Jump to content
  • Revit - Μαθήματα BIM
skan

Fespa - Μοντελοποίηση, ανάλυση, διαστασιολόγηση

Recommended Posts

1) Μπορεί κάποιος να μου πει τι αλλαγές πρέπει να κάνω στις παραμέτρους οπλισμού σε δοκούς και υποστυλώματα για να αποδίδει το πρόγραμμα πιο ρεαλιστικά οπλισμούς με τον κανονισμό του 59??? (η του 85)... πως μεταβάλλονται στο πρόγραμμα οι παράμετροι για ελάχιστο κ μέγιστο οπλισμό?? 

1) Μπορεί κάποιος να μου πει τι αλλαγές πρέπει να κάνω στις παραμέτρους οπλισμού σε δοκούς και υποστυλώματα για να αποδίδει το πρόγραμμα πιο ρεαλιστικά οπλισμούς με τον κανονισμό του 59??? (η του 85)... πως μεταβάλλονται στο πρόγραμμα οι παράμετροι για ελάχιστο κ μέγιστο οπλισμό?? 

Για τις μέγιστες - ελάχιστες διατομές των ράβδων γενικότερα: πχ για δοκούς:

Δοκός, Οπλισμός, κλικ στις διαμέτρους των κυρίων οπλισμών και έπειτα διαλέγεις από τον πίνακα πχ Φ10 ΟΧΙ, Φ12 ΟΧΙ, Φ14 ΝΑΙ.. Στην ουσία περιορίζεις ποιες διατομές θα χρησιμοποιήσει το πρόγραμμα. Τα ίδια και για συνδετήρες και πλευρικό οπλισμό. Ακόμα μπορείς να αλλάξεις και τη τιμή του fyk στο Υλικό. Τα ίδια και για στύλους..

Σε μία παλαιά κατασκευή θα πρέπει να ανατρέξεις στη στατική μελέτη, και αν δεν υπάρχει να πάρεις δείγμα οπλισμού και να γίνουν δοκιμές. ΚανΕπε. 

Παλιότερα: S220 (λείος χάλυβας), S400 με τα αντίστοιχα fyk.. 

Συνάδελφοι καλημέρα, θα ήθελα να ρωτήσω την γνώμη σας σχετικά με την μοντελοποίηση του παρακάτω κτίσματος. Είναι διώροφο με υπόγειο διαστάσεων 4,85χ8,85μ, όπου ο όροφος εξέχει από το περίγραμμα του ισογείου, γι΄αυτό και τα δύο πέδιλα.

Στις εικόνες που έχω ανεβάσει έχω περιγράψει ένα φορέα με στοιχεία από Ο/Σ. Ο αρχιτέκτονας τώρα μου ζητά, δύο από το υποστυλώματα, τα  Κ7 και Κ8, να γίνουν μεταλλικά.

Αυτό ο τρόπος μοντελοποίηση όπου ο φορέας είναι όλος από Ο/Σ και δυο υποστυλώματα π.χ. είναι μεταλλικά συνιστάται;;;

Το ερώτημα μου είναι πως θα αντιμετωπιστεί η σύνδεση του μεταλλικού υποστυλώματος π.χ. IPE 180 με την περιμετρικό δοκό έστω 25x50;;; και επιπλέον θα πρέπει να συνδέσω και το μεταλλικό υποστύλωμα με το τοίχωμα του υπογείου, το οποίο έχει περιγραφεί με υποστυλώματα και τοιχία σκυροδέματος.

Κάποια άποψη για το πώς να το αντιμετωπίσω;;; Δεν έχω ξαναλύσει τέτοια περίπτωση με μικτό φορέα τέτοιου τύπου και κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη...

Επιπλέον, θα πρέπει να επιλυθεί όλο με ευρωκώδικες (λόγω των μεταλλικών στοιχείων) ή θα μπορούσε τα μεταλλικα με EC και το σκυρόδεμα με ΕΑΚ-ΕΚΟΣ;; 

apopsi.jpg

isogeio.jpg

Orofos.jpg

ypogeio.jpg

image.png.a5a0ce0b933d1e7c2f10f6bfdc290678.png

Έστω κτίριο με ισόγειο και 2 πλάκες. Παραγωγή ορόφου όπως το συνημμένο αρχείο. Λογικά στον 1ο όροφο δεν υπάρχει διαφραγματική λειτουργία.Στον πίνακα 205.2 έχει αποδοθεί ο ίδιος αριθμός ομάδας δ σε όλους τους κόμβους των υποστυλωμάτων.

1.Το πρόγραμμα κάνει επίλυση με διαφραγματική λειτουργία σε όλους τους ορόφους? Εκτιμώ πως ΝΑΙ.

2.Μπορώ να αλλάξω τον συντελεστή δυσκαμψίας των δοκών Δ1.2, Δ4.1, Δ2.2 ? Οι δοκοί αυτοί δεν λειτουργούν ως πλακοδοκοί ΄άρα έχουν συντελεστή 0.50 και σίγουρα όχι 10000.

3. Έχει νόημα να δώσω άλλη αρίθμηση στην ομάδα δ των Κ2 και Κ4? (ίδιος ή διαφορετικός για τα Κ2 κ΄Κ4, πάντως διαφορετικοί από του ορόφου) και να μου βγάλει το γνωστό μήνυμα "Δεν έχει νόημα ο προσδιορισμός του πλασματικού άξονα. Προτείνεται 1)να διορθώσετε τις ομάδες δ και 2)αν είναι απαραίτητη η χρήση διαφορετικών ομάδων στον ίδιο όροφο να μην υπολογιστεί ο πλασματικός άξονας" για το 2)Θα κάνω επίλυση με στροφικά ζεύγη? Τι σημαίνει στον ίδιο όροφο διαφορετικές ομάδες?

