Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Τιμές ΑΤΟΕ


ΓΙΑΝΝΗΣ Γ

Recommended Posts

http://www.ace-hellas.gr/products/products_find_new5.asp?view_prod=1&by_index=1&lang=el

 

Το είχα πάρει σε προσφορά, γενικά κάνουν προσφορές, ρώτα τους.

Link to comment
Share on other sites

Ποιο ειναι το λογισμικο δεν μου ειπες..

 

ΟΚ το βρηκα...

 

Τα τιμολογια απο το λογισμικο μπορουν να εξαχθουν σε καποια μορφη??

Εγω για τα οικοδομικα ενδιαφερομαι...

Link to comment
Share on other sites

Το export σε Excel , μέχρι στιγμής , δεν είναι από τα δυνατά σημεία του προγράμματος.

 

Αυτό που παράγεται , θέλει αρκετή δουλίτσα μετά για συμμαζέματα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Σε pdf και ecxel word σίγουρα.

Έχει κι άλλες επιλογές πάντως html κλπ

 

ερώτηση (ίσως χαζή):

είμαι αρχιτέκτων και έχω ένα πρόβλημα με κάτι πελάτες που μάλλον θα επιλυθεί μέσω μήνυσης ΤΕΕ για διεκδίκηση αμοιβής, ακριβώς όπως και ο παραπάνω φίλος μας.

Το ΤΕΕ με ενημέρωσε ότι θέλει από εμένα αναλυτικό προϋπολογισμό (ΑΤΟΕ, ΑΤΗΕ).

 

Μόνη μου λύση είναι τα προγράμματα του είδους (εκτός του κόστους αγοράς) χρειάζεται και εκμάθηση αυτών... Άλλη επιλογή υπάρχει? Οι περισσότεροι φίλοι μηχανικοί που έχω ρωτήσει, δεν έχουν ιδέα πως βγαίνει.

Link to comment
Share on other sites

ερώτηση (ίσως χαζή):

είμαι αρχιτέκτων και έχω ένα πρόβλημα με κάτι πελάτες που μάλλον θα επιλυθεί μέσω μήνυσης ΤΕΕ για διεκδίκηση αμοιβής, ακριβώς όπως και ο παραπάνω φίλος μας.

Το ΤΕΕ με ενημέρωσε ότι θέλει από εμένα αναλυτικό προϋπολογισμό (ΑΤΟΕ, ΑΤΗΕ).

 

Μόνη μου λύση είναι τα προγράμματα του είδους (εκτός του κόστους αγοράς) χρειάζεται και εκμάθηση αυτών... Άλλη επιλογή υπάρχει? Οι περισσότεροι φίλοι μηχανικοί που έχω ρωτήσει, δεν έχουν ιδέα πως βγαίνει.

 

Από όσο ξέρω, κάνεις καταγραφή όλων των εργασιών και μετά από τους πίνακες ΑΤΟΕ υπολογίζεις αναλυτικά το κόστος για κάθε μία. Έτσι προκύπτει ο αναλυτικός προϋπολογισμός.

Αν γνωρίζεις τα βασικά στο excel, μπορείς να φτιάξεις και δικό σου πίνακα για να σου κάνει πιο γρήγορα τις πράξεις..αν είναι την αποζημίωσή σου να την χαλάσεις σε αγορές προγραμμάτων...δεν αξίζει τον κόπο.

 

Το πιο πρόσφατο ΑΤΟΕ που είναι σε ισχύ ποιο είναι?

 

Από την ιστοσελίδα της ΓΓΔΕ, πως θα μπορέσω να τα κατεβάσω όλα τα άρθρα?

Για 2010 ή 2011 δεν βλέπω τίποτα...

 

Any help?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Οι τελευταίες τιμές που έχουμε είναι του Δ'2009 και προχθές με διαβεβαίωσαν προφορικά ότι δεν έχουν βγεί καινούργιες.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Απ' ότι θυμάμαι τα έργα κλειδώνουν τον προϋπολογισμό τους σε κάποιο τρίμηνο και η μετέπειτα πληρωμές ανάγονται στο τρίμηνο εφαρμογής με συντελεστές αναθεώρησης από ΠΕΔΜΕΔΕ http://www.pedmede.gr/index.php?Itemid=118&id=78&option=com_content&sectionid=8&task=category

Οπότε η Πολιτεία δεν αγχώνεται με το να βγάζει συνέχεια νέες τιμές, βγάζει όμως (συνήθως αρκετά γρήγορα) τους συντελεστές. Προσοχή όμως γιατί κάποιες τιμές παίρνουν ενίοτε την κατιούσα... αφού ακολουθούν την αγορά!!!

 

Ωστόσο δεν ξέρω αν εφαρμόζεται η αναθεώρηση σε Αναλυτικό προϋπολογισμό, καλύτερα ρωτήστε το ΤΕΕ τι γίνεται / αν γίνεται.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.