Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Άδεια Καφετέριας με παροχή υπηρεσιών διαδικτύου (Internet Cafe)


gmaranos

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους..

Θέλω να κάνω μια ερώτηση για άδεια καταστήματος που θα λειτουργήσει ως ιντερνετ καφέ.

Ενώ μέχρι τώρα οι άδειες ήταν 2, μια καφετέριας ή καφενείου ή αναψυκτηρίου κτλ και μία δεύτερη για το ιντερνετ καφέ,

αρκετοί Δήμοι μετά την νέα νομοθεσία, (Υ.Α. ΔΙΠΑΔ/Φ.Α.3.1/21220/2011) μου χορήγησαν μια ενιαία άδεια μικτού καταστήματος Καφετέριας με παροχή υπηρεσιών διαδικτύου..

Χθες άλλος Δήμος μου είπε πως θα πληρωθούν δύο παράβολα και θα δοθεί μια άδεια ιντερνετ καφέ στην οποία θα αναφέρεται σαν σημείωση πως θα πρέπει να εκδοθεί  άδεια ιντερνετ από το Δήμο!

Ξέρει κανείς τι ισχύει; Είναι μία ενιαία ή δύο άδειες;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Σε απαντήσεις που μου δόθηκαν προσφάτως μάλλον ισχύει το πρώτο αλλά τους υπολογιστές τους ελέγχει ο Δήμος αν πληρούν τα κριτήρια (κερματοδεκτες κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Ενώ μέχρι τώρα οι άδειες ήταν 2, μια καφετέριας ή καφενείου ή αναψυκτηρίου κτλ και μία δεύτερη για το ιντερνετ καφέ,

αρκετοί Δήμοι μετά την νέα νομοθεσία, (Υ.Α. ΔΙΠΑΔ/Φ.Α.3.1/21220/2011) μου χορήγησαν μια ενιαία άδεια μικτού καταστήματος Καφετέριας με παροχή υπηρεσιών διαδικτύου..

 

Αφού την έχεις κάνει την διαδικασία. Επίσης παίρνεις τον ''ακριβή τίτλο της δραστηριότητας'' από το Υγειονομικό.

Για νομοθεσία δες Υγειονομικές Διατάξεις: α. Υ1γ/Γ.Π/οικ. 96967 (ΦΕΚ Β'', αρ. φύλλου 278/8-10-2012) β. Υ1γ/Γ.Π/οικ. 44767 (εγκ. 2)

Edited by αστέριος
Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει τη διαδικασία και απευθύνθηκα στους Δήμους που μου χορήγησαν την μία ενιαία άδεια οι οποίοι επικαλούνται "νέα δεδομένα" αορίστα. Βρέθηκε μια αξιόλογη κυρία σε μεγάλο Δήμο της Θεσσαλονίκης και μου είπε πως θα βρει το έγγραφο και θα με ενημερώσει.Αν έχω νεότερα θα ενημερώσω πρώτος..Αν κάποιος ξέρει κάτι παραπάνω ας μας ενημερώσει!

Edited by gmaranos
Link to comment
Share on other sites

  • 6 years later...

Καλησπέρα, επαναφέρω το θέμα και παρακαλώ όποιον γνωρίζει να με διαφωτίσει.

Σε κατάστημα με υπάρχουσα άδεια "επιχείρηση μαζικής εστίασης πρόχειρου γεύματος - καφετέρια" επιθυμεί να εντάξει και "προσφορά υπηρεσιών διαδικτύου". Υπάρχει κάποιο φεκ που να ορίζει τις προϋποθέσεις? έχει απέναντι σχολεία. Υπάρχει κάποιος περιορισμός ως προς αυτό?

ισχύει το Φεκ 1837Β/2003 ? Αναφέρει κάποια πράγματα για εξόδους διαφυγής, αίθουσες κτλ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.