Edited by mateoste

Εάν αλλάξεις τη διατομή των δοκών που δεν έχουν πλάκα από πλακοδοκό σε ορθογωνική, τότε δεν υπολογίζεται συνεργαζόμενο πλάτος και δεν έχεις διαφραγματική λειτουργία.

Το βασικό ερώτημά μου είναι το πρόγραμμα πως δουλεύει όταν δεν υπάρχει διαφραγματική λειτουργία.

3.2.1 Ελευθερίες κίνησης ΕΑΚ

3. Σε κτίρια στα οποία δεν είναι εξασφαλισμένη η παραπάνω διαφραγματική λειτουργία, απαιτείται η εισαγωγή ικανού αριθμού ελευθεριών κίνησης, με κατάλληλη διακριτοποίηση, για την απόδοση της παραμόρφωσης των πλακών μέσα στο επίπεδο τους.

Σ3 Στην περίπτωση αυτή απαιτείται η χρήση κατάλληλων επιφανειακών πεπερασμένων στοιχείων με μεγάλο αριθμό ελευθεριών κίνησης.

Συνάδελφοι καλησπέρα, θέλω μια γνώμη για μια μοντελοποίηση που κάνω στο fespa.

Έχω δυόροφο χωρίς υπόγειο, ορθογωνικής μορφής, διαστάσεων 6,40x7,20, όπου στην μία πλευρά του, θα γίνεται αντιστήριξη του εδάφους ενώ παράλληλα θα υπάρχει φυτευμένο δώματα στην οροφή του κτίσματος.

Για την μοντελοποίηση του τμήματος που θα συγκρατεί το έδαφος (ουσιαστικά θα λειτουργεί σαν τοίχος αντιστήριξης) ποια είναι η σωστή λύση;

Να θεωρήσω ένα τοιχείο μήκους 6,40μ και πάχους 0,30μ ή να ορίσω δύο υποστυλώματα (π.χ. 0.40x0.40) στις άκρες της πλευράς  των 6,40μ και να προσομοίωσω με τοιχείο υπογείου πάχους 0,25μ την δοκό μεταξύ των υποστυλωμάτων;;

Καλημέρα,

α) Πρώτα θα τοποθετούσα τα υποστυλώματα και τις δοκούς μου. Έπειτα θα παρήγαγα τους ορόφους. Εκεί που έχω τοίχωμα στο 0, θα άλλαζα τις παραμέτρους της δοκού σε τοίχωμα υπογείου. Θα παρήγαγα τη θεμελίωση (πχ εσχάρα). Θα επαλήθευα πως το FESPA αυτόματα έχει μετατρέψει τη πεδιλοδοκό κάτω από το τοίχωμα σε πεδιλοδοκός/τοίχωμα υπογείου. Θα τροποποιούσα τα ύψη όπου έπρεπε. 

β) Το τοίχωμα όμως θα ενώνεται με τη δοκό της ανωδομής παράλληλα σε αυτό (εφόσον υπάρχει). Το FESPA όμως δεν μπορεί να ορίσει ταυτόχρονα δοκό-τοίχωμα υπογείου (πχ πάχους 250mm) και δοκό-γενικό μέλος (πχ 350mm) γιατί θα βρίσκονται στο ίδιο σημείο.  

Βάση του manual, οι δοκοί που περνάνε μέσα από τα τοιχώματα είναι δεσμικές, δηλαδή έχουν πολύ μεγάλη καμπτική και στρεπτική ροπή αδράνειας και χρησιμεύουν για την ακριβή προσομοίωση της σύνδεσης τοιχωμάτων ανωδομής με τις δοκούς - δεν διαστασιολογούνται. "Λογικά" η διαδικασία που ανέφερα παραπάνω είναι παρόμοια με την τοποθέτηση τοιχώματος και δεσμικής δοκού που να περνάει μέσα απ' το τοίχωμα. Όμως αυτή η δοκός θα μπορεί να έχει διαφορετικό πάχος και να επαληθευτεί η ύπαρξή της στο 3D μοντέλο. (δες το 3D μοντέλο με τα τοιχώματα στο μήνυμα παραπάνω) 

Επομένως, καλό θα ήταν να τοποθετήσεις ξεχωριστά το επιπλέον ίδιο βάρος της δοκού επάνω απ' το τοίχωμα αν δεν βάλεις δεσμική δοκό-γενικό μέλος. 

Τέλος, δες στο manual του FESPA (pdf) cl. 4.1.2.4 που περιγράφει τα τοιχώματα υπογείου. 

Αφού πέρασα λίγη ώρα με ένα demo που έχω, κατάλαβα πως είναι πολύ καλύτερα τώρα που χρησιμοποιώ άλλο λογισμικό και στήνω το μοντέλο μου από το 0 και έχω τον απόλυτο έλεγχο στο τι κάνω και κυρίως βλέπω όλα τα μέλη. Επίσης, στο FESPA είναι δύσκολο να διαβαστούν τα διαγράμματα και το 3D μοντέλο καλό θα ήταν να γίνει πιο εύχρηστο... 

Ελπίζω να βοήθησα. 

Edited by Earl
  • Like 1

Καλημέρα, με βοήθησες πολύ συνάδελφε, σε ευχαριστώ πολύ!

Θα χρησιμοποιούσα υποστυλώματα στις άκρες και δοκό/τοίχωμα υπογείου μεταξύ τους και θα έβαζα οριζόντια ομοιόμορφη φόρτιση σε αυτό (αφού για να βάλεις τριγωνική πρέπει να σπάσεις τους στύλους και το τοιχείο σε τμήματα καθ'ύψος)....