Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Fespa - Μοντελοποίηση, ανάλυση, διαστασιολόγηση


skan

Recommended Posts

Συνάδελφοι μια βοήθεια σας παρακαλώ.

Εχω ένα φορεά(2οροφο απλό χωρίς υπογειο) και σε ενα σημειο εχω δοκό επί δοκό.

Ολα οκ,με την Πολεοδομία αλλα μου ζητάνε τα εξής:

1.Διαγραμμα ροπών στρεψης

2. Επαύξηση της κάθετης δύναμης στο σημείο δοκού επί δοκού

3. Λεπτομέρεια + υπολογισμό της τέμνουσας εκεί με τις διαστάσεις των δοκών που προκύπτουν.

4. Λεπτομέρεια της κατασκευής εκεί

5. Υπολογισμοί της κάθετης συνιστώσας σεισμού στα 2 δοκάρια...

 

Γενικά,είναι η πρώτη φορά που ασχολούμαι με το πρόγραμμα και δεν μπορώ να τα βρω αυτά...Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει παρακαλώ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι ιδιαίτερος γνώστης του fespa και συγνώμη που επεμβαίνω.

Αλλα αστειευόμενος ' μήπως έχουν προηγούμενα μαζί σου στην πολεοδομία.

Link to comment
Share on other sites

1. Χώρισε τη δοκό σου σε πολλά τμήματα με το εργαλείο "Κατάτμηση σε τμήματα" από τις εντολές της "Δοκός".

Πήγαινε στο τεύχος και στα εντατικά μεγέθη δες την στρεπτική ροπή στη στήλη "Στρέψη Τ [kNm]". Αυτό που σε ενδιαφέρει είναι ο συνδυασμός "ΣΦ1" (τρίτη γραμμή) που είναι ο συνδυασμός 1,35G+1,50Q (συνδυασμός αστοχίας για μόνιμα και κινητά).

Φτιάξε "με το χέρι" το διάγραμμα με τις τιμές που βρήκες για τα διάφορα τμήματα της δοκού.

 

2. Σε ποιο σημείο του ΕΚΩΣ ή ΕΑΚ γίνεται αναφορά για επαύξηση της δύναμης αυτής;

 

3. Από το "3DV" και για τη φόρτιση "Μόνιμα + Κινητά" που είναι ο συνδυασμός "ΣΦ1" μπορείς να δεις για τη στηρίζουσα δοκό το διάγραμμα τεμνουσών ("τέμνουσες 2(Υ)") όπου φαίνεται στο σημείο στήριξης της δευτερεύουσας δοκού το "σκαλοπάτι" που δημιουργείται. Αν προσθέσεις τις δύο τιμές στο "σκαλοπάτι" αυτό θα έχεις τη δύναμη που ασκείται για τον συνδυασμό "ΣΦ1".

 

4. Κάνεις ένα σχέδιο του κόμβου. Προφανώς θέλει να δει τις αγκυρώσεις των ράβδων της δευτερεύουσας δοκού.

Δες στη σελ. 34 §2.7.3 του εγχειριδίου του Ιγνατάκη που θα το βρεις ΕΔΩ.

 

5. Για να λάβεις την κατακόρυφη σεισμική συνιστώσα απ' τις παραμέτρους της εντολής "Κτίριο" θα επιλέξεις την καρτέλα "Φάσμα" και εκεί στην παράμετρο "Κατακόρυφη συνιστώσα σεισμού" θα βάλεις "ΝΑΙ". Δες την §3.1.1.[5] του ΕΑΚ όπου αναφέρει πως η κατακόρυφη συνιστώσα του σεισμού μπορεί να παραλείπεται εκτός εάν έχεις προεντεταμένο ή φυτευτά σε σεισμικές ζώνες ΙΙ και ΙΙΙ. Είσαι στη ζώνη ΙΙ ή ΙΙΙ; Έχεις φυτευτά;

 

Σε ποια πολεοδομία σου τα ζητάνε αυτά;

Ο ελεγκτής θα υπογράψει ότι έλεγξε τις πράξεις στη στατική σου μελέτη και σου ζητάει διαγράμματα ροπών-τεμνουσών;

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστω παρα πολυ Χαρη. Θα τα κανω κι ελπιζω να τα βρω.

Τη μελέτη την πήρα απο άλλο συναδελφο ο οποιος αυτος θα βαλει υπογραφη και θα τα περασει απο την Πολεοδομια Πολυγυρου (χαλκιδικη).Δεν ξερω αν εχει ή οχι προηγουμενα.

