Μετάβαση στο περιεχόμενο

Γιατί υπάρχει ενδιαφέρον για αγορά συνδεδεμένων Φ/Β πάρκων?


Recommended Posts

Γειά σε όλους …. Θέλω  κύριοι  να μου λύσετε μια απορία (όσο δύναται) ,όπου έχει να κάνει με επένδυση κάποιου φραγκάτου  Γερμανού σε Φ/Π τα οποία είναι στο στάδιο παραγωγής ,κοινός… έτοιμα-ενεργά Φ/Β πάρκα .

Την προηγούμενη εβδομάδα λοιπόν, έγινε η πρώτη επαφή – γνωριμία συγγενικού μου προσώπου  με αυτόν τον τύπο ο οποίος   ήταν αποφασισμένος να αγοράσει πάρκα, (να σημειώσω, πως  το συγγενικό μου πρόσωπο γνώριζε αρκετά καλά τον συγκεκριμένο τομέα των φωτοβολταϊκών ,διότι είχε εταιρία η οποία δραστηριοποιήθηκε στον τομέα της αγοράς οικοπέδων για φ/β σταθμούς). Ο επενδυτής λοιπόν,τις πρώτες 5 ημέρες ενδιαφερόταν μόνο για πάρκα με ισχύ έως 100 kWp . Βρέθηκαν κάποια συμφώνησε οκ. Τώρα ενδιαφέρετε για πάρκα με ισχύ (κυρίως) από 1 MW και πάνω…. Και είναι σε συμφωνία με 2 μεγάλα πάρκα…..

 

Και το ερώτημα – απορία είναι….. την ώρα που κατατίθεται στη βουλή  η έκτακτη εισφορά των Φ/Β(επί του τζίρου) και το οποίο φτάνει το 42%, οι ‘’εγγυημένες’’ τιμές (ταρίφα ΔΕΗ) κάνουν ‘’ελεύθερη πτώση’’,η ΔΕΗ εκ του αποτελέσματος δεν ανταποκρίνεται στις οικονομικές τις υποχρεώσεις έναντι των δικαιούχων που κατέχουν Φ/Β, δεν υπάρχει πολιτική σταθερότητα ούτε σταθερότητα νομοθετικών αποφάσεων στην Ελλάδα και γενικά υπάρχει μια  αβεβαιότητα στις Α.Π.Ε κυρίως στο μέλλον των Φ/Β……

 Γιατί  τότε να έρθει κάποιος και  να αφήσει τα ωραία του λεφτά κι αφού συμβαίνουν όλα αυτά στη κακόμοιρη Ελλάδα…….. είναι βλάκας…. Μάλλον όχι , δεν γνωρίζει…. Το βλέπω απίθανο, ξέπλυμα μαύρου χρήματος….????

 

Link to comment
Share on other sites

Εκτός του μαύρου χρήματος που "παίζει", είναι και κάποια άλλα θέματα:

1) Γνωρίζουν ότι πολλά κατοστάρια και μεγαλύτερα, είναι στο χείλος της χρεωκοπίας λόγω χρηματοοικονομικής ασφυξίας (ΔΕΝ πληρώνονται εγκαίρως, ενώ δάνεια και ΦΠΑ τρέχουν!)...

Έτσι είναι πολύ πιθανό οι ιδιοκτήτες να τα ξεφορτωθούν ενόψει των χαρατσιών, πάνω στην απελπισία τους!

2) Μπορεί οι τιμές στην Ελλάδα να πέφτουν, όμως από απόδοση είμαστε πολύ καλύτερα από Γερμανία.

3) Ένας Γερμανός λεφτάς θα δανειστεί στην Γερμανία με 4% επιτόκιο, την στιγμή που ο Έλληνας επενδυτής δανείζεται με 11+ (ή και καθόλου!!!!)....

 

Άρα ένα Γερμανό που έχει λεφτά, τον συμφέρει να πάρει ένα έτοιμο πάρκο με 0.22 τιμή kwh!

 

Γνώμη μου επειδή στο χώρο έχω ακούσει διάφορα, οι πωλητές να είναι πολύ προσεκτικοί και να ψάξουνε καλά τον αγοραστή γιατί κυκλοφορούνε αρκετοί επαγγελματίες απατεώνες!

Edited by mechpanos
Link to comment
Share on other sites

Εκτός του μαύρου χρήματος που "παίζει", είναι και κάποια άλλα θέματα:

1) Γνωρίζουν ότι πολλά κατοστάρια και μεγαλύτερα, είναι στο χείλος της χρεωκοπίας λόγω χρηματοοικονομικής ασφυξίας (ΔΕΝ πληρώνονται εγκαίρως, ενώ δάνεια και ΦΠΑ τρέχουν!)...

