Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Δε νομίζω πως οδηγεί σε συμπέρασμα η συζήτηση και για τα δύο βασικά ερωτήματα:

Πρώτων δεν προκύπτει ρητά πως ο φούρνος επιτρέπεται στον ακάλυπτο γιατί δεν προκύπτει ρητά πως είναι στοιχείο εξυπηρέτησης. Φοβάμαι πως αν βάλω φάκελο η υπάλληλος δε θα δεχτεί την ερμηνεία (συνήθως αυτό γίνεται όταν υπάρχει ομίχλη). Η διάταξη της παρ. 7 αναφέρει συγκεκριμένα πάγκους και τραπέζια.

Δεύτερον αν σας στείλω φωτογραφία απο φούρνο που θέλει να ανεγείρει ίσως ενισχυθεί ο προβληματισμός. Έχει διαστάσεις 1,20 Χ 0,9 Χ 2,0 και στη συνέχεια καμινάδα. Μιλάμε για κτήνος.

 

Να μη ξεχάσω να αναφέρω πως θέλω να εκδόσω ΕΕΜΚ, θα την παλέψω;

Edited by nzerman
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ερώτηση : 1) Αν το τζάκι ειναι εντός περιγράμματος επιτρέπεται η καμινάδανα  να ειναι εντός Δ ή δ προκειμένου να μην ανοίξουμε τρύπα στην πλάκα ?

                  2) Μετράει στη δόμηση η επιφάνεια της καμινάδας ?

Εχει κανείς πληροφόρηση απο αντίστοιχη περίπτωση ?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Κατέθεσα πρόσφατα φάκελο έγκρισης δόμησης και μόλις χτες η υπάλληλος στην ΥΔΟΜ μου έκανε τον έλεγχο του διαγράμματος. Μόλις είδε λοιπόν το BBQ που είχα βάλει στον πίσω ακάλυπτο κολλητά στο πλαϊνό όριο, μου το έκοψε πάραυτα. Μου είπε ότι δεν επιτρέπεται από τον κτιριοδομικό, αλλά δεν μου έδωσε ανάλυση. Μου είπε μόνο ότι BBQ επιτρέπονται ΜΟΝΟ σε επαφή με το σώμα του κτιρίου και μάλιστα ίδια συζήτηση είχα πρόσφατα και με άλλο υπάλληλο της ΥΔΟΜ και μου είπε το ίδιο. Η αλήθεια είναι ότι δεν το έψαξα μιας και ο πελάτης μου προτίμησε να το καταργήσουμε για να προχωρήσει η άδεια. 

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση : 1) Αν το τζάκι ειναι εντός περιγράμματος επιτρέπεται η καμινάδανα  να ειναι εντός Δ ή δ προκειμένου να μην ανοίξουμε τρύπα στην πλάκα ?

                  2) Μετράει στη δόμηση η επιφάνεια της καμινάδας ?

Εχει κανείς πληροφόρηση απο αντίστοιχη περίπτωση ?

εξ όσων γνωρίζω δεν μετράει πουθενά, αρκεί να θεωρηθεί αγωγός / διέλευση Η/Μ

(και να μην είναι κανένα γομάρι 2 Χ 2)

Link to comment
Share on other sites

Κατέθεσα πρόσφατα φάκελο έγκρισης δόμησης και μόλις χτες η υπάλληλος στην ΥΔΟΜ μου έκανε τον έλεγχο του διαγράμματος. Μόλις είδε λοιπόν το BBQ που είχα βάλει στον πίσω ακάλυπτο κολλητά στο πλαϊνό όριο, μου το έκοψε πάραυτα. Μου είπε ότι δεν επιτρέπεται από τον κτιριοδομικό, αλλά δεν μου έδωσε ανάλυση. Μου είπε μόνο ότι BBQ επιτρέπονται ΜΟΝΟ σε επαφή με το σώμα του κτιρίου και μάλιστα ίδια συζήτηση είχα πρόσφατα και με άλλο υπάλληλο της ΥΔΟΜ και μου είπε το ίδιο. Η αλήθεια είναι ότι δεν το έψαξα μιας και ο πελάτης μου προτίμησε να το καταργήσουμε για να προχωρήσει η άδεια. 

και οι δικοί μας το ίδιο λένε.

το μόνο που περνάνε εντός Δ / δ είναι αυτά τα στέγαστρα στάθμευσης που εξ ορισμού τίθενται στο όριο

(και μάλιστα νομίζω μόνο εντός Δ και όχι δ)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μάλιστα...

Δηλαδή με το θέμα δε ρυθμίζεται με τον Ν.Ο.Κ.; 

Μήπως με το 270 Δ; 

Η περίπτωση που σχεδιάζω είναι εκτός σχεδίου. 

