Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Εγώ έχω δει και τα μεγάλα BBQ αλλά έχω δει και τον χωριάτικο ξυλόφουρνο. Στην επαρχία που δουλεύω, το τελευταίο είναι αυτό που συναντώ κυρίως, εκτός από τίποτα πλούσιους που δεν έρχονται ποτέ και κάνανε το εξοχικό τους για 2 μέρες το χρόνο. Σε τέτοιους φούρνους, όχι όρθιος 1,45, αλλά ούτε ξάπλα δεν χωράει άνρθωπος... μόνο το αρνάκι της λαμπρής χωράει.
Αυτούς τους συγκρίνω με τις κουζίνες και τους φούρνους pitsos μέσα στο σπίτι. Όπως μέσα έχω πάγκο και φούρνο, έτσι και στην αυλή έχω πάγκο και φούρνο.
Αν μου πουν τίποτα διαφορετικό, ας έρθουν να κάνουν αυτοψία και να μου μετρήσουν το ελέυθερο ύψος χώρου ΚΧ ή ΒΧ του φούρνου, για να τους πω και εγώ πόσα Watt πιάνει η φλόγα του.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Kαλημέρα σας. Μια ερώτηση επειδή δε βρήκα να αναφέρεται κάτι κάπου αλλου.. Η παράγραφος 1) ιβ) του άρθρου 30 του 4495 δε δίνει κάποια επιπλέον διέξοδο στην κατασκευή BBQ στους ακάλυπτους χώρους κατοικιών; Μόλις γύρισα από την πολεοδομία και μου είπαν ότι για αυτούς είναι ξεκάθαρο το θέμα ότι ακόμα δεν επιτρέπεται η κατασκευή τους αφού αντίκειται στις πολεοδομικές διατάξεις (υποστήριξαν ότι μονο οι καμινάδες είναι αυτές που επιτρέπονται σε ακάλυπτους χώρους). Αλλά ο 4495 το αναφέρει τόσο ξεκάθαρα που δε χωρά παρερμηνεία.. 

 

"ιβ) κατασκευή εστιών, φούρνων και τζακιών με τις

καπνοδόχους τους σε ακάλυπτους χώρους οικοπέδων
ή γηπέδων, με την προϋπόθεση ότι υπάρχει κτίριο με
χρήση κατοικίας, καθώς και σε κτίριο που διαθέτει οι-
κοδομική άδεια ή υφίσταται νόμιμα, εφόσον δε θίγονται
τα φέροντα στοιχεία του κτιρίου με χρήση κατοικίας"
Link to comment
Share on other sites

από την πολεοδομία και μου είπαν:

"(υποστήριξαν ότι μονο οι καμινάδες είναι αυτές που επιτρέπονται σε ακάλυπτους χώρους)."

 

και οι "καμιναδες αυτες... θα ειναι απλα τοποθετημενες "καπου"  σαν  μενιρ...

 

ή επιτρεπεται να ειναι "φυτευτες"???

 

[ να μην ρωτησω τι θα...." καμιναδευουν"???] :mrgreen:

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

τώρα που το σκέφτομαι θα μπορούσε να είναι ενδιαφέροντα αρχιτεκτονικά στοιχεία... ως φυτευτές που λέτε..

 

οτι υποτιθεται τα τζάκια θα είναι σε καλυμμενους χώρους και η καμιναδα θα είναι στον ακάλυπτο χώρο. αλλά είναι παράλογο γιατί αλλού προβλέπεται κατασκευή τζακιών με άδεια μικρής κλίμακας (παρ. κε άρθρου 29 Ν 4495) οπότε πάμε για άδεια μικρής κλίμακας για τα τζάκια (σε εσωτερικούς χώρους) αλλά μας αφήνουν το ελεύθερο να μη βγάλουμε τίποτα για την καμινάδα. τόσο μεγαλόψυχοι.. 

φαντάζομαι θα υπάρχει κάποιο ερώτημα στο υπουργείο από κάποια πολεοδομία και θα πρέπει να περιμένουμε απαντηση; τι μπορώ να κάνω (μου είπε ότι αν του κάνει κάποιος καταγγελία θα έχει πρόβλημα. και επίσης θέλω να πάω για άδεια προσθήκης οπότε θα πρέπει να το δείξω κι εκεί..)

Edited by GiwrgosL
Link to comment
Share on other sites

Μα πάντα η κατασκευή που απαιτούσε άδεια ήταν η καμινάδα και όχι η εγκατάσταση που εξυπηρετεί...

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν το κατάλαβα αυτό ακριβώς.. Δηλαδή δεν άλλαξε τίποτα με τον 4495; Εγώ αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι στον ακάλυπτο χώρο επιτρέπονται όλα αυτα που αναφέρονται και όχι μόνο η καπνοδόχος..

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχεις δίκιο... δεν ήταν κατανοητό αυτό που έγραψα...

Προ νόμων αυθαιρέτων στην ουσία άδεια ζητούσαμε για την καμινάδα.... Το τζάκι ήταν μια κατασκευή που δεν ήθελε άδεια αν δεν είχε καμινάδα...

Το ίδιο για το BBQ όπως πχ δεν χρειάζονταν άδεια για μια μεγάλη γλάστρα....

Πλέον με τον ν4495 είναι Εργασίες για τις οποίες δεν απαιτείται Οικοδομική Άδεια ή Έγκριση Εργασιών Μικρής Κλίμακας....

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Μάλλον θα πρέπει να περιμένω κάποια διευκρίνηση για το προφανές για να μην κολλήσουμε στην προσθήκη.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 1 year later...
On ‎13‎/‎12‎/‎2017 at 8:29 ΠΜ, GiwrgosL said:

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Μάλλον θα πρέπει να περιμένω κάποια διευκρίνηση για το προφανές για να μην κολλήσουμε στην προσθήκη.

Καλημέρα,

τελικά έχουμε καποια διευκρινιση σχετικά με τα μπαρμπεκιου , ή τζακια εξωτερικού χωρου? Σιγουρα κάπου μπορούν να μπουν...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.