Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Τρόπος ακύρωσης Ο.Α. σε ισχύ


Recommended Posts

Πριν 1 χρονο εβγαλα αδεια 2οροφου κατοικιας με υπογειο και την επομενη βδομαδα αναθεωρησα για ακυρωση υπογειου και εντελως αλλη αρχιτεκτονικη-στατικη-Η/Μ λυση. Αρα ολα γινονται!

Link to comment
Share on other sites

Ουτε καν ειχε παει ο νους μου πως υπαρχει ακυρωση ΟΑ! Σε συνενοηση με πελατη και πολεοδομια εγινε αλλαγη των παντων. Μεχρι και ΕΠΑΕ ξαναπερασε αποτι θυμαμαι. Η ΟΑ ειχε βγει με τον παλιο τροπο οριακα και η αναθεωρηση με τον νεο 4030/11

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που θα γίνει είναι "ανάκληση" (όχι ακύρωση), κατόπιν αίτησης του ιδιοκτήτη.

 

Χωρίς να το έχω εφαρμόσει όπως ο ΚΑΝΑ, αλλά λογικά:

Δεν νομίζω να θέλει αυτοψία. Οι περιπτώσεις που η ΥΔΟΜ κάνει αυτοψία είναι συγκεκριμένες (πχ για παράταση ισχύος)

Από τις κρατήσεις μπορούν ίσως να επιστραφούν αυτές που έχουν σχέση με την επίβλεψη. Οχι με την μελέτη

Link to comment
Share on other sites

anton64

η αυτοψία Υ.ΔΟΜ είναι απαραίτητη (κάπου αναφέρεται σε κάποια παλιά εγκύκλιο)

γιατί αλλιώς θα μπορούσες να κτήσεις τμήμα ή το όλο και να "ακυρώσεις" την άδεια για να πάρεις ρεύμα με κάποιο δόλιο τρόπο

Στην ανάκληση δεν παίρνεις τίποτα πίσω -ούτε καν κρατήσεις ιδιοκτήτη (ως τιμωρία δόλιας έκδοσης διοικητικής πράξης)

Όσο για την αμοιβή  επίβλεψης (εφόσον την έχεις εισπράξει προκαταβολικά ) 

φυσικά και μπορείς να επιστρέψεις ένα ποσοστό  της (για λόγους συνειδήσεως)
 

Link to comment
Share on other sites

αγαπητέ ΚΑΝΑ

Για την αυτοψία ούτως ή άλλως δεν είμαι σίγουρος. Αλλά και να μην γίνει (και έχει κτιστεί οίκημα) δεν έγινε και τίποτα - σε αυτή την περίπτωση το κτίσμα θα είναι αυθαίρετο. Ουτε έχει σημασία αν έχει ρευματοδοτηθεί - σου θυμίζω ότι θεωρητικά όταν κάποιο κτίσμα κρίνεται οριστικά αυθαίρετο, θα πρέπει να ειδοποιείται η ΔΕΗ να κόψει το ρεύμα (αν η ρευματοδότηση έγινε χωρίς αυτοψία της ΥΔΟΜ).

Διοικητικά η "ακύρωση" διοικητικής πράξης γίνεται μόνο κατόπιν προσφυγής σε ανώτερο ιεραρχικά όργανο (άρθρο 24 παρ. 1 ΚΔΔιας) ή σε ειδικό όργανο (άρθρο 25 παρ. 1 ΚΔΔιας). Ειδικά γιά τις Αδειες Δόμησης μόνο το ΣΥΠΟΘΑ ακυρώνει - όχι η ΥΔΟΜ. Οταν κάποια αρχή όπως η ΥΔΟΜ εκδώσει διοικητική πράξη και θελήσει να την "πάρει πίσω", διαδικαστικά γίνεται "ανάκληση" (άρθρο 21 ΚΔΔιας).

Επίσης: Δεν χρειάζεται να αιτιολογήσεις τους λόγους που ζητάς την ανάκληση, οπότε δεν τίθεται θέμα να υπάρξει εξέταση αν κινείσαι δόλια ή όχι.

Edited by anton64
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι.

 

Έχω μία άδεια του 12/2007. Κανονικά είχε λήξει αλλά με την παράταση που έδωσε στις άδειες που βρίσκονταν σε ισχύ 1.3.2011 ο 4067 πήρε παράταση μέχρι 12/2014. Σημειωτέον ότι δεν έχει υλοποιηθεί τίποτα.

Οι ιδιοκτήτες έρχονται τώρα και ζητούν αλλαγή όλων των μελετών (εξολοκλήρου νέα αρχιτεκτονικά...).

Δεδομένου ότι η άδεια ισχύει μέχρι τέλος του 2014, με συμφέρει να πάω με αναθεώρηση; Για την κατάργησή της από την αρμόδια Πολεοδομία μου είπαν ότι θέλουν "Έγκριση-Άδεια Αναθεώρησης για κατάργηση".........και ότι μπορώ να το κάνω μόνο προς τη λήξη της. Ισχύει κάτι τέτοιο;

Τις απόψεις σας.........

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Θα κάνεις αναθεώρηση κι θα αναφέρεις τι αναθεωρείται.δηλ η αρχιτεκτονική μελέτη, το τοπογραφικό.... Οτι αλλάζει.Απλώς θα πάει με τις ημερομηνίες λήξεις της πρώτης αδειας.

Link to comment
Share on other sites

Μανώλη

επικρατεί χάος.. ανά Υ.ΔΟΜ

Στη δική μας Υ.ΔΟΜ

ζητάνε νέα Τ.Δ και Δ.Δ

Μόνο τα έντυπα-στελέχη δηλ μένουν τα παλιά

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.