  επιτίθενται κιόλας επειδή ακούσαν μια ανοησία σε σεμινάριο και την νομίζουν και σωστή.

Δεν ξέρω γενικά αν αυτή η τροπολογία είναι σωστή. Εχουν να βγούν κάτι πιστοποιητικά πάντως στον χρόνο!!! (θα μου πείς τώρα δεν βγαίνουν?)

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

Άποψη μου:

  1. Εξετάσεις για όλους
  2. Όχι υποχρεωτικά σεμινάρια, αν μπορείς να διαβάσεις και να επιτύχεις μαγκιά σου.
  3. Θέματα εξετάσεων καθαρά πάνω στην "ρουτίνα της επιθεώρησης" και όχι σε φυσική 2 λυκείου και χημεία 3ης

Αν δεν μπορούν να γίνουν εξετάσεις να γίνουν προσωρινοί μόνο όσοι έχουν κάνει σεμινάρια και να διαγραφούν όλοι οι άλλοι.

 

ΥΓ: Συγγνώμη  hkamp για την μοροφοποίηση του παραπάνω

Edited by kapnicious
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.