Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ενεργητική πυρασφάλεια σε χώρο συνάθροισης κοινού


iliekater

Recommended Posts

Ποιός την ζήτησε; η δ/νση Μεταφορών; αν είναι αυτή δεν θέλει μελέτη πυρασφάλειας αλλά πιστοποιητικό πυρασφάλειας για τον χώρο του συνεργείου

Link to comment
Share on other sites

Εννοούν πιστοποιητικό πυρασφάλειας. Επομένως, αν είναι <2/89 δεν απαιτείται παθητική΄, αλλά μόνο ενεργητική. Αν είναι >2/89 θέλουν ενεργητική και αντίγραφο της παθητικής επικυρωμένο από την Πολεοδομία.

Link to comment
Share on other sites

Εννοούν πιστοποιητικό πυρασφάλειας. Επομένως, αν είναι <2/89 δεν απαιτείται παθητική΄, αλλά μόνο ενεργητική. Αν είναι >2/89 θέλουν ενεργητική και αντίγραφο της παθητικής επικυρωμένο από την Πολεοδομία.

 

Η αδεια της οικοδομης ειναι το 2004.

Η πυροσβεστικη μου ζητησε και ενεργητικη και παθητικη πυρασφαλεια.

Υπαρχει καπου μια προτυπη μελετη και για τα 2;Καπου να μπορεσω να προχωρησω;

Ευχαριστω εκ των προτερων...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το εντυπο Εκθεσης-Επιθεωρησης υπαρχει καπου?

 

Κανονικα το συντασει ο πυροσβεστης, αλλα για να προχωραει η υποθεση κοιταζω μηπως το βρω καπου να το συμπληρωσω με τα υπολοιπα.

 

Στη σελιδα της ΠΥ δεν το εχει απο οτι ειδα.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι κάπου είχα συντάξει μία παλιά. Θα προσπαθήσω να το βρω και να το βάλω στα downloads. Πάντως αυτό που θυμάμαι σίγουρα είναι ότι είναι ακριβώς ίδιο με το έντυπο της 3/81. Αλλάζουν μόνο τα αρχικά όπου μπαίνουν τα σχετικά της πυροσβεστικής, (όνομα αξιωματικού διαταγή κλπ).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Να ρωτησω κατι. Σε μικρο χωρο συναθροισης κοινου, δηλ <50 ατομα (για τον οποιο συνταχθηκε Ε.Ε) με μια μονο εξοδο διαφυγης απαγορευεται αυτη να ανοιγει προς τα μεσα, να ειναι περιστροφικη ή συρομενη?

Ισχυει το παραπανω απαρεγκλιτα οπως αναφερεται πχ στην Πυρ.διαταξη 3 ??

Εχει γινει δεκτη σε υποθεση σας πορτα οπως οι παραπανω?

 

Αν η πορτα υπαρχει ηδη τι μπορει να γινει?

 

Στη Εγκ. Δγή ΑΠΣ 7600/700 Φ.51/1/6-7-1960 αναφερεται γενικα στο θεμα, το παραπανω εντυπο δεν υπαρχει στη σελιδα της ΠΥ.

Link to comment
Share on other sites

Yπάρχει η διαδικασία παρεκλίσεων, μεσω της οποίας σε περίπτώσεις όπως η παραπάνω εξετάζονται από την πυροσβεστική και δίνεται ή όχι το πιστοποιητικό. Σε ανάλογη περίπτωση μου (θύρα μικρότερη του 1,10) μου δώσανε πιστοποιητικό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.