Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Επιλέξιμες παρεμβάσεις για το Εξοικονομώ κάτ'οίκον


Recommended Posts

Συνάδελφοι καλησπέρα.

 

Σε σχέση με το προηγούμενο μήνυμα για τις σήτες και την απάντηση του ΕΤΕΑΝ, έχω να πω ότι απλά επιβεβαιώνει τις αλλαγές προς το χειρότερο που έγιναν πρόσφατα στην τηλεφωνική και ηλεκτρονική υποστήριξη του «Εξοικονομώ».

 

Από τότε που στήθηκε το νέο “Help Desk”, τα τηλέφωνα εξυπηρετούν μόνο απλές και γενικές πληροφορίες για το πρόγραμμα και οι μηχανικοί με τις πιο προχωρημένες απορίες παραπέμπονται στο e-mail της τεχνικής υπηρεσίας infotexoik@******.gr (***** = το ως άνω ταμείο).

 

Ειλικρινά δεν γνωρίζω ποιοι είναι πίσω από αυτό το e-mail, αφού οι απαντήσεις τους είναι πάντα ανώνυμες και ανυπόγραφες.

 

Οι σήτες λοιπόν από μόνες τους ΔΕΝ είναι επιλέξιμη δαπάνη, ΔΕΝ ανήκουν στην υποκατηγορία 1Δ και ΔΕΝ επιδοτούνται με 2.500€ ανά κατοικία (!)

Όπως ξεκάθαρα διευκρινίζει ο οδηγός του προγράμματος (σελ. 16, 1η παράγραφος), οι σήτες αποτελούν πρόσθετες (συνοδευτικές) αναγκαίες εργασίες για την ολοκληρωμένη υλοποίηση της κύριας παρέμβασης.

 

Αυτό σημαίνει ότι αν με τα 250€ ή 280€ / τμ που δικαιολογεί το πρόγραμμα για κουφώματα (και όχι για συστήματα σκίασης, αφού στην περίπτωσή σου δεν έχεις πατζούρια), μπορείς να συμπεριλάβεις και τις σήτες, τότε μπορείς να το κάνεις.

 

Σε καμία περίπτωση ΔΕΝ μπορείς να τις βάλεις από μόνες τους σαν ανεξάρτητη επιλέξιμη δαπάνη.

 

Όποιος σου έδωσε αυτή την απάντηση από το infotexoik είναι απλά επικίνδυνος.

 

Ακριβώς έτσι όπως τα λέει ο tetris και ο vagom

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφοι επιβεβαιώνω ότι απέκτησαν την κακή συνήθεια να απαντάνε ανώνυμα παρότι εμείς υποχρεούμαστε να τους γνωστοποιούμε όλα μας τα στοιχεία...σε παλαιότερη επικοινωνία μου που εκ παραδρομής δεν τους είχα αναγράψει ότι είμαι ενεργειακός επιθεωρητής με α.μ. τάδε μου απάντησαν θεωρώντας ότι είμαι ιδιώτης...

μάλλον αυτοί ιδιωτεύουν...για την ιστορία, επειδή και εμένα μου φαίνεται εντελώς κουλό να βάλεις σίτες στα συστήματα σκίασης (στο κάτω-κάτω μην ξεχάσουμε ότι είμαστε και μηχανικοί..) δεν έβαλα στον πελάτη σίτες στο πρόγραμμα και του είπα θα τις βάλει από την τσέπη του και όλα καλά.

Edited by pirsogiannis
Link to comment
Share on other sites

Ενεργειακή σόμπα - καλοριφέρ με υδραυλικό σύστημα τροφοδότησης των τερματικών σωμάτων για θέρμανση, αποτελεί επιλέξιμη δαπάνη για το πρόγραμμα?

Το κτίριο δεν διαθέτει άλλο μόνιμο σύστημα θέρμανσης (πχ λέβητα πετρελαίου), παρά μόνο ένα συμβατικό τζάκι ανοιχτής εστίας.

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Συνάδελφοι, για την κατηγορία παρεμβάσεων 3Γ (αυτοματισμοί θέρμανσης) το ανώτατο ποσό για μία μονοκατοικία είναι οι 7.000€, (που όμως αναφέρει για πολυκατοικία); Ή πάει σαν μεμονωμένο διαμέρισμα με ανώτατο κόστος 600€;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.