Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Recommended Posts

On 8/4/2019 at 1:02 ΜΜ, bgwmg said:

Καλημέρα,

τελικά έχουμε καποια διευκρινιση σχετικά με τα μπαρμπεκιου , ή τζακια εξωτερικού χωρου? Σιγουρα κάπου μπορούν να μπουν...

Ν 4495/17, Άρθρο 30, παρ 1

ιβ) κατασκευή εστιών, φούρνων και τζακιών με τις καπνοδόχους τους σε ακάλυπτους χώρους οικοπέδων ή γηπέδων, με την προϋπόθεση ότι υπάρχει κτίριο με χρήση κατοικίας, καθώς και σε κτίριο που διαθέτει οικοδομική άδεια ή υφίσταται νόμιμα, εφόσον δε θίγονται τα φέροντα στοιχεία του κτιρίου με χρήση κατοικίας "και με την προϋπόθεση ότι αποτελούν ανεξάρτητες, μεμονωμένες κατοικίες με αυτοτελή φέροντα οργανισμό".


Η τελευταία φράση εντός εισαγωγικών προστέθηκε με το ΦΕΚ 101Α-18

Εμένα πάντως μου φαίνεται ότι μόνο σε μονοκατοικίες μπορείς να το τοποθετήσεις...
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
  • 1 month later...

σύμφωνα με το άρθρο 30 επιτρέπεται:

σε ακάλυπτους χώρους οικοπέδων ή γηπέδων, με την προϋπόθεση ότι υπάρχει κτίριο με χρήση κατοικίας)

Στο αρθρο 17 του ΝΟΚ όμως (παρ. 7 και 8), δεν γίνεται καμία αναφορά σε τζάκια, bbq και καμινάδες...

Πάντως, σε οικοδομική άδεια μονοκατοικίας το 2019 και μετά από συζήτηση με την υπάλληλο της πολεοδομίας, είχα τοποθετήσει bbq στον ακάλυπτο με την προϋπόθεση όμως να εφάπτεται στο κτίριο.

Δεν ξέρω που το στήριξε, αλλά το έκανα όπως είπε...

 

BBQ.jpg

Link to comment
Share on other sites

On 15/12/2022 at 6:18 ΜΜ, sopver said:

Καλησπέρα,

       αν έχω καταλάβει σωστά, BBQ επιτρέπεται σε ακάλυπτο όχι όμως σε πρασιά. Σωστά;

Πάντως στα νέα υποδείγματα διαγράμματος δόμησης για εκτός σχεδίου περιοχές υπάρχει bbg σε απόσταση από την κατοικία

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Η απάντηση ΤΕΕ, ότι νάναι πάλι ...

Σε κάθε περίπτωση, εντός και εκτός, στους ακάλυπτους επιτρέπεται (έμμεσα, εφόσον ανήκει στις κατασκευές του άρθρου 30 ν.4495/17 που κατασκευάζονται χωρίς άδεια) η σύνθετη κατασκευή (=πάγκος+καμινάδα) που ονομάζεται BBQ, ανεξάρτητα από τη θέση της στην πρασιά ή όχι.

Τα συστατικά στοιχεία της σύνθετης κατασκευής βρίσκονται μεταξύ των επιτρεπόμενων εντός των ακαλύπτων και των υποχρεωτικών ακαλύπτων στα άρθρα 16 ή 17.

Η δέσμευση περί της μη αυτονόμησης της καμινάδας από το κτήριο εξυπακούεται επειδή θεωρείται λειτουργική προεξοχή του, σύμφωνα με το άρθρο 16.

  • Like 2
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.