Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άδεια γεώτρησης και αφαλάτωσης


Earl

Recommended Posts

Θα πρέπει να μιλήσεις με τη Δ/νση Υδάτων. Σίγουρα χρειάζεται περιβαλλοντική μελέτη για να πάρεις την έγκριση από εκεί.

Για να είσαι και τυπικά σωστός θα πρέπει να βγάλεις και άδεια μικρής κλίμακας για γεώτρηση από την οικία πολεοδομία.

Πάντως καλό θα ήταν να απευθυνθείς σε έναν γεωλόγο, γιατί θα γνωρίζει καλύτερα το αντικείμενο.

Link to comment
Share on other sites

μετά από edit, "τις συντεταγμένες των πλησιέστερων υφιστάμενων υδροληψιών για κάθε χρήση σε προβολικό σύστημα ΕΓΣΑ 87 και τις γενικευμένες χρήσεις γης, σε ακτίνα 500,00μ από τα όρια του χώρου εγκατάστασης του έργου" , ζητάνε και πολλά άλλα μεταξύ των οποίων Απόφαση Έγκρισης Περιβαλλοντικών Όρων με συνημμένη την ΜΠΕ

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
Γνωρίζει κάποιος που πρέπει να απευθυνθώ και τι χαρτιά απαιτούνται για την έκδωση άδειας γεώτρησης άντλησης νερού?

Επίσης τι χαρτιά χρειάζονται για την έκδωση άδειας εγκατάστασης αφαλάτωσης νερού? :shock:

 

Σας είμαι υπόχρεος!

***********

 

Αναλαμβάνουν τα παντα ;)

 

 

Για αδειοδότηση γεώτρησης θα πρέπει να απευθηνθείς σε Περιβαλλοντολόγο ή Γεωλόγο μελετητή που αναλαμβάνει αυτή τη δουλειά. Έχει τρέξιμο σε 9 υπηρεσίες... Δες και εδώ :) ******

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα τους κανόνες... επιτέλους!!!

Ανέβασα ένα pdf στα downloads που περιέχει οδηγίες για την αδειοδότηση γεωτρήσεων. Όποιος ενδιαφέρεται ας το κατεβάσει..

 

 

Οι διαφημίσεις απαγορεύονται. Αν σκοπός σου είναι να βοηθήσεις συναδέλφους και μόνο, μπορείς να επεξεργαστείς το κείμενό σου, να αφαιρέσεις όλα τα στοιχεία που συνιστούν διαφήμιση και να αφήσεις μόνο τις χρήσιμες πληροφορίες. Ως τότε το pdf απορρίπτεται και αφαιρείται από τον κατάλογο των downloads.

anka

Link to comment
Share on other sites

//offtopic

Ακόμα και το pdf που ανέβασες είναι ενάντια στου κανόνες του forum.

Αν και περιέχει κάποιες χρήσιμες πληροφορίες (αλλά και κάποια λάθη...) κάνεις καθαρή διαφήμιση υπηρεσιών, κάτι που δεν επιτρέπεται από τους κανόνες...

Γιατί εάν αρχίσει ο καθένας να ανεβάζει έντυπα με συγκεκριμένα χρονοδιαγράμματα και απαιτούμενες αμοιβές για δικές τους υπηρεσίες θα γίνει μπάχαλο τo forum... ;)

 

//ontopic

Για την διαδικασία και τα απαιτούμενα δικαιολογητικά για αδειοδότηση υδρογεώτρησης εδώ:

http://www.dasi-ydata.gr/

 

Η όλη διαδικασία και κατάθεση των δικαιολόγιτικών γίνεται πλέον και online.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δε διαφωνω, απλα η δουλεια μου εχει γινει ζωη μου και η ζωη μου δουλεια μου, δε μπορω να το ελεγξω!!! :)

Οκ, Θα προσπαθήσω να συμβαδισω με απλα ποστς.

Η διεύθυνση ιστοσελίδας που δίνεις παραπάνω δεν βγάζει κάπου, είναι σίγουρα η σωστή? Πάντως λένε ότι ονλάιν δεν βγάζει πουθενά, επειδή πρέπει να κατατεθούν τα χαρτιά εν τέλει. Θα το προσπαθήσω από περιέργεια!

 

Και για να επιστρέψουμε στο αρχικο ερωτημα, Ξέρεις μήπως συνάδελφε τι γίνεται με την νέα κανονιστική για την Αττική και το κανάλι του Μόρνου? Εχω κολλήσει σε τρείς περιπτώσεις λόγο ΕΥΔΑΠ!

 

Ευτυχισμένο το νέο έτος σε όλους.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.