Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Fespa - Μοντελοποίηση, ανάλυση, διαστασιολόγηση


skan

Recommended Posts

Αυτο που λες γινεται.

Το σπας σε "γραμμες" και κανεις οτι θελεις.

Σε καθε περιπτωση μπορεις να το εξαγεις και σε dxf.

Link to comment
Share on other sites

π.χ. έχω ένα δοκάρι πρόβολο τωρα σε εξώστη. και μου βγάζει 2Φ12 πάνω και 2Φ12 κάτω. Ωστόσο, μου βγάζει σφάλαμ στην εν λόγω δοκό ζητώντας μου ν'αυξήσω οπλισμό άνω. αν δεν προσθέσω εγώ επιπλέων πως θα ελέγξω με νέα επίλυση αν ο καινούργιος επαρκεί (και τώρα που το σκέφτομαι αν κάνω νέα επίλυση θα μου ξαναβάλει τα δικά του...). Άρα

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως δεν οπλίζει δοκό όταν εντοπισει σφαλμα. Κάνε καλού κακού έναν γρήγορο έλεγχο στο χέρι, αν θες μετά γράφεις τις δικές σου διατομές όπως σου είπε ο τερρυ προσέχωντας να έχεις το ίδιο As.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικα με τις σκαλες απαντησατε παραπανω

 

4. Προσωπικα δεν βαζω σκαλες, εισαγω μονο τα φορτια τους εκει που πρεπει.

 

Δηλαδη? Που ακριβως?

Για πειτε μου σας παρακαλω πως μπαινουν οι σκαλες? Εγω την βαζω σαν διερεστη πλακα με αυξημενα κινητα φορτια. Ειναι λαθος?

Link to comment
Share on other sites

π.χ. έχω ένα δοκάρι πρόβολο τωρα σε εξώστη. και μου βγάζει 2Φ12 πάνω και 2Φ12 κάτω. Ωστόσο, μου βγάζει σφάλαμ στην εν λόγω δοκό ζητώντας μου ν'αυξήσω οπλισμό άνω. αν δεν προσθέσω εγώ επιπλέων πως θα ελέγξω με νέα επίλυση αν ο καινούργιος επαρκεί (και τώρα που το σκέφτομαι αν κάνω νέα επίλυση θα μου ξαναβάλει τα δικά του...). Άρα

 

Ισως δεν εχεις συνδεσει σωστα την πλακα/πλακες με το δοκαρι αυτο.

Μπορεις επισης απο τις ιδιοτητες της δοκου να ορισεις ως ελαχιστο αριθμο ραβδων ανω πχ 4. Ή να αποκλεισεις καποιες διατομες, πχ να σου βαζει απο Φ14 και ανω. 

Μονο ετσι μπορεις να "παιξεις" με τον οπλισμο.

 

 

 

Δηλαδη? Που ακριβως?

Για πειτε μου σας παρακαλω πως μπαινουν οι σκαλες? Εγω την βαζω σαν διερεστη πλακα με αυξημενα κινητα φορτια. Ειναι λαθος?

 

 

 

Που μεταφερει τα φορτια η σκαλα?

Ή σε δοκαρι ή σε ακρο πλακας.

Εκει λοιπον θα τα βαλλεις.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Τελευταίως έχω σταματήσει και εγώ να μοντελοποιώ σκάλες.

Ετσι και αλλιώς πολύ σπάνια ανταποκρίνεται το μοντέλο στη πραγματικότητα!

Η λύση με τα φορτία που προτείνει και ο Terry είναι ΟΚ.

Χρειάζεται όμως να μπαίνουν στους ξυλοτύπους κατάλληλες οδηγίες όπλισης.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Γεια, οταν εχω εμμεση στηριξη δοκων, θα πρεπει στον κομβο στηριξης να κανω καποια αλλαγη πχ να μην τη θεωρηση ως ακαμπτη  αποληξη  ή να τη θεωρησω σε καποιον αξονα ελαστικη άρθρωση ή ΔΕΝ κανω τιποτα απολυτος , την σχεδιαζω βαζοντας εναν κόμβο εκει και οτι βγαλει η επιλυση?

Link to comment
Share on other sites

Εστω οτι εχω σε τυπικο οροφο την κατω σκαλα (ειναι προχειρη κακοσχεδιασμενη....)

 

 

post-2519-0-18110600-1384897551.jpg

 

 

 

Για Πειτε μου, οπως ειπατε παραπνω λετε να μοιρσω το φορτιο της σκαλας στ δοκαρια.

Εσεις σε ποια θα τα μοιραζατε? Σε ποια υποτιθεται οτι στηριζεται?

Λογικα αφου η σκαλα ερχεται απο κατω και ανεβαινει στο επανω οροφο θεωρω οτι στηριζεται Μονο στην Δ8.1 .

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτό αποκλείεται.

Αν και δεν είναι σαφές από το σχέδιο που παραθέτεις, μπορείς να εξετάσεις ανάληψη του φορτίου εν μέρει και από δοκούς κατώτερης στάθμης και τμήματος αυτής και από τις Δ9.1, Δ3.3 (βλ. κατάτμηση δοκού σεαπόσταση)

Link to comment
Share on other sites

To σχεδιο ειναι παλιο του '65 χωρις πολλες λεπτομερεις ,ουτε στο στατικο τευχος. Στον Ξυλοτυπο αντι για την σκαλα οπως την εχω βαλει παραπανω , εχει βάλει  ΠΛΑΚΑ διέρεστη στις Δ8, Δ7 με παχος 14 εκ. και κινητο 350κιλα/τμ + μονιμο 110 κιλα τμ. Η σκαλα ξεκιναει απο το ισογειο και καταληγει στην ταρατσα του 1 οροφου (ισογειο + οροφος το κτιριο) . Την πλακα που εχω αναφερει την βαζει 2 φορες. Μια στον ξυλοτυπο της οροφης του ισογειου και μια στην οροφη του οροφου (ταρατσα).

Μου φαινεται υπερβολικη αυτη η λυση.

Στο fespa το εχω βαλει ΟΠΩΣ στην μελετη δηλαδη με τις δυο πλακες διερεστες. Λογω του μεγαλου φορτιου βγαζει ΑΣΤΟΧΙΑ στις δοκους 7 και 8 λόγω του μικρου οπλισμου 4φ14.(Pushover analysh).

Αυτο που θελω απο εσας ειναι να μου πειτε πως θα πλησιασω της πραγματηκοτητα στην προσωμιωση. Εσεις τι θα κανατε?

Να βαλω σε καποια τμηματα των δοκων προσθετα φορτια?

Να βαλω κεκλιμενη πλακα (μιση πλακα, με πλατος το πλατς της σκαλας 1.20μ περιπου)

Να βαλω μιση πλακα κανονικη  διερεστη?

Τα φορτια χωρις πολλαπλασιαστες μια και ειναι λυμενο με τον παλαιο του 58 ειναι μονιμα+κινητα+Ι.Β πλακας=350+150+14*2.4=1200kg/m2 to οποια θα πρεπει να μπει προσθετο σε καποιες δοκους. Το θεμα ειναι σε ποιες και σε ποσο μηκος?

 

Υ.Γ. Θα με βοηθήσει πολύ η γνωμη σας. Εχω κανει πολυ κόπο να περασω το κτισμα με όλους τους οπλισμους (και στα ακρα) στο προγραμμα και εχω κολλησει σε αυτο το σημειο

Edited by statik
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.