Μετάβαση στο περιεχόμενο

ερώτηση για συντεταγμένες


Recommended Posts

έχω μια επιφάνεια, τη βλεπω στη φωτογραφία του κτηματολογίου και έχω της συντεταγμένες της σε hatt. κάνω τη μετατροπή σε εγσα (coord) και εισάγω τις συντεταγμένες στο κτηματολόγιο. η απόκλιση είναι μεγάλη (70m). εκτός από την απόκλιση κατα τη μετατροπή σε εγσα τι άλλη απόκλιση έχω? θεωρείτε ότι η ανάλυση της οθόνης πχ μπορεί να δικαιολογεί τόσο μεγάλη απόκλιση? (θεωρούμε ότι οι συνετταγμένες που μου έβγαλε ο μηχανικός ανταποκρίνονται ακριβώς στα άκρα της επιφάνειας μου)

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

 

εισάγω τις συντεταγμένες στο κτηματολόγιο.

 

 

Καλύτερα να κάνεις upload ένα .dxf στο κτηματολόγιο.

Η σελίδα του κτηματολογίου έχει ακριβής οδηγίες για το πως θα δημιουργήσεις το dxf (με μια κλειστή polyline) και το πως θα κάνεις upload. Δοκίμασε πρώτα έτσι (ώστε να αποκλίσεις άλλες αιτίες)

και μετά εξετάζεις και τυχόν σφάλματα από την μετατροπή

θεωρούμε ότι οι συνετταγμένες που μου έβγαλε ο μηχανικός ανταποκρίνονται ακριβώς στα άκρα της επιφάνειας μου

Πόσο παλιό είναι το τοπογραφικό? Πως και απαιτήθηκε εξάρτηση σε Hatt?

Στο τοπογραφικό αναγράφεται πως έγινε η εξάρτηση?

Edited by Brasco
Link to comment
Share on other sites

αντε παλι τα γνωστα..καποιος που δεν ξερει τοπογραφια-γεωδαισια νομιζει οτι κανει κατι στον υπολογιστή...

διαβαζω την ερώτησή σου και πραγματικά δεν βγαζω ακρη τι εννοεις? η φωτογραφια του κτηματολογιου...εκτός από αυτην την αποκλιση τι άλλο φταιει???? μηπως φταιει η οθονη????

και ο αλλος που παλι δεν ξερει απανταει..κανε upload dxf και μετα εξέτασε σφαλματα...πως και απαιτηθηκε εξαρτηση σε Ηαττ??

 

Τι ειναι αυτα ρε???τι ειναι η επιστημη της τοπογραφιας???

να σας πω τι φταιει?οτι ασχολείστε με κατι που δεν ξερετε..αυτό φταιει..

 

Συγνώμη για το υφος αλλά σας παρακαλω ας μου πει καποιος αν αυτές ειναι ερωτησεις σε φορουμ μηχανικών?

  • Upvote 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη για το υφος

Συγχωρεμένος,

αλλά γιατί συγχύζεσαι?

Τουλάχιστον εγώ πρότεινα μια πρώτη ιδέα ( να κάνει upload ένα dxf που θα έχει δημιουργήσει προκειμένου να αποκλείσει λάθος εισαγωγή συντεταγμένων, γιατί αυτό που λέει με την οθόνη δεν παίζει...)

και ο αλλος που παλι δεν ξερει

παίζει να έχει κάνει περισσότερα τοπογραφικά από εσένα...

Link to comment
Share on other sites

αντε παλι τα γνωστα..καποιος που δεν ξερει τοπογραφια-γεωδαισια νομιζει οτι κανει κατι στον υπολογιστή...

διαβαζω την ερώτησή σου και πραγματικά δεν βγαζω ακρη τι εννοεις? η φωτογραφια του κτηματολογιου...εκτός από αυτην την αποκλιση τι άλλο φταιει???? μηπως φταιει η οθονη????

και ο αλλος που παλι δεν ξερει απανταει..κανε upload dxf και μετα εξέτασε σφαλματα...πως και απαιτηθηκε εξαρτηση σε Ηαττ??

 

Τι ειναι αυτα ρε???τι ειναι η επιστημη της τοπογραφιας???

να σας πω τι φταιει?οτι ασχολείστε με κατι που δεν ξερετε..αυτό φταιει..

 

Συγνώμη για το υφος αλλά σας παρακαλω ας μου πει καποιος αν αυτές ειναι ερωτησεις σε φορουμ μηχανικών?

 

Θέματα Ιδιωτών (μη μηχανικών) = Θέματα άσχετων

όποιος θέλει απαντάει όποιος δε θέλει δεν απαντάει, απλά πράγματα.  

 

και το ξαναλέω μια και ίσως δε το έκφρασα σωστά το θέμα , έχω κάποιες συντεταγμένες σε hatt, θέλω να checkaro στο κτηματολόγιο αν η επιφάνεια που περικλείουν είναι αυτή που αναφέρεται στο σχέδιό μου, τις βάζω στο κτηματολόγιο (αφού έκανα τη μετατροπή σε εγσα μέσω coord) και οι συντεταγμένες βγαίνουν περίπου 70 μέτρα πιο πέρα από το σημείο ενδιαφέροντος και η επιφάνεια βγαίνει 5στρέμματα μικρότερη από αυτή που αναφέρεται στο σχέδιο. η ερώτησή μου είναι που μπορεί να οφείλεται τόσο μεγάλη απόκλιση και αν δικαιολογείται. (θεωρώντας ότι ο μηχανικός τις είχε βγάλει σωστά τις συντεταγμένες καθώς για αυτό δε μπορώ να κάνω κάτι)

Link to comment
Share on other sites

Οι συντεταγμενες σε hatt δινουν το εμβαδον που λεει το σχεδιο που εχεις ? Αυτο ελεγχεται πανευκολα με ενα excell η στο autocad. Το τσεκαρες ?

 

Αν δινουν το εμβαδον αυτο, τοτε μαλλον γινεται καποιο λαθος γινεται στη μετατροπη για να εχεις σφαλμα 5 στρεματα. Για τι μεγεθους εκταση μιλας ?

 

Γιατι πρεπει να τσεκαρεις στο κτημτολογιο το εμβαδον ? μπορεις να το κανεις και χωρις αυτο.

Edited by cvlengnr
Link to comment
Share on other sites

Yπολόγισε με μαθηματικό τύπο (ψάξε κάπου στο ιντερνετ) ή πιο έυκολα στο autocad ή κάνα δωρεάν σχεδιαστικό, το εμβαδόν των συν/νων που εχεις ήδη σε hatt απ'το τοπογραφικό. Μη μπερδεύεις κτηματολόγια και εγσα.

 

Αν βρείς οτι το εμβαδό ειναι τόσο μικρότερο, ή ο συνάδελφος εχει κάνει λάθος στις συν/νες ή εσύ δε κάνεις κάτι σωστά.

Edited by Kane
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.