Απλα μου μετεφερε το τί του είπαν για να τα κάνω

Link to comment
Share on other sites

Οι έλεγχοι που ζητήθηκαν ,για μένα είναι σωστοί και εν πάσει περίπτωση θα ενισχύσουν ένα ευαίσθητο σημείο όπως είναι η δοκός επί δοκού.Τώρα για πολεοδομία βέβαια, σπάνια ζητάνε τέτοια πράγματα (καλώς ή κακώς!!).Πιστευω συνάδελφε μάλλον καλό θα σου κάνει που ζητάει αυτά ,διότι θα γίνει και ένα σωστό σχέδιο αγκύρωσης κ.τ.λ. Παρεπιπτόντως γνωρίζω κάποιους ελεγκτές απο τον Πολύγυρο και ειδικά για την περίπτωση του ελεγκτή των στατικών (μέχρι προσφάτως ,δεν ξέρω αν άλλαξε κάτι),πρόκειται για εξαιρετικό συνάδελφο, σε όλα τα επίπεδα.

Αυτή βέβαια είναι η προσωπική μου άποψη.

Link to comment
Share on other sites

Όταν μια στατική μελέτη τηρεί τις προδιαγραφές όπως αυτές αναλυτικά περιγράφονται στην εγκύκλιο 98/22.12.1989 θα πρέπει να θεωρείται πλήρης.

 

Το ΠΔ 8/13.7.1993 (ΦΕΚ 795/Δ), άρθρο 5, §2.Β καθορίζει σε τι αναφέρεται ο έλεγχος της στατικής μελέτης. Συγκεκριμένα:

"α) Εάν τα σχέδια της στατικής μελέτης (ξυλότυποι) ανταποκρίνονται στα αντίστοιχα αρχιτεκτονικά και περιλαμβάνουν τα προβλεπόμενα από τις προδιαγραφές στοιχεία και

β) Εάν η τεχνική Έκθεση του έργου που συνοδεύει το τεύχος υπολογισμών είναι πλήρης, σαφής και σύμφωνα με τις προδιαγραφές.

γ) Εάν η μέθοδος που ακολουθήθηκε είναι σύμφωνη με τους Ελληνικούς Κανονισμούς"

 

1) Διαγράμματα ροπών κάμψης/στρέψης, τεμνουσών και αξονικών δυνάμεων, είτε στύλων/τοιχωμάτων, είτε δοκών, δεν έχω δει να απαιτούνται απ τις προδιαγραφές.

2) Σε ποιον κανονισμό και σε ποιο σημείο ζητείται επαύξηση της κάθετης δύναμης στο σημείο δοκού επί δοκού; Ποια είναι η "κάθετη" δύναμη;

3-4) Λεπτομέρεια απαιτείται μόνο εάν έχεις φυτευτό υποστύλωμα (περίπτωση (γ) στην παράγραφο "3. Σχέδια λεπτομερειών"), όχι σε δοκούς επί δοκών.

5) Σε ποιο σημείο του ΕΑΚ γράφει ότι απαιτείται συνυπολογισμός της κατακόρυφης συνιστώσας του σεισμού όταν έχεις απλώς δοκούς επί δοκών και όχι φυτευτά υποστυλώματα;

 

Οι ελεγκτές καλό θα ήταν να περιορίζονται σε ό,τι ορίζει η νομοθεσία. Από εκεί και πέρα κάθε σύσταση στον μελετητή μηχανικό καλοδεχούμενη είναι αλλά θα πρέπει να παραμένει "σύσταση" και όχι "υποχρέωση" αν δεν ζητείται κάτι από την κείμενη νομοθεσία. Πρώτος εγώ θα πω στους συναδέλφους μελετητές να "εκμεταλλευθούν" τις γνώσεις και την πείρα των συναδέλφων μηχανικών ελεγκτών στις πολεοδομίες που πολλές φορές έχουν την διάθεση να τη μοιραστούν με τους υπόλοιπους αλλά και οι ελεγκτές πρέπει να καταλάβουν ότι δεν νομοθετούν, η βουλή νομοθετεί.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να ρωτήσω το εξής. Στο fespa μπορούν να τροποποιηθούν τα άκαμπτα τμήματα ενός μέλους υποστηλώματος? Η διαστασιολόγηση (οπλισμός) γίνεται στην διατομή που τελειώνει το άκαμπτο τμήμα η στην αρχή του μέλους?

Link to comment
Share on other sites

μπορείς να αλλάξεις το μήκος τους από τους πίνακες.

Η διαστασιολόγηση γίνεται μετά το άκαμπτο μέλος ( άκαμπτη απόληξη)

Link to comment
Share on other sites

Ενώ υποτίθεται ότι μπορείς να αλλάξεις το μήκων των άκαμπτων τμημάτων των στύλων μέσα από τους πίνακες όπως σου είπε ο ΑΡΗΣ ΧΑΝΙΑ, δεν έχω καταφέρει να το κάνω.

Είχα δοκιμάσει παλιότερα αλλά το Fespa μηδένιζε ό,τι τιμές έβαζα διαφορετικές του μηδενός. Θα το δοκιμάσω αύριο πάλι στο γραφείο και θα σου πω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.