Έτσι είναι πολύ πιθανό οι ιδιοκτήτες να τα ξεφορτωθούν ενόψει των χαρατσιών, πάνω στην απελπισία τους!

2) Μπορεί οι τιμές στην Ελλάδα να πέφτουν, όμως από απόδοση είμαστε πολύ καλύτερα από Γερμανία.

3) Ένας Γερμανός λεφτάς θα δανειστεί στην Γερμανία με 4% επιτόκιο, την στιγμή που ο Έλληνας επενδυτής δανείζεται με 11+ (ή και καθόλου!!!!)....

 

Άρα ένα Γερμανό που έχει λεφτά, τον συμφέρει να πάρει ένα έτοιμο πάρκο με 0.22 τιμή kwh!

 

Γνώμη μου επειδή στο χώρο έχω ακούσει διάφορα, οι πωλητές να είναι πολύ προσεκτικοί και να ψάξουνε καλά τον αγοραστή γιατί κυκλοφορούνε αρκετοί επαγγελματίες απατεώνες!

-mechpanosΛογικά και συμφωνώ σ’ αυτά που λες….. Οι αρνητικές εξελίξεις στον χώρο των ΑΠΕ για τους  ιδιοκτήτες Φ/Β πάρκων βρίσκονται προ των πυλών για την υλοποίησή τους . Οι προτάσεις από ΣΠΕΦ, ΡΑΕ και γενικά τις κυβέρνησης πάνε κ έρχονται, με σκοπό την μείωση τις ταρίφας(fit) και αύξηση του τέλους ΑΠΕ (ΕΤΜΕΑΡ),με την αιτιολογία (από την μεριά τις κυβέρνησης) ''μέτρα για την εξάλειψη του ελλείμματος''….. ''Με το έτσι θέλω μέτοχους- νταβατζίδες στην δικιά μου επιχείρηση λέω εγώ''….. διότι με 42% επι του τζίρου  που λένε, γίνονται με το έτσι γουστάρω μέτοχοι !! κ ας χρωστάω στη τράπεζα τα μαλλιά τις κεφαλής μου και η ΔΕΗ να με έχει απλήρωτο γιατί έτσι της αρέσει!!

-Μ΄αυτά και μ΄αυτά…. Βρίσκουν ευνοϊκό δρόμο οι ξένοι (κυρίως Γερμανοί) και χτυπάνε αλύπητα (σε τιμή κόστους κατασκευής ή και πιο κάτω ) τα έτοιμα Φ/Β πάρκα, όπου κάποιοι Έλληνες με κόπο ,ιδρώτα και προοπτικές κατασκεύασαν.

-Από ανεπίσημες πηγές πληροφορήθηκα πως από 1 Ιουλίου(;) θα υπάρξει μια κατακόρυφη πτώση στις τιμές πώλησης των Φ/Β πάρκων κυρίως από 1mw και πάνω(;),(ελπίζω κ εύχομαι να μη γίνει πράξη αυτό).

-Είμαι κάτοχος 6 Φ/Β πάρκων των 100 kwp σε Κρήτη και Χίο και  ανησυχώ  που ξένοι αγοραστές ολοένα και αυξάνουν τον τελευταίο μήνα.    

Link to comment
Share on other sites

 

Γειά σε όλους …. Θέλω  κύριοι  να μου λύσετε μια απορία (όσο δύναται) ,όπου έχει να κάνει με επένδυση κάποιου φραγκάτου  Γερμανού σε Φ/Π τα οποία είναι στο στάδιο παραγωγής ,κοινός… έτοιμα-ενεργά Φ/Β πάρκα .

Την προηγούμενη εβδομάδα λοιπόν, έγινε η πρώτη επαφή – γνωριμία συγγενικού μου προσώπου  με αυτόν τον τύπο ο οποίος   ήταν αποφασισμένος να αγοράσει πάρκα, (να σημειώσω, πως  το συγγενικό μου πρόσωπο γνώριζε αρκετά καλά τον συγκεκριμένο τομέα των φωτοβολταϊκών ,διότι είχε εταιρία η οποία δραστηριοποιήθηκε στον τομέα της αγοράς οικοπέδων για φ/β σταθμούς). Ο επενδυτής λοιπόν,τις πρώτες 5 ημέρες ενδιαφερόταν μόνο για πάρκα με ισχύ έως 100 kWp . Βρέθηκαν κάποια συμφώνησε οκ. Τώρα ενδιαφέρετε για πάρκα με ισχύ (κυρίως) από 1 MW και πάνω…. Και είναι σε συμφωνία με 2 μεγάλα πάρκα…..

