Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Fespa - Μοντελοποίηση, ανάλυση, διαστασιολόγηση


skan

Recommended Posts

Για την εποπτεία του πράγματος δες και την επιλογή "Φτερό δοκού" στα διαφανή. Επίσης το συνεργαζόμενο πλάτος μπορείς να το αλλάξεις από τους πίνακες (αλλά πρόσεξε μην κάνεις ξανά Προσαρμογή δοκών-υποστυλωμάτων). Νομίζω οτι υπήρχε τρόπος να κλειδώσεις τις ιδιότητες τις διατομής από τους πίνακες αλλά δεν το θυμάμαι καλά, μπορεί να κάνω και λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Παταω να δω το δομημα σε τρισδιαστατο και δεν μου τo δειχνει.

οποιο αρχειο και αν δημιουργησω το δειχνει σε 3d ,αυτο που δουλευω ΟΧΙ!

μαλιστα δοκιμασα να αλλαξω την αποσταση παρατηρητη αλλα με το που παω να την αλλαξω αυτη παιρνει τιμη τεραστια (τυπου 3215654654544 μετρα)!

Γνωριζει καποιος κατι?

 

Επίσης, κανω επιλυση χωρικου και μου βγαζει μηνυμα "πολυ μεγαλες μετατοπισεις(>1μ) ελεγξτε με το 3DV για μηχανισμους".

Βαζω 3dv και δεν φαινεται να εχει κατι..Yπαρχει τροπος να δω που ειναι οι μετατοπισεις αυτες συναδελφοι?

Τι μπορει να κανω λαθος?:(

Link to comment
Share on other sites

Έλεγξε το μοντέλο σου από τους πίνακες.

Στηρίξεις

Υλικά

Συνδεσμολογία

 

Έλεγχε πάντα τις παραμορφώσεις στο τεύχος

Link to comment
Share on other sites

Μήπως κάνεις κάποιο λάθος με τις μονάδες;

Μπορείς πάντως εύκολα να στείλεις το αρχείο στην lh-Λογισμική και να σου λύσουν την απορία. Δωρεάν είναι!

Link to comment
Share on other sites

Στο 3dv, πήγαινε στις Παραμορφώσεις και βάλε σε "κίνηση" το φορέα.

Δες τις στηρίξεις σου.

 

Για το 3d:

Δες μήπως υπάρχει κάτι στο αρχείο σε πολύ μεγάλες συντεταγμένες (μήπως το αρχείο σου προέρχεται από dxf; ) Πήγαινε στην Επεξεργασία και πάτα "+Όλα από διαφανή" έπειτα με "-Περιοχή" επέλεξε την κάτοψή σου και γενικά ό,τι δε θες να διαγραφεί. Πάτα "Διαγραφή". Τσέκαρε ξανά το 3d.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας.

Θα ήθελα να ρωτήσω αν η συνολική σεισμική τέμνουσα βάσης, είναι εκείνη που τυπώνεται στον έλεγχο 2ας τάξης στα αποτελέσματα επίλυσης, και αν είναι αυτή που αναγράφεται στο επίπεδο 1 του εκάστοτε φορέα.

 

Επίσης υπάρχει κάποιο άλλο σημείο, στο οποίο υπολογίζεται η τέμνουσα βάσης;

post-911-131887218695_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι υποχρεωτικά το επίπεδο 1. Εξαρτάται ποιόν έχεις ορίσεις ως όροφο βάσης.

 

Δε θυμάμαι να υπάρχει σε κάποιο άλλο σημείο ο υπολογισμός της τέμνουσας βάσης αλλά δεν είμαι και σίγουρη.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

 

Σαν όροφο βάσης έχω ορίσει τον 1ο υπέργειο (βάση ισογείου), δηλαδή την υψομετρική στάθμη 0,00 που απ' ότι καταλαβαίνω αντιστοιχεί στο επίπεδο 1 με ύψος 2,50μ.

Επομένως ποιά θα είναι η τέμνουσα βάσης;

Δε θα είναι εκεινη του επιπέδου 1;

Επίσης με προβληματίζει το γεγονός ότι η συνολ. τεμν. του επιπέδου 1 προκύπτει μικρότερη απο αυτή του επιπέδου 2 (όπως φαίνεται στον πίνακα). Είναι λογικό;

 

Μήπως οι τιμές του επιπέδου 1 ισχύουν μόνω θεωρώντας σαν βάση κτιρίου τη βάση του υπογείου; Με το σκεπτικό αυτό και λόγω απλής ισορροπίας η τέμνουσα βάσης θα είναι εκείνη του επιπέδου 2;

 

Επισυνάπτω ένα πρόχειρο σχήμα για να γίνει αντιληπτή η κατάσταση.

 

Πραγματικά έχω μπερδευτεί. Μπορείτε να δευκολύνετε την κατάσταση;

 

ΥΓ1 Έχω ακολουθήσει τις οδηγίες προσομοίωσης υπογείου που δίνει το fespa.

YΓ2 Το υπόγειο είναι μικρότερο και εσωτερικό σε σχέση με την έκταση της υπόλοιπης ανωδομής.

ΥΓ3 Δε βλέπω να προχωράει η διπλωματικη άμα μπλοκάρω σε τέτοια... χεχεχε

post-911-131887218719_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.