Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Fespa - Μοντελοποίηση, ανάλυση, διαστασιολόγηση


skan

Recommended Posts

gmL, έχεις δεσμεύσει την οριζόντια κίνηση των περιμετρικών κόμβων οροφής υπογείου?

 

Ναι.

 

Ακολούθησα τις οδηγίες προσομοίωσης για το fespa που παρέχει η lh

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που με παραξενεύει είναι το ότι έχεις μικρότερο συνολικό βάρος στην στάθμη 1 από ότι στην στάθμη 2. Κάτι δεν με αρέσει...

Link to comment
Share on other sites

Και μένα, αλλά ίσως στο βάρος έπαιζε το ότι το υπόγειο είναι σχεδον το μισό της κάτοψης και να παίρνει τα βάρη κάθε επιπέδου χωριστά, δεν ξέρω...

 

Ωστόσο πέρα από όλα αυτά... λειτούργησα όπως οφείλει να κάνει καθένας που ασχολείται με software και Windows τη σημερον ημέρα... :razz:

 

...Απεγκατέστησα...ξανά εγκατέστησα (το πρόγραμμα)... ξανά "τρέξιμο" το αρχείο... και... κομπλέ!

 

Θαύμα; Μπας και δάκρυσε κανά chipάκι της μητρικής :razz:

 

 

Ευχαριστώ πολύ πάντως για το ενδιαφέρον που δείξατε!

 

Γιώργος.

 

 

-------

edit

Να ρωτήσω και κάτι άλλο, μιας και το ξεπεράσαμε αυτό.

 

Οι στροφές κόμβων που προκύπτουν στα "αποτελέσματα επίλυσης", Χ-στρφή, Υ-στροφή, Ζ-στροφή αναφέρονται σε στροφές στο επίπεδο ή κατά άξονα;

Τι εννοώ... Χ-στροφή σημαίνει στροφή κόμβου γύρω από τον άξονα Χ ή στροφή στο επίπδο ΧΖ (και κατ'επέκταση γύρω από τον Υ);

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας,

γνωριζει κανενας συναδελφος που δουλευει Fespa ,

αν σε μια επιλυση με κανονισμους 54/59 μπορω να δω το Κ.Μ και Κ.Ε.Σ?

Αν οχι, μπορω να το προσδιορισω με καποιον τροπο?

Επισης μπορω με καποιον τυπο να βρω τις ιδιοπεριοδους με το χερι?(αναφερομαι παλι σε επιλυση 54/59)

Και κατι τελευταιο, υπαρχει καποιος τυπος να συσχετισω το ε (σεισμικο συντελεστη)των παλιων κανονισμων με το Rd του εακ??

 

Συγγνωμη για τις απανωτες ερωτησεις μου

Ευχαριστω εκ των προτερων για τη προσοχη σας.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Θα ήθελα να παρατηρήσω τα εξείς όταν επιλέξουμε στην επίλυση οπλισμός πλακών με ίσια σίδερα (ΦΕΣΠΑ)

 

1. Όταν δεν έχουμε πρόβολο δεν βγάζει οπλισμό απόσχισης (1ό σφάλμα).

2. Όταν έχουμε πλάκα με λόγο πλευρών >2 και πρόβολο, βγάζει και οπλισμό απόσχισης και οπλισμό προβόλου χωρίς να κάνει ενοποίηση οπλισμών.

3. Όταν ισχύει το 2 πιο πάνω χρειάζεται οπλισμό απόσχισης? (Νομίζω πως δεν χρειάζεται διότι έχουμε οπλισμό προβόλου ο οποίος καλύπτει και τον οπλισμό απόσχισης.

 

 

To 3 πιο πάνω το έχω παρατηρήσει και στις πλάκες με επιλογή χωρίς ίσια σίδερα ανοιγμάτων πλακών.

 

Συμφωνείτε με τα πιο πάνω σχόλια/διαπιστώσεις? Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Στο 2 προφανώς εννοείς ότι η αμφιέρειστη πλάκα, κάμπτεται κατά χ-χ ενώ ο πρόβολος κατα ψ-ψ. Σε αυτήν την περίπτωση, αν τα σίδερα του προβόλου είναι μεγαλύτερα από το 60% του Α,s τότε δε χρειάζεται να μπει ο οπλισμός απόσχισης.

 

Τώρα για το φέσπα δε μπορώ να σε βοηθήσω.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Μια ερωτηση για το ΦΕΣΠΑ......στο τευχος υπαρχουν πουθενα οι μετατοπισεις των κομβων???? Ή εστω τα μεγιστα για καθε κομβο και απο ποια φορτιση προκυπτουν???? Εχω βρει μονο μεγιστες μετατοπισεις οροφων...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.