Μετάβαση στο περιεχόμενο

Fespa - Μοντελοποίηση, ανάλυση, διαστασιολόγηση


skan

Recommended Posts

όχι μόνο μπορείς αλλά επιβάλλεται ώστε να καταλάβει το πρόγραμμα την διαφορετική φόρτιση......

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σε όλους,

Εχω μια περίπτωση τοιχίου εξωτερικής σκάλας χωρίς κάποιο βάρος απο επάνω. Στο ΦΕΣΠΑ δεν μου εμφανίζει θεμελίωση γιατί είναι υποστύλωμα με δεσμικές τύπου πεδιλοδοκού . Σε αυτή την περίπτωση πως το παρουσιάζω στον ξυλότυπο? Υπολογίζει πάντως κανονικά τις τάσεις εδάφους απλά δεν εμφανίζεται η πεδιλοδοκός ούτε ο οπλισμός της. Να τα σχεδιάσω στο χέρι? Με φ12/15 όπως είναι και δίπλα?

2018977248_.thumb.png.d96216aa1c1c57eb7af7160648b39977.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Μελετάω την περίπτωση μιας νέας διώροφης οικοδομής που θα αποτελείται από ισόγειο κατάστημα και ένα διαμέρισμα στον όροφο. Η κάτοψη  του κάθε ορόφου είναι ορθογωνική με διαστάσεις 3,90x7,45 m. Το ισόγειο  θα έχει καθαρό ύψος 4,50 μέτρα με σκοπό να κατασκευαστεί μετέπειτα μεταλλικό πατάρι που θα καταλαμβάνει το μισό περίπου εμβαδόν της κάτοψης. Για το λόγο αυτό θα κατασκευαστεί μια μεσοδοκός στο μέσο του ύψους - δηλαδή εκεί που θα πατήσουν οι δοκοί του παταριού- με σκοπό να μειωθεί και το μεγάλο ελεύθερο ύψος των υποστυλωμάτων. Για την προσομοίωση στο fespa ουσιαστικά δημιούργησα 3 ορόφους - το πατάρι, την οροφή ισογείου και την οροφή του ορόφου . Στον επίπεδο του παταριού όμως δεν θα πρέπει με κάποιο τρόπο να εξασφαλίσω τη λειτουργία διαφράγματος στη θέση που θα γίνει το πατάρι; Γιατί τώρα έχω βάλει μόνο τις δοκούς περιμετρικά..Γνωρίζει κάποιος πως γίνεται αυτό στο fespa; Ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

Στο υπό μελέτη κτίριο, αυτό που θα αδειοδοτηθεί δηλαδή, δεν έχεις διάφραγμα. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Συγνώμη αλλά μάλλον δεν το διατύπωσα σωστά..το πατάρι φαίνεται στα σχέδια του αρχιτέκτονα που έχουν περάσει από Σ.Α. άρα θα πρέπει να υπάρχει διάφραγμα στη μελέτη.

Link to comment
Share on other sites

Το πατάρι το έχεις λύσει ξεχωριστά ?
Στο αρχιτεκτονικό  , φαίνεται ως μεταλλικό το πατάρι ? 
Αν όχι , εφ'όσον προβλέπεται στην υπό έκδοση άδεια γιατί δεν το κάνεις και αυτό μπετόν  ?
 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση και συγνώμη αν σε μπερδεψα..απλα θα ήθελα να ξέρω αν υπάρχει κάποιος τρόπος να προσομοιωσω το διάφραγμα που δημιουργεί το πατάρι στο fespa ώστε να επιλύσω τον φορέα απο Ο/Σ εκεί και στη συνέχεια να διαστασιολογησω το πατάρι με άλλο πρόγραμμα για μεταλλικές. 

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω το fespa με το μεταλλικό μαζί, το επιλύω συνολικά.

Νομίζω πως το manual κάπου λέει τι να κάνεις (κάτι με εισαγωγή στοιχείων με ροπές αδράνειας αντίστοιχα) αλλά δεν το έψαξα ποτέ... Μπορεί και να μπερδεύομαι με την τοιχοποιία ή τα τοιχεία του υπογείου....

Νομίζω όμως ότι αν πάρεις τηλέφωνο την LH θα σου δώσουν λύση...

Περίμενε μήπως κάποιος άλλος συνάδελφος το έχει αντιμετωπίσει....

υ.γ. Βασικά, πρέπει πρώτα να επιλύσεις το μεταλλικό και τα φορτία του να τα μεταφέρεις στο ΩΣ....

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Το fespa για να προσομοιώσει διαφραγματική λειτουργία χρειάζεται πλακοδοκούς .Οπως λέει και στο manual :

" 13.5.1 Διαφραγματική λειτουργία σε κτίριο από σκυρόδεμα

Η διαφραγματική λειτουργία των ορόφων εξασφαλίζεται από την πλαισιακή
λειτουργία των δοκών στο επίπεδο της κάτοψης (ροπές Μy). Ο συντελεστής
διαφραγματικής λειτουργίας δοκών (προεπιλεγμένη τιμή: 10.000)
πολλαπλασιάζει τις ροπές αδρανείας των πλακοδοκών Ιy. Με τον τρόπο αυτό
εξασφαλίζεται η δυσκαμψία του πλαισίου (διάφραγμα) ώστε να προσομοιωθεί το
απαραμόρφωτο των πλακών....
....
Αν οι διατομές των δοκών είναι ορθογωνικές, δεν υπολογίζεται συνεργαζόμενο
πλάτος δοκών και δεν υπάρχει διαφραγματική λειτουργία
."

Στην επόμενη 13.5.2 "Διαφραγματική λειτουργία σε κτίριο από Δομικό χάλυβα" , έχει ένα τρόπο προσομοίωσης για πλάκα σκυροδέματος , από όπου μπορείς να πάρεις μια ιδέα.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.