 

Και το ερώτημα – απορία είναι….. την ώρα που κατατίθεται στη βουλή  η έκτακτη εισφορά των Φ/Β(επί του τζίρου) και το οποίο φτάνει το 42%, οι ‘’εγγυημένες’’ τιμές (ταρίφα ΔΕΗ) κάνουν ‘’ελεύθερη πτώση’’,η ΔΕΗ εκ του αποτελέσματος δεν ανταποκρίνεται στις οικονομικές τις υποχρεώσεις έναντι των δικαιούχων που κατέχουν Φ/Β, δεν υπάρχει πολιτική σταθερότητα ούτε σταθερότητα νομοθετικών αποφάσεων στην Ελλάδα και γενικά υπάρχει μια  αβεβαιότητα στις Α.Π.Ε κυρίως στο μέλλον των Φ/Β……

 Γιατί  τότε να έρθει κάποιος και  να αφήσει τα ωραία του λεφτά κι αφού συμβαίνουν όλα αυτά στη κακόμοιρη Ελλάδα…….. είναι βλάκας…. Μάλλον όχι , δεν γνωρίζει…. Το βλέπω απίθανο, ξέπλυμα μαύρου χρήματος….????

 

 

το γεγονος αφου "στα φανε" μετα απο λιγο τα γερμανικα επιμελητηρια να ζητησουν αλλαγες στη νομοθεσια ΜΑΣ το βρισκεις απιθανο?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

το γεγονος αφου "στα φανε" μετα απο λιγο τα γερμανικα επιμελητηρια να ζητησουν αλλαγες στη νομοθεσια ΜΑΣ το βρισκεις απιθανο?

Καθόλου!!! Σ' αυτή την χώρα τα πάντα είναι πιθανά κ απίθανα!! Αλλά κ έτσι όπως έχουν να μείνουν τα πράγματα στη νομοθεσία, οι εταιρίες που έχουν έδρα εκτός Ελλάδας ,έχουν απαλλαγή από την έκτακτη εισφορά (Φ/Β πάρκα).... έτσι νομίζω τουλάχιστον .

Link to comment
Share on other sites

stavros43

 

Δεν μας είπες το βασικότερο... σε ποια τιμή αγοράζει????

Ο τύπος ήθελε έως 100kw, περισσότερο όμως προτιμούσε τα 20άρια. Απ' ότι έμαθα, ήθελε να τα αγοράσει για να τα πουλήσει σε άλλους Γερμανούς,αλλά δεν του βγήκε και τα παράτησε. Ζητούσε τα καλύτερα.....,σε 20άρια έπαιζε από 45.000 έως 50.000 και σε 100άρια από 190.000(σταθερά) έως και 250.000 (tracker). Ανάλογα πάντα με το ''κοστούμι'' του κάθε πάρκου και την τοποθεσία του. Μετά το καλοκαίρι θα έρθει στην Ελλάδα για να δει έτοιμα πάρκα των 1mw και πάνω και αναλόγως να αγοράσει (έτσι μας είπε....). 

Link to comment
Share on other sites

Το καταλαβαίνω ως εξής

 

Α Σενάριο ) με feed-in-price 13,8 σεντς που μάλλον θα εδραιωθεί σε συμφέρει να διαχειρίζεσαι μεγάλη κλίμακα 

 

Β Σενάριο) Self-regulation όπως στην Αμερική.πχ. Εχει δικαίωμα κάποιος να πουλάει απευθείας στον end-user χωρις το carbon tax.

Link to comment
Share on other sites

σε 20άρια έπαιζε από 45.000 έως 50.000 και σε 100άρια από 190.000(σταθερά) έως και 250.000 (tracker).

 

για αυτούς που τα έχουν κάνει με 90% δάνειο και ασφυκτιούν λόγω έλλειψης ρευστότητας... είναι μια λύση... δεν θα κρίνω αν είναι δίκαιη ή άδικη (γιατί αυτό εξαρτάται από την περίπτωση...) αλλά είναι μια λύση...

 

Τώρα γιατί το κάνει...? γιατί πολύ απλά (αν βεβαίως προβεί σε αγορές και όχι μόνο βόλτες...) έχει μεγάλη ρευστότητα.... και με τις γνωστές ταρίφες μια χαρά επένδυση είναι.... !!!

 

Αλλά να πούμε και κάτι άλλο.... τα φ/β πάρκα είναι μπίζινα... έχεις δυνατότητα...? την "τρέχεις"....  δεν έχεις... ? Την "σπρώχνεις" μην πας και μέσα.... (ΦΠΑ, φόροι εισοδήματος, έκτακτες εισφορές, ΤΕΒΕ κτλ....) Ας μην το βλέπουμε συναισθηματικά ή ........ δεν ξέρω εγώ τι άλλο....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.