Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Fespa - Μοντελοποίηση, ανάλυση, διαστασιολόγηση


skan

Recommended Posts

Σας ευχαριστώ πολύ!και για τον κατατοπισμο του post στο σωστό θέμα και για την άμεση απάντηση. Γνωρίζω ότι για τη σωστή όπλιση τα πεπερασμένα θα ήταν το σωστό όμως δυστυχώς δεν μπορώ να το αγοράσω τώρα και προσπαθώ να το παλέψω έτσι με μηδενική εμπειρία στο θέμα.

Όσον αφορά στις πεδιλοδοκούς, άφησα το default δηλαδή 30/70 περίπου και ποτε δε βγαζει σφάλμα ότι και να βαλω σε αυτο. Το τρελό 1,50 μ το εβαζα για να φυγει η ειδοποιηση "αρνητικη ταση εδαφους" αν και παλι δεν εφυγε.

Κατι διατομες που συζητηθηκαν σε αυτο το θεμα 200/60 για τις πεδιλοδοκους απο τι προεκυψαν??? εμενα γιατι με τα default δε βγαζει προβλημα. Μηπως εμπειρικα (μιλαμε για μηδενικη εμπειρια ομως χαχα) επρεπε να βαλω αλλες διαστασεις για την πεδιλοδοκο?

Ευχαριστω πολυ!!!!

 

 

Γνωρίζω ότι τα συνεχόμενα ποστ ειναι κακο, αλλα δεν αντεχω να μην πω πολλα ευχαριστω στον ToPap γιατι εχω να κοιμηθω τρεις μερες και αυτο που προτεινε δουλεψε και ειμαι πολυ χαρουμενη!! εβαλα 50αρα πλακα γιατι θα εχω και πλακοδοκους οποτε τα υσ θα εδραζονται σε δοκαρια και μου φανηκε οκ.

Edited by terry
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι ότι η λύση του Topap αφορά στην περίπτωση γεν. κοιτόστρωσης χωρίς δοκούς.

Πάντως σε αυτή την περίπτωση θα πρέπει να δοθεί ιδιαίτερη προσοχή στη διάτρηση από τα υποστυλώματα.

Το fespa πάντως σου λύνει το μοντέλο κανονικά και χωρίς θεμελίωση (για να αποφύγεις την εισαγωγή στηρίξεων).

Link to comment
Share on other sites

elenbrok, on 19 Jun 2013 - 20:47, said:

 

Γνωρίζω ότι τα συνεχόμενα ποστ ειναι κακο, αλλα δεν αντεχω να μην πω πολλα ευχαριστω στον ToPap γιατι εχω να κοιμηθω τρεις μερες και αυτο που προτεινε δουλεψε και ειμαι πολυ χαρουμενη!! εβαλα 50αρα πλακα γιατι θα εχω και πλακοδοκους οποτε τα υσ θα εδραζονται σε δοκαρια και μου φανηκε οκ.

Χαίρομαι που βοήθησα elenbrok. Η 500mm πλάκα μου ακούγεται μια χαρά. Να σου πω ότι 600mm κοιτόστρωση έβαζα ακόμα και σε φορείς με πιο πολλά φορτία.

 

Δεν είμαι σίγουρος γιατί έβαλες πλακοδοκούς… Η κοιτόστρωση αρκεί νομίζω, χωρίς καν κρυφό-δοκούς (δηλαδή ενισχυμένες ζώνες μέσα στη κοιτόστρωση). Νομίζω ότι αν βάλεις πλέγμα πάνω-κάτω και στα σημεία των στηρίξεων βάλεις ένα κλωβό, θα είσαι εντάξει. Και αν έχεις βάλει τα σίδερα να αγκυρώνουν στο κάτω μέρος της πλάκας, τότε υποθέτω ότι μπορείς με ασφάλεια να πεις ότι έχεις πάκτωση στα υποστυλώματα σου.

 

 

Athan, on 19 Jun 2013 - 22:09, said:

Πάντως σε αυτή την περίπτωση θα πρέπει να δοθεί ιδιαίτερη προσοχή στη διάτρηση από τα υποστυλώματα.

Υποθέτω ότι πχ με 600mm ή ακόμα και με 500mm πάχος κοιτόστρωσης, δεν παίζει πρόβλημα με διάτρηση. Υποθέτω λέω, δεν έχω λύσει το φορέα για να μπορώ να σου πω με σιγουριά.

 

 

Προς mods: κάτι πήγε στραβά με το VPN client μου και μου βγάζει ότι να'ναι. Ας μου σβήσετε το μήνυμα, σας παρακαλώ.

Διόρθωσα την κωδικοποίηση και το επανέφερα Gousgounis

Edited by Gousgounis
Link to comment
Share on other sites

σχετικά με :

Athan: "Φαντάζομαι ότι η λύση του Topap αφορά στην περίπτωση γεν. κοιτόστρωσης χωρίς δοκούς.

