Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Fespa - Μοντελοποίηση, ανάλυση, διαστασιολόγηση


skan

Recommended Posts

Και μια παρατηρηση.Στη θεμελιωση να θεωρεις στηριξεις οχι πακτωσεις.Πακτωσεις μονο οταν θες να υπολογισης το ην του ΕΑΚ (ΕΑΚ 2000 &4.1.4.)

Link to comment
Share on other sites

Στις διαφορές περί εκατοστών μη δίνεις βάση ΕΚΤΟΣ αν σου δημιουργούν εκκεντρότητες στη συναρμογή δοκών - υποστυλωμάτων.

Ειδάλλως επιμένω ότι και στην περίπτωση ανακατανομής παίζουν ρόλο τα σεισμικά εντατικά μεγέθη όπου λαμβάνεται υπόψη επαλληλία ιδιομορφών και δε μοιράζεται ομοιόμορφα η ένταση στα στοιχεία σου

Link to comment
Share on other sites

Άρα θεωρείς ότι είναι μάλλον δικαιολογημένη μία τέτοια μικρή διαφοροποίηση, σωστά? Σε αντίστοιχες πραγματικές κατασκευές αν παρατηρηθεί μια τέτοια διαφορά επιλέγεται η δυσμενέστερη όπλιση? Απλά είναι η πρώτη μου επαφή με επαγγελματικό στατικό πρόγραμμα και μου είναι λίγο δύσκολο να  δεχτώ, με βάση τα όσα έχω διδαχθεί τουλάχιστον, ότι δεν προκύπτουν συμμετρικοί οπλισμοί σε κατασκευή με διπλή συμμετρία. Ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις σου, με βοήθησαν πραγματικά πολύ.  :wink:

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι τελικά στο fespa στα μεταλλικά, δέχεται διαφορετικό μήκος λυγισμού μέλους για τα 2 κύρια είδη λυγισμών,δλδ άλλο για καμπτικό λυγισμό και άλλο για στρεπτοκαμπτικό λυγισμό?

 

Το ραφ πολύ σωστά, όχι μόνο δέχεται 2 διαφορετικά μήκη λυγισμού για καθε τοπικό αξονα, αλλά δέχεται και διαφορετικές δεσμεύσεις για ΣΚΛ σε άνω και κάτω πέλμα! Μπράβο στην ΤΟΛ.

Edited by zenmechanics
Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι το σωστό κανονικά

Και το robot έτσι ακριβώς κάνει

Διάκριση μήκους καμπτικού λυγισμού κατά τον άξονα y κατά τον άξονα z

Διάκριση μήκους ΣΚΛ για το άνω και για το κάτω πέλμα

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Είστε ικανοποιημένοι από την υποστήριξη του fespa? Παρατηρώ ότι τηλεφωνικά λύνουν πολύ απλοϊκές απορίες,και όχι πιο σύνθετες,με αιτιολογία ότι περιμένουν κι άλλοι,ενώ στα mail δεν απαντάνε(παλιότερα απαντούσαν). Έχει άλλος ανάλογη εμπειρία?

Link to comment
Share on other sites

Έχω καιρό να κάνω ερώτηση αλλά παλιά θυμάμαι πως έστελνα μέχρι και το αρχείο και το κοιτούσαν...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Είστε ικανοποιημένοι από την υποστήριξη του fespa? Παρατηρώ ότι τηλεφωνικά λύνουν πολύ απλοϊκές απορίες,και όχι πιο σύνθετες,με αιτιολογία ότι περιμένουν κι άλλοι,ενώ στα mail δεν απαντάνε(παλιότερα απαντούσαν). Έχει άλλος ανάλογη εμπειρία?

 Δεν έχω το πρόγραμμα αλλά η δικαιολογία πως περιμένουν και "άλλοι" είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ για να μην πω άλλη κουβέντα!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.