Μετάβαση στο περιεχόμενο

Fespa - Μοντελοποίηση, ανάλυση, διαστασιολόγηση


skan

Recommended Posts

Γεια σας

Εβαλα ενα απλο παραδειγμα προς επιλυση με κανονισμο του 1958 και κατα την παραγωγη πεδιλων μου βγαζει συνδετήρια δοκαρια!. Ειναι λάθος του προγραμματος ή υπάρχει καμια επιλογή που τα αφαιρεί? (χωρις να τα υπολογίζει μετα στην επίλυση)

 

Παρατηρήσεις:

1. Πριν αναρτήσετε οποιοδήποτε μήνυμά σας, χρησιμοποιείστε την "Αναζήτηση" για την ύπαρξη τυχόν όμοιων θεμάτων. Το μήνυμά σας μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα.

2. Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής!

Ευχαριστώ, ilias

Link to comment
Share on other sites

Oταν κάνεις "παραγωγή" θεμελίωσης από ανώτερο όροφο ορίζονται αυτόματα οι δοκοί που έχεις στον αρχικό όροφο. Μπορείς μετά να προβείς σε οποιαδήποτε επεξεργασία (που σίγουρα) χρειάζεται.

 

στην περίπτωσή σου από τις εντολές της δοκού τις αφαιρείς και αφού κάνεις τις λοιπές απαραίτητες ενέργειες, επιλύεις.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συνάδελφοι καλημέρα. Να ρωτήσω κάτι πάνω στο ΦΕΣΠΑ.

Ξέρει κανείς αν υπάρχει η δυνατότητα να εισάγω εντατικά μεγέθη σε κάνΑβο και να παράγω θεμελίωση???

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Γεια σας

Μπορειτε να μου πειτε γιατι παντα κατα τον υπολογισμο του οπλισμου στα υποστυλώματα εχουν παντα την μορφή πχ 6Φ18 + 4Φ20 και δεν βγαζει με την μια 10 Φ 20. Δηλαδη γιατι βγαζει παντα το "+"

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα στην εκπαιδευτικη εκδοση ενα ισόγειο ορθογωνισμένο 4 χ 5 μ με υποστυλώματα σε καθε γωνια 40χ40cm με δοκαρια 25Χ50 και πλακα 15αρα.

Κατα την επιλυση με κανονισμο του 1958 εκως 1954 μου βγάζει οπλισμo στα υποστυλωματα 8Φ16 !!!!.

Μου φαiνονται παρα πολλα.

Κανω παραγωγη οροφων +6 οροφους και παλι βγάζει 8Φ16.

Μετα βαζω νεακ 2003 εκως 2000 και παλι 8Φ16!!!

Επειδη λεει η λογισμικη οτι η εκπαιδευτικη εκδοση ειναι η ιδια με την κανονικη πλην της εκτύπωσης να υποθεσω οτι και το αγορασμενο θα βγαλει τα ιδια? Αν ναι, ποθ ωφείλεται ρε παιδια αυτό? Δεν υπολογιζει το πρόγραμμα πάντα με τον Ελαχιστο Απαιτουμενο Οπλισμο κατα την επίλυση? Μηπως πρεπει να αλλαξω κατι?

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι η εκπαιδευτική δεν έχει επίλυση με παλιούς κανονισμούς.

 

Αν θέλεις ενιαία όπλιση με μόνο ένα είδος Φ, τότε μπορείς να από τις ρυθμίσεις να "κόψεις" τα π.χ. τα Φ16, Φ18 για τα υποστυλώματα, οπότε αυτομάτως θα σου προσαρμόσει τον απαιτούμενο οπλισμό σε Φ20.

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση για έλεγχο επάρκειας. http://ifile.it/jn2geoa/1.docx

 

Την γωνία με τα δύο τοιχεία και το υποστύλωμα πως να την δώσω.

Αν κάνω ομάδα υποστυλωμάτων δεν μπορεί να κάνει έλεγχο επάρκειας, κατευθείαν μου αλλάζει στο tab τη μέθοδο σε διαστασιολόγηση.

Γνωρίζει κάποιος πως να το κάνω?

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα δώσεις σύνθεση τριών στοιχείων όπως έκανες (δηλαδή δύο τοιχίων και ενός υποστυλώματος) αλλά σύνθεση δύο στοιχείων και δημιουργία μίας ομάδας σ΄αυτά.

Τα στοιχεία σου θα είναι και τα δύο τοιχία:

Κ15 20/120/30/30 (το κατακόρυφο)

Κ16 20/120 (το οριζόντιο)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.