Θα μπορέσω να βγάλω αυτά τα BBQ; 

Αν τα καλύψω με στέγη επί υποστυλωμάτων ώστε να τα μπουν στην κάλυψη αλλά τα δείχνω στην αρχιτεκτονική μελέτη, γιατί να γίνουν δεκτά σύμφωνα με παλαιότερο μήνυμα, γνωρίζει κανείς; 

 

Επιπλέον ισόγειος Α.Η.Χ. μπορεί να εισέρχεται εντός του 1/4 Δ (15 μέτρα); 

 

Ευχαριστώ. 

BBQ.pdf

Edited by nzerman
Link to comment
Share on other sites

nzerman,

 

Αντίστοιχη περίπτωση έχω κι εγώ, εκτός σχεδίου. Δεν έχω φτάσει ακόμα στην πολεοδομία, αλλά έχω σχεδιάσει εξώστη Α' ορόφου στο 1/4 της πλευρικής υποχρεωτικής απόστασης (γιατί Δ ή δ δεν έχουμε στα εκτός) για να είμαι κάπως ασφαλής και κάνω την προσευχή μου! Κάτω από αυτόν υπάρχει ημιυπαίθριος υποχρεωτικά γιατί έχω υποστηλώματα. Υπό αυτή την έννοια θεωρώ ότι γίνεται ανοικτός ημιυπαίθριος στο 1/4 κλπ αν κατάλαβα καλά και αυτό είναι που ρωτάς.

 

Κι εγώ ψάχνω τι γίνεται με BBQ. Μόνο από την παράγραφο 74 του αρ.2 του ΝΟΚ (ορισμοί) που μας πρότεινε ένας συνάδελφος παραπάνω, μπορώ να πιαστώ αλλά δε νιώθω ιδιαίτερα ασφαλής ούτε κι έτσι.

 

Όποιος μπορεί....

Link to comment
Share on other sites

nzerman,

 

Αντίστοιχη περίπτωση έχω κι εγώ, εκτός σχεδίου. Δεν έχω φτάσει ακόμα στην πολεοδομία, αλλά έχω σχεδιάσει εξώστη Α' ορόφου στο 1/4 της πλευρικής υποχρεωτικής απόστασης (γιατί Δ ή δ δεν έχουμε στα εκτός) για να είμαι κάπως ασφαλής και κάνω την προσευχή μου! Κάτω από αυτόν υπάρχει ημιυπαίθριος υποχρεωτικά γιατί έχω υποστηλώματα. Υπό αυτή την έννοια θεωρώ ότι γίνεται ανοικτός ημιυπαίθριος στο 1/4 κλπ αν κατάλαβα καλά και αυτό είναι που ρωτάς.

 

Κι εγώ ψάχνω τι γίνεται με BBQ. Μόνο από την παράγραφο 74 του αρ.2 του ΝΟΚ (ορισμοί) που μας πρότεινε ένας συνάδελφος παραπάνω, μπορώ να πιαστώ αλλά δε νιώθω ιδιαίτερα ασφαλής ούτε κι έτσι.

 

Όποιος μπορεί....

η πλάγια απόσταση στα εκτός σχεδίου ΔΕΝ είναι Δ ούτε δ ούτε τίποτα.

Είναι πλάγια απόσταση.

Εντός της οποίας σίγουρα δεν επιτρέπονται ημιυπαίθριοι.

Ενώ στο άρθρο 1 λέει ότι το άρθρο 16 εφαρμόζεται και εκτός σχεδίου,

οι διατάξεις περί εξωστών κάνουν χρήση των όρων Π, Δ, δ και "οικόπεδο", οι οποίοι δεν υπάρχουν εκτός σχεδίου.

Για μένα θα ήταν λογικό λοιπόν, αυτές οι διευκολύνσεις να μην ισχύουν για εκτός σχεδίου.

Επειδή όμως δεν έχω κάνει χρήση αυτών των διατάξεων από τον ΝΟΚ μέχρι σήμερα,

δεν μπορώ να είμαι απόλυτος. 

 

Αν όμως έχετε εκτός σχεδίου, έστω και με κατά παρέκκλιση αρτιότητα, 

δεν σας παίρνει να βάλετε ότι θέλετε στον υπόλοιπο ακάλυπτο, και πρέπει να μπείτε στην πλάγια απόσταση;

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε apier προφανώς για να το συζητάμε δε μας παίρνει ή είναι η τελευταία λύση (για μένα τουλάχιστον).

Κατά τα άλλα νομίζω πως έχεις απόλυτο δίκιο αναφορικά με τα Δ (+1).

Μετά από mini έρευνα που έκανα κατά τη γνώμη μου στην υποχρεωτική απόσταση από τα όρια στα εκτός σχεδίου δε γίνεται να «βγει» Α.Η.Χ.. Καθόλου. Ούτε στο 1/4.  

 

@v.p.michailidou λυπάμαι

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.