Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αποστάσεις-Διαστάσεις ζευκτών σε σύνθετη στέγη


Lina_obna

Recommended Posts

Καλησπέρα σας!

Είμαι φοιτήτρια πολιτικός μηχανικός και προσπαθώ να βγάλω άκρη με τη διάταξη των ζευκτών σε μια σχετικά σύνθετη στέγη*! Το έχω ψάξει αρκετά το θέμα αλλά αδυνατώ να αποτυπώσω τα ζευκτά σε κάτοψη στέγης! Ας πουμε όπου και να ψάξω αναφέρει ότι ζευκτά τοποθετούνται σε στέγες με μήκος αμείβοντος <4.5. Αν όμως εμείς έχουμε μικρότερους τι γίνεται τότε;;

 

*Λέγοντας σύνθετη στέγη εννοώ μια τέτοιου τύπου

post-86367-0-86631900-1371388880_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αφενός πιο σωστό θα θεωρούσα ένα σχήμα αυτής της μορφής.

Αφετέρου, με αυτή την γενικότητα του ερωτήματος δεν πρόκειται να απαντήσει κανείς.

 

Υπάρχουν πολλοί τρόποι διαμόρφωσης του σκελετού μίας στέγης, ανάλογα με τα είδη της ξυλείας, την αρχιτεκτονική, την χρήση ή μη του χώρου κλπ.

 

Αλλά, λύσε μου μια απορία, σε ποια σχολή και σε ποιο μάθημα σας βάζουν τέτοιες ασκήσεις;

 

post-33892-0-75159400-1371391396_thumb.jpg

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αφενός πιο σωστό θα θεωρούσα ένα σχήμα αυτής της μορφής.

Αφετέρου, με αυτή την γενικότητα του ερωτήματος δεν πρόκειται να απαντήσει κανείς.

 

Υπάρχουν πολλοί τρόποι διαμόρφωσης του σκελετού μίας στέγης, ανάλογα με τα είδη της ξυλείας, την αρχιτεκτονική, την χρήση ή μη του χώρου κλπ.

 

Αλλά, λύσε μου μια απορία, σε ποια σχολή και σε ποιο μάθημα σας βάζουν τέτοιες ασκήσεις;

 

attachicon.gifstegh me keno.jpg

πανεπιστήμιο πάτρας ειναι

 


Τα greeklish απαγορεύονται τόσο στο κείμενο το μηνύματος όσο και στον τίτλο αυτού. Έγινε διόρθωση από την ομάδα συντονισμού. Αν δεν μπορείτε να τα αποφύγετε σε μελλοντικές δημοσιεύσεις, διαβάστε τι μπορείτε να κάνετε ΕΔΩ

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

Didonis

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.