Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Άδεια για εκσκαφή αγροτεμαχίου-ισοπέδωση


Recommended Posts

Αναγνώσεις φίλε μου υπάρχουν πολλές όπως και οι διάφορες ερμηνείες που δίδονται κατά καιρούς στους χρησμούς του ΝΟΚ.

 

Το πρόβλημα είναι ότι με αυτό το εργαλείο του ΝΟΚ πρέπει να δουλέψεις και να είσαι παραγωγικός για να βγάζεις το ψωμί σου.

 

Αν είναι να χάνεις 7 μέρες για να βγάλεις άκρη στο ερώτημα αν θεωρείται η εκσκαφή κατασκευή για δόμηση κι άλλες 7 νύχτες το ίδιο για την επίχωση,.....(άς' το να πάει)

 

Τι να πω?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 33
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Nαι αλλά συνάδελφε κάθε περίπτωση δεν είναι ίδια!

 

Εγώ δηλαδή απο τη γενική αυτή εκσκαφή μπορώ να επωφεληθώ με άλλους τρόπους, γι'αυτό και το ψάχνω.

 

Οπως σωστά ειπώθηκε αυτή η λεπτομέρεια είναι που κάνει τη διαφορά. "...με σκοπό τη δόμηση". Τώρα το πως ερμηνεύεται ;;;

 

Δηλαδή υποθέτω οτι εγώ στέλνω αύριο την ερπύστρια μου και κατεβάζει το γεωτεμάχιο. Μου κάνει κάποιος καταγγελία στην αστυνομία.

Ποιός θα εμφανιστεί; η Πολεδομία; ώς τι;

Η Δ/νση πολιτικής Γής;

 

Απλώς σκέφθηκα ότι κάνω να το κάνω με άδεια (αν γίνεται) αλλά ερμηνεύοντας (κατά το δοκούν;;;) περιπλέκεται το πράγμα.

 

Και για να μιλήσουμε πρακτικά...έχω δεί δεκάδες γεωτεμάχια παρόμοιας μορφολογικής κατάστασης να ισοπεδώνονται προς οικοπεδοποίηση. Το θέμα είναι πως έγινε αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου με παρερμήνευσες.

Καλά κάνεις και το ψάχνεις το θέμα σου και ο εγώ πολλές φορές το ίδιο κάνω κι έγινε το μάτι μου γαρίδα!   :shock:

 

Οι 7 μέρες κλπ... που έλεγα, δεν απευθυνόταν σε εσένα προσωπικά αλλά στην όλη σκατ@κατάσταση που βιώνουμε οι μηχανικοί χρόνια τώρα.

Χρησιμοποιούμε σαν εργαλεία στη δουλειά μας ασαφή κείμενα νομοθεσίας που γράφτηκαν από βολεμένους υπαλλήλους με σκοπο να μην είναι κατανοητά και εφαρμόσιμα.

Δεν γράφτηκαν με σκοπό να βοηθήσουν να γίνει κάτι, ..... να παραχθεί δηλαδή ένα αποτέλεσμα, ...κάποιο έργο,  αλλά πως να μην γίνει τίποτα, πως να σε μπερδέψουν με διάφορες δυσνόητες μαλακ#ες

Link to comment
Share on other sites

Πρός Θεού συνάδελφε, δε παρεξηγήθηκα, ούτε παρεξήγησα τα λεγόμενα σου.

 

Οπως τα λές έχουν τα πράγματα. Οταν Χ άτομα εδώ έχουμε...Χ γνώμες, φαντάσου τι γίνεται έξω.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Θέλω να κάνω αναθεώρηση αδείας, σε εκτός σχεδίου αγροτεμάχιο, ως προς την θέση του κτιρίου και πρέπει να περάσει από Αρχ.συμβουλιο - ΕΠΑΕ.

Μου ζητιάνε "Διάγραμμα Διαμόρφωσης Περιβάλλοντος" το όποιο πρώτη φορά το ακούω για άδεια δόμησης. Μου ζητησε να δειξω δεντρα και οτι υπαρχει σε ακτινα 200μ απο το αγροτεμαχιο!!!!!

Δεν ξέρω τι ακριβώς είναι αυτό το διάγραμμα και που το ορίζει ο νομός ότι υπάρχει απαίτηση γιατί!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Αντε ..να το ξαναπιάσουμε το θέμα απ' την αρχή!

 

Κάποιος  θέλει να ισοπεδώσει αγροτεμάχιο ...νόμιμα

διαβάζοντας τον ΝΟΚ αρχικά απευθύνθηκα  στη Δ/νση Γεωργίας

η οποία μου είπε "δεν είμαστε εμείς οι αρμόδιοι αλλά μάλλον η Δ/νση Περιβάλλοντος 

 

Απευθυνόμενος και εκεί εξ αρχής μου είπανε "ότι πρώτη φορά μας ζητά κάποιος κάτι τέτοιο"

Τους διάβασα τα παραπάνω προβλεπόμενα του ΝΟΚ

και συμφωνήσαμε να υποβάλλω

1. ένα τ.δ σε ΕΓΣΑ με υψόμετρα και ένδειξη των περιοχών εκσκαφής και επίχωσης και

2. μια τεχνική έκθεση με περιγραφή των εργασιών της σκοπιμότητας τυχόν πλεονασμάτων υλικών

ή χρήσης δανειοθαλάμων κτλ

Μετά την υποβολή στην Δ/νση Περ/ντος του παλιού Νομού

και επειδή πρώτη φορά ζητούνταν τέτοια άδεια η υπόθεση έφτασε στην Περιφερειακή Δ/νση Περ/ντος

 

Σε επικοινωνία που είχα μέχρι στιγμής δεν ξέρουν πως να ενεργήσουν

 

Εξέδωσε κάποιος παρόμοια άδεια ισοπέδωσης για να μας πει πως την εξέδωσε? 

 

ΝΟΚ άρθρο 2  παρ 23
Εκσκαφή, Επίχωση ή Επίστρωση είναι οι κατασκευές διαμόρφωσης του εδάφους για δόμηση σε οικόπεδο ή γήπεδο.
Εργασίες εκσκαφής, επίχωσης ή επίστρωσης που εκτελούνται για άλλο σκοπό εγκρίνονται από την εκάστοτε αρμόδια αρχή.

ΝΟΚ άρθρο 2  παρ 54
54. Οριστική στάθμη εδάφους οικοπέδου ή γηπέδου είναι η στάθμη του εδάφους, όπως αυτή διαμορφώνεται τελικά με εκσκαφή, επίχωση ή επίστρωση, ύστερα από έκδοση άδειας δόμησης.

ΝΟΚ άρθρο 4 παρ 1β
β.  Εκσκαφές ή επιχώσεις μεγαλύτερες του συν/πλην 0,80 μέτρα καθώς και επιστρώσεις, διαμορφώσεις οικοπέδων και γηπέδων με σκοπό τη δόμηση

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

kane

τελικά πως έβγαλες αν έβγαλες άδεια ισοπέδωσης αγροτεμαχίου??

 

Εμένα η Υπηρεσία Περιβάλλοντος σχεδόν μου την αρνείται! 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.