Πάντως σε αυτή την περίπτωση θα πρέπει να δοθεί ιδιαίτερη προσοχή στη διάτρηση από τα υποστυλώματα.

Το fespa πάντως σου λύνει το μοντέλο κανονικά και χωρίς θεμελίωση (για να αποφύγεις την εισαγωγή στηρίξεων)."

 

δηλαδη στους λοιπους κομβους της βασης των υσ δεν ηταν σωστο που εβαλα πακτωση τελικα εφοσον υπαρχουν πλακοδοκοι? (εβαλα πλακοδοκους γιατι ετσι υποδεικνυοταν στο faq της lh, τους πηρα και τηλ.

το μοντελο μου δεν ειχε προβλημα ουτε πριν ουτε μετα την αλλαγη της στηριξης απο οριζοντια σε πληρη πακτωση, το καλο ειναι ομως οτι με την πακτωση μου εφυγε το μην "αρνητικη ταση εδαφους". καταλαβαινω βεβαια οτι τα υσ πατανε σε δοκο και οχι στην πλακα και δεν τα λες και πακτωμενα..

ετσι κ αλλιως το φεσπα εδινε στην πλακα πολυ λιγα σιδερα οπου καταλαβα οτι δεν τη λυνει και απολυτα σωστα οποτε εβαλα πλεγμα πανω κατω μονη μου Φ12/10 και παχος 50εκ, δεν ηξερα τι αλλο να κανω.. και δοκοι 40/80 με hf=0.50 (προφανως).

οποιαδηποτε αλλη προσεγγιση για να μαθαινω για επομενη φορα ευπροσδεκτη..

 

Athan εσυ τι θα εκανες?

 

(ρε παιδια με print screen πιανετε το σχολιο και το βαζετε να φαινεται που απαντατε?)

Link to comment
Share on other sites

Επαναλαμβάνω: Η λύση σου είναι στην ουσία εσχάρα πεδιλοδοκών με κοιτόστρωση. Οπότε σε γενικές γραμμές ακολουθείς την επίλυση του χωρικού για τον οπλισμό τους.

Η άλλη λύση αφορά σε γενική κοιτόστρωση (μυκητοειδή) χωρίς πεδιλοδοκούς. Εκεί έχει περισσότερη σημασία η διάταξη του ραντιέ των οπλισμών και οι κατασκευαστικές λεπτομέρειες που απαιτούνται.

Καλημέρα!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έλεγα ότι όταν φτιάξεις τη θεμελίωσή σου (τον οριστικό ξυλότυπο) καλό είναι να του ρίξει μια ματιά και ένας πιο έμπειρος.

Αν θέλεις μπορείς να τον ανεβάσεις και εδώ να ρίξουμε μία ματιά, διότι είναι το Α και Ω της κατασκευής.

 

Κατά τα άλλα τα παιδιά πολύ σωστά στα λένε.

 

Υ.Γ. Διώροφο με 50-60 εκ πλάκα, αποκλείεται να βγάλει πρόβλημα σε διάτρηση.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

(ρε παιδια με print screen πιανετε το σχολιο και το βαζετε να φαινεται που απαντατε?)

Oχι, με την "Παραθεση".

 

Στο αρχικο ερωτημα σου.

 

Τις δοκους στην μοντελοποιηση του Φεσπα, δεν μπορεις να τις βαλεις με beff = 2μ λχ.

Ειναι σε συναρτηση με τις διαστασεις της πλακας που εχεις. Οτι ισχυει και για το συνεγαζομενο πλατος δοκων στην ανωδομη.

Επισης, αν το h της δοκου ειναι 80, τοτε το hf πρεπει να ειναι -πες- 75 και το d της πλακας επισης.

 

Θεωρω πως αν τα ακολουθησεις αυτα, τα εισαι ok.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Γεια

Να ρωτησω για τον προσανατολισμα των δοκων και συγκεκριμενα που θεωρει οτι ειναι η αρχη και που το τελος της δοκου.

Το προβλημα προκυπτει στους πινακες που θελω να βαλω οπλισμους στα ακρα ή να βαλω πλαστικη αρθρωση οπου γραφει αρχη και τελος μέλους αλλα δεν ξέρω όπως κοιτάω το σχέδιο που ειναι η αρχη και το τελος.

Link to comment
Share on other sites

Αρχη ειναι το πρωτο σημειο εισαγωγης και τελος το δευτερο.

 

Μπορεις να το τσεκαρεις απο τους κομβους αρχης και τελους αν εχεις ανοικτο το προσομοιωμα (το κουμπακι κατω απο την οθονη).

 

Ειναι ενα απο κακα του ΦΕΣΠΑ.

Δυστυχως τα δοκαρια τα εχουν παραμελησει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.