Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Τρόπος υπολογισμού αμοιβών για έκδοση οικοδομικών αδειών.


Didonis

Recommended Posts

Αν βρεις φόρουμ δικηγόρων, συμβολαιογράφων, γιατρών που να υπάρχουν χιλιάδες ερωτήματα πόσο έκπτωση να κάνω σ αυτό ή θα φανεί πολλά στον πελάτη μου το άλλο και θα πάει αλλού τότε ενημέρωσε και εμάς.

Επίσης αν βρεις έστω και μια ιστοσελίδα δικηγορικού γραφείου που να γράφει τιμές και εκπτώσεις τιμών λες και είναι ο Κωτσόβολος που κάνει προσφορές σε πλυντήρια.

(Νομίζω πως θα φάει διαγραφή από τον σύλλογο του αν το κάνει)

 

Εγώ δεν το έχω βρει ακόμα.

 

Ποια η διαφορά τότε μεταξύ μηχανικών και δικηγόρων και σ' εμας εμφανίζεται αυτός ο εξευτιλισμός στις αμοιβές μας ενω σ' αυτους όχι? Φαντάζομαι και στο κλάδο τους υπάρχει κρίση

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 36
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Συνάδελφε δεν χρειάζεται να παραθέτεις ολόκληρο το κείμενο που απαντάς.

Και το ερώτημα που θέτεις είναι άλλο θέμα από μόνο του και όχι του συγκεκριμένου, οπότε μη συζητάμε τα πάντα στα πάντα, θα χάσουμε το νήμα. (είναι που είναι χαμένο δηλαδή)

 

{Παρ αυτά δεν νομίζω πως όλοι οι μηχανικοί ξευτελίζουν τις αμοιβές τους, απλά όσοι το κάνουν έχουν το βουητό με το μέρος τους διότι το διατυμπανίζουν δεξιά και αριστερά μπας και…}

Link to comment
Share on other sites

Είμαι ένας από τους συντάκτες της επιστολής........ 

Η ανακοίνωση - επιστολή του τμήματος Αττικής του ΣΑΔΑΣ, προς τον πρόεδρο του ΤΕΕ, προφανώς έχει σκοπό να υπενθυμίσει την νομιμότητα και όχι να υποδείξει νέο νόμο. Αυτά που γράφει η ανακοίνωση ,αυτά ισχύουν και με αυτά τα δεδομένα αποφασίζουν τα δικαστήρια, δεν είναι αυτά που θα... θέλαμε . Μόνος στόχος είναι να προφυλάξει τους συναδέλφους.

Θεωρώ,  οτι όταν 3 συνάδελφοι δεν μπορούν να κλείσουν τα βιβλία τους για να συνταξιοδοτηθούν επειδή ο έφορος ζητά τον ΦΠΑ μεταξύ νομίμου και συμφωνηθείσας, όταν έφορος δεν δέχεται συμφωνηθείσα μικρότερη της ελαχίστης.!!!, όταν  ιδιοκτήτης κατηγορεί τον μηχανικό επειδή το κόστος ξεπέρασε τα 45Ε/μ2  (100μ2 σπίτι:4500Ε! το έγραψε στην σύμβαση) , όταν, όταν, ... έχουμε την υποχρέωση να ζητήσουμε στο ΤΕΕ να ξεκαθαρίσει όσο μπορεί  τα πράγματα. Το έχουμε ζητήσει από την αρχή τώρα απλά το δημοσιοποιούμε.

Είναι γεγονός ότι μηχανικοί είμαστε μια επαγγελματική ομάδα, που δουλεύει πολύ και με αυταπάρνηση και δυστυχώς δεν έχουμε αφιερώσει ένα στοιχειώδη χρόνο να μάθουμε τις υποχρεώσεις και τα δικαιώματά μας με αποτέλεσμα να είμαστε έρμαιο των δικηγόρων και των δικαστικών αποφάσεων. Έχουμε δημιουργήσει ένα νομικό κώδικα στο μυαλό μας (σωστό)  που δεν τον έχουμε θεσμοθετήσει.

Μερικές αλήθειες....

Πράγματι ηαπόφαση Βορίδη του 2012 απαιτεί 3 προϋπολογισμούς!

Ο συμβατικός προϋπολογισμός με ΕΤΑ προβλέπεται πλέον και επιβάλεται από τον Ν3919 με υπουργική απόφαση (Βορίδη) ή αναλυτικό.

Πράγματι δεν υπάρχει ελάχιστη αμοιβή

Η συμφωνούμενη αμοιβή είναι ελεύθερη

Οι κτατήσεις ΕΤΑΑ κλπ έχουν ελάχιστο κάτω όριο

Οι υπηρεσίες μηχανικού ήταν εξακολουθούν να είναι διατιμημένες σύμφωνα με το ΠΔ 696/74, Η διατίμηση αυτή είναι η νόμιμη αμοιβή και έχει άμεση σχέση με τις προδιαγραφές που υποχρεούσαι να τηρήσεις ανεξάρτητα συμφωνίας αμοιβής.

