Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Fespa - Μοντελοποίηση, ανάλυση, διαστασιολόγηση


skan

Recommended Posts

Thanks

Na ρωτησω και με την κατευθυνση της οριζοντιας φορτισης? Πχ 0+ε, 90+ε, 270-ε . Να υποθεσω 0 ειναι αν το επιπεδο ειναι ΧΥ, το +Χ, 90 το +Υ , 180 το -Χ, 270 το -Υ

Link to comment
Share on other sites

για 0,6 μετρα κάτω απο την υπόλοιπη θεμελίωση θα σου πρότεινα να μην κάνεις την μοντελοποίηση που προτείνεις.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!


 


 


Και 55cm βάθος πυθμένα είναι αρκετά για να τοποθετηθεί ένας κλασικός ανελκυστήρας.


Με ειδικές δικλείδες ασφάλειας περνάει κανονικότατα πιστοποίηση.


 


------------------------------------------------------------------------


 


Edit :


Αφαιρέθηκαν σύνδεσμοι με διαφημιστικό περιεχόμενο από την δημοσίευση . Υπάρχει αντίστοιχη πληροφόρηση στο προφίλ σας για όσους τυχόν ενδιαφέρονται.


 


Ευχαριστώ . gvarth

Edited by gvarth
Αφαίρεση συνδέσμων με διαφημιστικό περιεχόμενο .
Link to comment
Share on other sites

Οπως λέει ο panos.

Εγώ τα λύνω σε μία στάθμη και φροντίζω να σχεδιάζω και μια τομή για να κατασκευσθεί σωστά.

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφοι όποιος έχει άποψη παρακαλώ..απορίες μοντελοποίησης στο FESPΑ:

 

1) γιατί μου βγάζει τις συνδετήριες πιο ψηλά από όλες τις υπόλοιπες πεδιλοδοκούς (φαίνεται στο 3D); το μόνο υψόμετρο που μπορώ να πειράξω είναι η το ύψος οροφής υπογείου (-2,80) και έχω βάλει και τις δύο με h=0,80

 

2) πως μπορώ να αλλάξω μόνος μου αριθμό και Φ οπλισμού σε δοκάρι π.χ. ή  σε πέδιλο;

 

3) εισάγοντας περιμετρικά τοιχεία υπογείου σύμφωνα με τις FAQ, στο επίπεδο οροφής υπογείου επιλέγεις στα περιμετρικά δοκάρια "τοιχείο υπογείου".οκ. στο επίπεδο θεμελίωσης όμως αν επιλέξεις στα αντίστοιχα στοιχεία "πεδιλοδοκός-τοίχωμα υπογείου" ξανασχηματίζει τοιχεία. και στο σχέδιο θεμελίωσης μου βγάζει οπλισμό τοιχείων και όχι πεδιλοδοκού. άρα; και τελικά που ανήκουν τα τοιχεία για το πρόγραμμα, στη θεμελίωση ή στο υπόγειο? στο 3D τα δείχνει και στα δύο (...)

 

4) τις σκάλες τις περνάμε κεκλιμένες πλάκες ή κανονικές (με σκάλα=ΝΑΙ) στην οροφή της στέψης τους;

 

5)  για πλάκες που βρίσκονται στην οροφή υπογείου και είναι βεράντες (εδράζονται εκτός περιγράμματος υπογείου και άρα πατάν σε μπάζωμα) κάνω κάτι ιδιαίτερο;

 

6) στις πλάκες οροφής τελευταίου ορόφου (δώμα) υπάρχει κάποια ειδική επιλογή ή αλλάζω μόνος μου φορτία;

 

αυτά προς το παρόν και συνεχίζουμε...

Link to comment
Share on other sites

1. Ειναι σχεδιαστικο, Δες στο FAQ πως υπολογιζονται τα υψομετρα.

 

2. Δεν μπορεις.

 

3. Αυτο δεν το εχω δοκιμασει ακομα.

 

4. Προσωπικα δεν βαζω σκαλες, εισαγω μονο τα φορτια τους εκει που πρεπει.

 

5. Τιποτα δεν κανεις, δεν τις βαζεις πουθενα στο μοντελο (μονο στα σχεδια σου).

 

6. Χειροκινητα αλλαξεις τα φορτια.

Edited by terry
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ.

Το 3. είναι και δική μου "φρέσκια" απορία.

Σχετικά με το 5, φρόντιζε γενικά να ορίζεις σωστά τις στηρίξεις στη στάθμη του υπογείου (καπου το έχει στο faq)

Edited by Athan
Link to comment
Share on other sites

σχετικά με το 2 όμως ρε παιδιά είναι πρόβλημα. ούτε το κείμενο δλδ δεν μπορώ ν'αλλάξω; για να φαίνεται τουλάχιστον αυτό που θέλω. π.χ. θέλω να αλλάξω το πέδιλο πυρήνα ανελκυστήρα (από 3 πέδιλα τα κάνω 1) και να κρατήσω το max Φ/απόσταση. ξέρω γω...;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.