Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Fespa - Μοντελοποίηση, ανάλυση, διαστασιολόγηση


skan

Recommended Posts

εγώ το έχω κάνει.

Μάλλον στον πίνακα 206 δεν έβγαλες την επιλογή "αυτόματος υπολογισμός"

Link to comment
Share on other sites

Αν κάποιος γνωρίζει θα σας παρακαλούσα να με βοηθήσει.Ειναι η πρωτη φορα που δουλευω το FESPA.

Πρόκειται για 2οροφο χωρίς υπογειο και σε ενα σημείο έχω δοκό επί δοκό.(35/50 επί 35/50_

Μου ζητησε απο την πολεοδομια επαυξηση σεισμικής δύναμης στο σημείο αυτό.΄Πρόκειται για ένα συντελεστή 'θ' μου είπανε.Είναι έαν κλασμα 1/1-θ και ό,τι βρω το πολ/ζω μετη σεισμική δύναμη. Αν 0,1<θ<0,2 τότε γίνεται η επαύξηση.Μπορεί καποιος να με βοηθήσει για το πώς θα το κάνω μέσα απο το πρόγραμμα ή αν ξέρει τί είναι αυτή η επάυξηση?

Link to comment
Share on other sites

Έχεις Θ>0,10;

Για αυτό που σου είπαν δες την §4.1.2.2.[3] του ΕΑΚ.

Αν όμως έχεις Θ>0,10 το Fespa κάνει αυτόματα τον πολλαπλασιασμό των εντατικών μεγεθών με τον λόγο 1/(1-Θ).

Και γιατί να κάνεις την επαύξηση μόνο στις δοκούς αυτές; Φαινόμενα δευτέρας τάξεως (όταν δηλαδή έχεις μεγάλο Θ) επηρεάζουν βασικά τους στύλους στους οποίους δημιουργούν πρόσθετες ροπές.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι θα ήθελα να ρωτήσω το εξής: Γιατί το Fespa προτείνει την επιλογή κτήριο...οπλισμοί....διάμετροι κυρίου οπλισμού πεδίλων επιτρέπει την τιμή Φ10? Ο ΕΚΩΣ επιβάλλει minΦ12/max15 (παρ. 18.6.2) Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί μπορεί να λύσεις το κτήριο σου με τους παλιότερους κανονισμούς.

Και στο κάτω-κάτω δε με πειράζει να υπάρχουν περισσότερες επιλογές απ' τον όποιο κανονισμό. Λιγότερες να μην έχει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.