Το επεγγελματικό μας δικαίωμα το διασφαλίζει  μόνο το ΠΔ696/74, αν καταργηθεί που πολλοί το θέλουν ,μένουμε χωρίς αντικείμενο.!

Η επίκλιση του 179 του ΑΚ είναι ένα μέσο πίεσης για την προστασία από τους εργοδοτικούς εκβιασμούς ή τους αεριτζήδες - φοροφυγάδες συναδέλφους που δεν σέβονται στοιχειωδώς τους κανόνες επαγγελματικής δεοντολογίας. Φυσικά δεν παραχωρούμε το δικαίωμα στο ΤΕΕ, ζητάμε από το ΤΕΕ να μας προστατέψει

Στο τμήμα Αττικής δυστυχώς δεν αποφασίζουμε νέους νόμους προσπαθούμε να βρούμε μια λογική να καταλάβουμε την νομοθύελλα που έχει έρθει, ζητάμε την βοήθεια όλων σας, προσπαθούμε να βρούμε συμμάχους για να τους διορθώσουμε.

Μην μας πυροβολείτε.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

 

Θεωρώ, οτι όταν 3 συνάδελφοι δεν μπορούν να κλείσουν τα βιβλία τους για να συνταξιοδοτηθούν επειδή ο έφορος ζητά τον ΦΠΑ μεταξύ νομίμου και συμφωνηθείσας, όταν έφορος δεν δέχεται συμφωνηθείσα μικρότερη της ελαχίστης.!!!,

 

 

 

Δεν το αμφισβητω, αλλα λογω του οτι ειναι εκτος νομοθεσιας η απαιτηση αυτη, θα ηθελα περισσοτερες λεπτομερειες.

Link to comment
Share on other sites

   Εμένα μου φαίνεται περίεργο από τη στιγμή που υπάρχει νόμος.

Υπήρχε μεγάλη έκπτωση ;

Aν και δεν υπάρχει όριο.

 

  Αυτά δε θα υπήρχαν αν τότε που υπήρχαν οι ελάχιστες , ο μηχανικός απλά συμπλήρωνε π.χ. τα εμβαδά και ο πελάτης πήγαινε απευθείας στο ΤΕΕ να πληρώσει το οποίο θα υπολόγιζε και το ύψος της αμοιβής και θα πλήρωνε και τις αντίστοιχες κρατήσεις.

  Έτσι θα γλιτώναμε χρόνο από στησίματα στην ουρά τραπεζών και δε θα υπήρχε το πανηγύρι των εκπτώσεων.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το αμφισβητω, αλλα λογω του οτι ειναι εκτος νομοθεσιας η απαιτηση αυτη, θα ηθελα περισσοτερες λεπτομερειες.

Εγω το αμφισβητω!

Μου ακουγεται τρολλια! 

Sorry για τον χαρακτηρισμο φιλε gm1! Σιγουρα σε παραπλανησε οποιος στο μετεφερε.

Πρεπει ομως να φωναξω την αντιτρολλοκρατικη να σε μαζεψει!  :mrgreen:  :mrgreen:  :mrgreen:

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να σημειώσω ότι ο 696/74 καθόριζε τη "ελάχιστη" νόμμη αμοιβή και όχι απλά την νόμιμη.

Η πιάτσα την θεωρούσε, αντιθέτως, "μέγιστη"

 

Βέβαια, ακρότητες του τύπου 5000λ (ειδικά για κάτι τοπογραφικά των 200-400τμ) καλό ήταν που αναιρέθηκαν

 

Πιστεύω ότι ο καθένας μπορεί να αποτιμά την δουλειά του και να θεωρεί ότι αξίζει λιγότερο ή περισσότερο από του "ανταγωνιστή" για τον α. ή β. λόγο και δεν θα δεχόμουν να μου καθορίζει το ΤΕΕ ή το ΥΠΕΚΑ πόσο θα πληρωθώ αφού δεν είμαι υπάλληλός τους (έτσι θέλω να πιστεύω). Απ' την άλλη όμως ο αθέμιτος ανταγωνισμός δεν είναι στοιχείο υγείας ούτε για την "ελεύθερη" οικονομία και καλό ήταν που υπήρχε μια λογική "διατίμησης".

Ακόμα και οι (τι)τάνες έχουν στα πλαίσια υγιούς ανταγωνισμού (ή είχαν μέχρι ν' αρχίσει το πεζοδρόμιο στη Σωκράτους)

Αλλά κι εμείς (τι)τάνες του συστήματος έχουμε γίνει....

 

----

ΥΓ γηράσκω αεί διδασκόμενος SIRADRAB

Edited by imhotep
Link to comment
Share on other sites

....

Πρεπει ομως να φωναξω την αντιτρολλοκρατικη να σε μαζεψει!  :mrgreen:  :mrgreen:  :mrgreen:

Κατ αρχήν συνάδελφε σεβόμαστε τον συνομιλητή μας σε κάθε περίπτωση και πριν φωνάξεις άλλους για να μαζέψεις φρόντισε να μαζέψεις ο ίδιος τον λόγο σου.

 


 

Πέρα απ αυτό.

Όπως είχα πει θα ζητούσα από τον ΣΑΔΑΣ Τμήμα Αττικής να μας διευκρινίσουν και οι υπεύθυνοι το περιεχόμενο της επιστολής τους.

Πράγματι ο συνάδελφος Αρχιτέκτονας Γιώργος (gm1) μας έγραψε συνοπτικά μερικά πράγματα.

 

Ενημερωτικά όπως γνωρίζω δεν το κατέχει το άθλημα του φόρουμινκ οπότε έψαχνε τα κουμπιά για να απαντήσει.

 

Θα προσπαθήσω λίγο να μεταφέρω μερικά πράγματα ακόμα.

Τα παραδείγματα που αναφέρει με τους 3 συνάδελφους που τους δημιουργούν τα προβλήματα που αναφέρει, δεν είναι υποθετικά σενάρια.

Είναι συγκεκριμένα άτομα τα οποία προσέφυγαν στον σύλλογο μας για να έχουν κάποια βοήθεια.

Οπότε είναι και οι εμπειρίες που έρχονται από τις εφορείες συγκεκριμένα και όχι υποθέσεις.

 

Ούτε εγώ τα γνωρίζω τα φορολογικά σε βάθος και αν μπορέσουμε να διατυπώσουμε και μια ομάδα ερωτημάτων αν υπαρχει πρόβλημα μπορούμε να ζητήσουμε να μας ενημερώσουν με ότι περισσότερο έχουν μεχρι στιγμής.

 

Ένα από τα πιο σωστά που είπε ο συνάδελφος είναι αυτό.

.....

Είναι γεγονός ότι μηχανικοί είμαστε μια επαγγελματική ομάδα, που δουλεύει πολύ και με αυταπάρνηση και δυστυχώς δεν έχουμε αφιερώσει ένα στοιχειώδη χρόνο να μάθουμε τις υποχρεώσεις και τα δικαιώματά μας με αποτέλεσμα να είμαστε έρμαιο των δικηγόρων και των δικαστικών αποφάσεων. Έχουμε δημιουργήσει ένα νομικό κώδικα στο μυαλό μας (σωστό)  που δεν τον έχουμε θεσμοθετήσει.

 

 


Υ.Γ.

Καλό είναι και οι συνάδελφοι άλλων ειδικοτήτων όταν έχουμε ανακοινώσεις από τους συλλόγους μας, οσο μπορούμε να ζητούμε να έχουν και οι ίδιοι το θάρρος να γράψουν και από μόνοι τους κάποιες διευκρινίσεις.

Edited by Didonis
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

 

 

-          Την απώλεια εσόδων από το ΤΕΕ

 

-          Η εσφαλμένη συμπλήρωση των εντύπων της αδείας δόμησης, ως προς τον προϋπολογισμό και την νόμιμη αμοιβή, με κίνδυνο ακυρότητας των αδειών δόμησης.

 

 

 

 

Εκτός από τα δυο παραπάνω σημεία που δεν ισχύουν (καθώς το ΤΕΕ δεν έχει πλέον έσοδα από τις άδειες δόμησης και δεν προβλέπεται πια η αναγραφή του προϋπολογισμού και της αμοιβής στα ενιαία έντυπα έγκρισης-άδειας δόμησης), συνολικά το κείμενο αποτελεί μια σωστή πρωτοβουλία κατά την άποψή μου.

Edited by armenopoulos
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

 

Δεν το αμφισβητω, αλλα λογω του οτι ειναι εκτος νομοθεσιας η απαιτηση αυτη, θα ηθελα περισσοτερες λεπτομερειες.

ο έφορος θεωρεί την νόμιμη ως ελάχιστη, επειδή ο νόμος για το ΦΠΑ το προβλέπει έτσι, δεν επιτρέπει εκπτώσεις και δεν έχει αλλάξει, δηλαδή έχουμε αντικρουόμενες διατάξεις, ο έφορος ακολουθεί την ευνοικότερη για το κράτος και το θέμα θα λυθεί δικαστικά..... είναι αλήθεια!

 

 

---------< συγχώνευση μηνυμάτων >--------

 

Εκτός από τα δυο παραπάνω σημεία που δεν ισχύουν (καθώς το ΤΕΕ δεν έχει πλέον έσοδα από τις άδειες δόμησης και δεν προβλέπεται πια η αναγραφή του προϋπολογισμού και της αμοιβής στα ενιαία έντυπα έγκρισης-άδειας δόμησης), συνολικά το κείμενο αποτελεί μια σωστή πρωτοβουλία κατά την άποψή μου.

οταν λέμε έσοδα ΤΕΕ ενοούμε και ΕΤΑΑ γαι το ΤΕΕ(?)

το ότι το έντυπο της άδειας δόμησης δεν αναφέρει νόμιμη αμοιβή είναι έλειψη ως προς τόν 3919, απλα στο ΥΠΕΚΑ δεν έδωσαν σημασία, ο προϋπολογισμός όμως του έργου είναι απόλυτη ευθύνη του μηχανικού κατ αρχήν γιατί έχει σχεση με την περιουσία (όχι άμεσα τα έσοδα) θα το καταλαβετε με την ταυτότητα του κτηρίου.

Edited by AlexisPap
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.